A short but fine adventure by zanechalovci na cestach Read more

Den1 Cesta do Polska I.

May 8, 2014 in Slovakia ⋅ ⛅ 16 °C

08:39
    Veci takmer zbalene, co-to o ceste nastudovane, cestovna horucka stupa, o chvilu to vypukne. Cesta autom do Minska na MS 2014 v hokeji sa blizi. Dokonca mame aj listky na Cechov! Na Kanadu sa budu zhanat v Minsku, lebo zapas je uz vypredany. Tak si drzme palce :-)!!! Posledne tousty na cestu dorobene, zubne kefky dobalene, opustame nas bytik. Sme s vami, budte s nami! Ozveme sa co najskor ... snad :-) Pa, pa, pa!
    09:02
    Konecne sme v aute a vyrazame. Gpska nam pise, ze v cieli budeme o 19:00, takze mame pred sebou dlhu cestu. Pocuvame radio expres, akurat davaju rozhovorm s Vujtekom. Tatino ma modro sive pasikave tricko so slovenskym odznakom na golieri a ja mam biele tricko s obrazkom Radivojevica a Kopeckeho z ms 2012.
    9:49
    Prave som dosiahla osobny rekord v neprepinani hudby. 46minut som neprepla ziadnu pesnicku. Teraz pocuvame album T50BSS. Sme za Piestanmi a gpska pise este 8hodin a 55minut cesty. Uz len 747km.
    10:31
    Prva varka jedla vo mne. Mnamky. Cas prichodu 18:39.
    10:38
    Tankujeme na Shellke v Ziline. Uz sme v polke albumu T50BSS. Idem ho rychlo prepnut, kym tu tatino nie je. Vymenim sdkartu a dam si tam BTR. Juchu juch.
    10:42
    Som nahnevana. Moja hudba sa na kartu neskopirovala. Fnuk. Pustila som aspon Kabat. Tatino uz plati. Zachvilku pojdeme. Ostava nam 652km.
    10:44
    Tak este neodchadzame. Len sme sa presunuli. Teraz odklada do kufra vodu do ostrekovacov a ide cikat. Prve cikanie na nasom vylete. Super. Na moje si ale este musime pockat. Kazdopadne mam teraz cas kym sa vrati takze informacna vsuvka. Sme v Ziline, presli sme uz 196,3km a mame pred sebou este osem hodin cesty. Ideme niekam do Polska, kde prespime dnes v hoteli a zajtra rano pojdeme uz smer Minsk. Ale teraz spat na cerpacku. Tatino sa vycikal! Este si prisiel po peniaze, lebo ide kupit maly hasiaci pristroj. Zevraj v Bielorusku taky musi mat, tak ok.
    10:54
    Vyprazdneny tatino sa napil coly a vyrazame.
    11:17
    Vchadzame do tunela Horelica v Cadci. Ostava 622km. Vybija sa nam mobil s gps, takze sme ho napojili na nabijacku. Vonku je krasne. Svieti slniecko a je teplucko.
    11:26
    Prave sme minuli Pariz.
    11:30
    Hranice.
    12:01
    Sme na hraniciach. Tatino isiel prestudovat nejake winiety a ja tu pocuvam stylove polske radio. Je to top. Idu tam spravy o dvanastej.
    12:05
    Presli sme hranicu.

Den1 Cesta do Polska II.

May 8, 2014 in Poland ⋅ ⛅ 18 °C

12:08
    Stojime na parkovisku a nastavujeme na gpske oznamovanie najvyssej rychlosti. Topkove radio sa prekonalo a hra celkom fajn. Ostava nam 6hodin a 38minut cesty, 571km.
    12:36
    Zastavili sme na chvilocku na parkovisku. Tatino potreboval utret spinu na prednom skle, lebo nic nevidel uz 15minut. Kazdopadne uz len 530km.
    13:49
    Polovica cesty. Sme v Czestochowej. Presli sme 425km a ostalo nam 425km. Gpska hlasi este 4hodiny a 58minut.
    14:50
    Zacalo poprchavat. Ale velmi pozitivna sprava je, ze uz mame pred sebou len 314km. Juchu, o pol siedmej sme tam. Btw. prave pocuvame Lajku od U.K.N.D. (ahoj Marek).
    14:56
    Doprsalo.
    15:18
    Presli sme uz 600km.
    15:23
    Cik pauza. Sme na cerpacke Statoil. Kym som bola na wc tatino poriadne umyl to predne sklo. A asi ho to bavi, lebo zacal umyvat aj zadne. Teraz zas predne svetla. Super zabavka, akoze vazne.
    15:52
    Koniec cik pauzy. Spat na ceste. Este 3hodiny a sme tam. Juchac.
    15:59
    Stretli sme na ceste prvych slovakov. Len tak dalej. Slovenskoooo.
    16:15
    Vlecieme sa pred Varsavou.
    16:41
    Ostava 199km, 2 a pol hodky.
    16:42
    Prsi.
    16:44
    Uz zas neprsi.
    17:09
    Konecne von zo zacpy. Cas prichodu sa presunul az na 19:31.
    17:44
    Skoncila cesta pre motorove vozidla, nasa rychlost klesla na polovicu a zas zacalo prsat. Ale dost velmi.
    18:09
    Ostava 100km. Uz len hodka a 19minutiek.
    18:14
    Stale prsi, ale vysli 2 krasne duhy. Ostava 89km.
    18:50
    Prestalo prsat. Uz len 34km.
    19:16
    Sme v cieli dnesnej cesty.

