Hi our family of 4 is setting off on a big adventure. Taking 3mths off. Heading off in our 1980's jayco poptop and pedro the pajero. We are all very excited for our adventure up the center of Aus and coming down the west coast.
Message
  • Day79

    Home at last

    September 27, 2018 in Australia ⋅ ⛅ 13 °C

    Day 79 and we are home nice to be home. Jess was happy. Well have done a break down of our costs on the road for 3 months. Traveling half way around Australia 🇦🇺

    Here is our honest break down of expenses and tips ✅

    ⛽️ Fuel - We drive a 2003 Mitsubishi Pajero exceed 3.8lt petrol motor

    ⬇️Minimum paid $132.9 c/L
    ⬆️Maximum paid $2.15 c/L

    🚗Total k’s 20,510km
    💰Total $6675.01($84.49 a day)
    ⛽️Total litres 4056.9
    〽️Usage 19.86 litres to the 100 k’s (90% towing)

    ❇️ We use the “Fuel Maps Australia” app to find the cheapest fuel.
    ❇️ We also use fuel vouchers where possible.
    ❇️ Headwinds suck... suck your fuel that is! Max 26 litres to the 100k’s.

    🛠 Car and Van Maintenance
    💰 $411
    3 tyres, tap in van, couple of gas bottles

    ⛺️ Accommodation
    79 days in total
    📍34days free camping
    📍65 days at caravan parks = $1672.40
    💰Total $21.16 a day
    Washing $88 =$1.11 a day

    ❇️ 2A 2C
    ❇️ We use “wikicamps” to help find our accommodation.
    ❇️ Join the TAWKERS group. Lots of caravan parks that have kids stay free.
    @travellingaustraliawithkids
    ❇️ Also worth joining is the other caravan park groups like discovery parks and big4. Some of their deals are great 👍
    ❇️ Chat to other campers around you, they may have just been where your going and have great tips for you 😃

    🍽 Groceries
    💰 $1720.13($21.77 day)

    ❇️ We are a family of 4(kids 9, 10)
    ❇️ We try to have snacks in the car for those long drives.
    ❇️ We have a fridge in the car so on the days away from the caravan we pack our lunch.

    🎡 Activities
    💰 $1035

    ❇️ Don’t forget about National Park entry fees. Uluru is $65 and Kakadu $100 for a family. Most others are only $13 we brought WA park pass for $46 for 3 weeks

    🐟🍟 Takeaway pub meals
    💰 $1434.55

    ❇️ We seriously don’t have that much takeaway so this figure shocked us but with a family of 4 it adds up quick 🙈
    💰 $18.15 a day.

    So purely our on road costs are...
    ⛽️ Fuel $6675.01 - $84.49 a day
    ⛺️ Accommodation $1672.70 - $21.17 a day
    🍽 Groceries $1443.65 $18.20 a day
    🎡 Activities $1035- $13.10 a day
    🍟 Takeaway pub $1434.55 $18.15 a day
    Miscellaneous $499

    💰 Total $12,759.91 - $161.51 a day

    Memories - PRICELESS!!!!

    So roughly that’s $1160 a week! 👍
    Read more

    Stephanie Hucker Mansell

    Welcome home- but can you go around again? I rather enjoyed all the pics!

    9/27/18Reply
     
  • Explore, what other travelers do in:

Join us:

FindPenguins for iOSFindPenguins for Android