March - July 2017

Quito

March 22, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 19 °C

Tak už letíme. Quito je od letiště daleko, tam se nepodíváme, takže zůstaneme pár hodin na místě. Stejně je zima (nějakých 18 stupňů), prší a z nadmořské výšky 2500 m nás bolí hlava.
    Na přepážce KLM, které jsme dostali jako náhradní spoj, nám řekli, že kufry odbavené až do Vídně si musíme stejně vyzvednout a znova odbavit. Naštěstí je už někdo našel a přitáhl k přepážce. Dostali jsme i prémiová místa na dlouhý let, tak snad už teď všecko půjde hladce.
    Ale oběd stál za to. Letištní gril měl steaky za $10 a to po Galapágách působí fakt levně. A tak dobrý steak jsem už dlouho neměl.

Baltra - zrušený let

March 21, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 29 °C

Tak se mám rozpadlo letadlo. Nepřiletělo ani z Quita, zůstali jsme sami na letišti. Znovu dopravní kolečko autobus-trajekt-autobus do 45 km vzdáleného města do hotelu, co ho platí aerolinky.
    Máme večer navíc na Galapágách, což je fajn, ale přiletíme o den později komplikovanou trasou Galapágy-Quito-Guayaquil-Amsterodam-Vídeň. 32 hodin v letadlech nebo na letištích.
    Zašlu jsme na molo za lachtany a pelikány, dali si večeři na účet aerolinek, lokální pivo za vlastní a zítra v devět proběhne druhý pokus o odlet.

Monte Mar - zase káva

March 21, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 27 °C

Zase farma? Jistě. Náhodou se nám podařilo domluvit návštěvu na farmě, která teprve začíná s naprosto ekologickou produkcí na šesti hektarech.
    Provedla nad milá majitelka Reyna, která na farmě bydlí s manželem a dětmi. Postavili dva další domky k pronájmu pro turisty, které pronajímají celé včetně možnosti vaření.
    Celá farma funguje soběstačně včetně vody a elektřiny, kávu hnojí kompostem z produkce farmy. Plantáž vypadá spíš jako les s banány a papájou, velkými stromy nad nimi.
    Měli teprve první sklizeň, která je na prodej. Pražení zatím probíhá v Quitu, na Galapágách nenašli nikoho, kdo by pražení věnoval dostatečnou péči.
    Pak jsme ochutnali jejich kávu na krásné terase, okolo poletovali ptáci a chodily obří želvy. Takový venkov by se mi líbil.
    Jo a káva je výborná. Vzorek je na cestě.

Isabela - Sierra Negra

March 19, 2017 in Ecuador ⋅ 🌙 -9 °C

Na naše zvyklosti dost netypický výlet. Auto nás vyvezlo do nějakých 800 m nad mořem, odkud jsme měli pokračovat k okraji kráteru pěšky a cestou mít krásné výhledy. Bohužel v 900 metrech jsme došli do mraků.
    Cestou jsme se na několika vyhlídkách zahlédnout dno nebo část kráteru, viděli jsme jen mlhu. Průvodce zkusil aspoň oblíbený trik s krásně se vracející ozvěnou, což v mlze krásně fungovalo, náladu tím skupině ale moc nespravil.
    Naštěstí se po nějakých šesti kilometrech chůze začalo lepšit počasí, takže u našeho cíle poblíž místa poslední erupce v roce 2005 už bylo docela hezky.
    Dali jsme si svačinu (houska s banánem a sýrem), nafotili něco lávy a měsíční krajiny a vydali se stejnou cestou zpět.
    Na sopce je vidět vývoj vegetačních pásem od suché pouště po tropický les. Je tam chladněji, příjemněji, než na pobřeží.
    Sierra Negra není nijak vysoká sopka vzhledem k průměru kolem 9 km. Většina kráteru se totiž zhroutila do sebe, dno je pokryté místy horkými kameny a lávou.
    Cestou dolů jsme v polootevřeném autě docela zmokli, měli jen chvíli na převlečení a následovala dost divoká plavba na Santa Cruz.