Den1 Cesta do Polska III.

May 8, 2014 in Poland ⋅ ⛅ 12 °C

21:50
    Tak sa konecne ozyvam aj ja. Asi ste si vsimli, ze cestou blogovala Rebeka. Tak teraz opat ja. Celkovo mozem konstatovat, ze nasa dnesna put mala "bardzo dinamicni charakter" ;-). Hlavne ak odhliadnem od nasledujucich faktov:
    1. Poliaci nevedia, co je mimourovnova krizovatka, preto sa v pravidelnych intervaloch strieda maximalna povolena rychlost 100 (cesta) a 70 (pri pretinani dvoch ciest). A to az prilis casto ... Nakoniec sa ale vacsinou prepracujete k ceste pre motorove vozidla s povolenou 120-tkou alebo dokonca k dialnici so 140-tkou.
    2. Cesty su lemovane foto-radarmi. Visia vsade popri ceste ako take vtacie budky, striedaju sa zlte a sive.
    3. Cele Polsko je jedno stavenisko, vsade stavaju nove cesty. Takze za par rokov tu bude radost jazdit.
    4. Obchvat Varsavy, ktory je samozrejme tiez staveniskom, nas stal zdrzanie 58 minut ... ale aspon sme stretli partiu slovakov iducich na aute z hlohoveckou SPZ-tkou a cez otvorene okienko pokecali. Potom sme si vsimli, ze oni isli dalej juznym obchvatom Varsavy, t.j. asi smerovali na hranicny prechos Brest. Ten je najvytazenejsi, takze my pre kratsie cakacie doby valime smerom k prechodu Bobrovniki - Berestovica.
    5. Zdrzal nas aj dazd za Varsavou, ale zase sme boli odmeneni naozaj paradnou dvojitou duhou.
    6. Hoci mame pekne ubytovanie (a okrem nas je tu este partia fanusikov na aute so zilinskou SPZ), nevaria tu a pocas hodinoveho putovania sme nasli iba tri restiky, z toho dve boli zavrete a v jednej sa nedalo platit ani kartou ani euracmi. Hlavne ze sme naratali 6 otvorenych lekarni, 4 otvorene predajne specialneho alkoholu a asi 10 minimarketov. To ze sme pri tom do nitky zmokli uz bola iba ceresnicka na torte. Takze sme teraz dojedli schokobrotcheny a hladni ideme spat.

No a este jedno pozorovanie ... Poliaci su asi z Marsu, lebo na vsetkych (teda aspon skoro na vsetkych) autach maju antenku ;-). A ja som si myslel, ze tak putuju iba za hranicami, aby usetrili za mobil.
    Takze ideme pomaly spat po dnesnych 856 km. Mame dost obavy zo zajtrajsku, nakolko aktualne sa na nasom prechode caka 5 hodin!!! (update od colnikov: cakalo sa 7 hodin). Nikde sa neda zistit, ci sa to tyka aj specialnej lajny pre fanusikov, ktora by mala byt zriadena. Kazdopadne poslali sme uz vopred elektronicky nejaky online migracny formular a chystame sa do fanusikovskej a zelenej lajny (cervena su komplikacie). Kedze nas caka 6 hodin cesty (necelych 400 km), ak by sme na hraniciach stvrdli 5 hodin, mame co robit, aby sme vobec stihli zapas s nasimi bratmi. Takze chceme vyrazit uz o piatej rano, tak dobru noc a drzte palce!

Den2 Cesta do Minska

May 9, 2014 in Belarus ⋅ ⛅ 17 °C

04:23
    Podla rychlej kontroly na webe sa na nasom hranicnom prechode caka aktualne priemerne 7 minut (osobne auta) ;-) !!! Tak snad to stihneme vyuzit. Vstaneme, dame sa do poriadku a vyrazame. Ozveme sa ...
    05:12
    Vyrazame.
    5:54
    Hranice. Total super rychle tempo na polskych. Na bieloruskych este cakame v rade.
    6:26
    Captosi docaptosili, sme za hranicou!
    6:29
    Stojime na cerpacke a upratujeme doklady a papiere. Potom este natankujeme.
    6:36
    Upratane. Este nenatankovane. Ceresnicka na torte, zistila som prave, ze idem navigovat podla mapy z google maps. To bude zazitok.
    7:07
    Vlastne 8:07 pre casovy posun +1hod. Sme zas na ceste. Do Minska mame este gps, ale v meste uz navigujem ja!
    9:27
    Stojime niekde pri lesiku. Tatino cika. Uz len 3hodky, 220km.
    10:01
    Predbehli nas slovaci. Isli sme okolo ,,zdochnutych'' krav. (opat zdravim Mareka :D)
    11:13
    Sme v Minsku. Celkovo sme presli 1200km.
    11:58
    Zaparkovali sme, netusim kde, ale fajn.
    12:28
    Uz sme ubytovani. Juchuuuu.

12:40
    Tak opat moj update po Rebekinom blogovani. Cesta bola fajn, dokonca aj hranice. Tym ze sme isli skoro, sme boli prve auto vo fanusikovskej lajne. Oprasil som rustinu, pokecal s colnikmi, dali sme im vsetky pozadovane doklady, opat vyplnili migracne formulare, ktore som uz predtym posielal elektronicky (asi nedorazili) a v podstate hladko sme presli.
    Za hranicami sme natankovali. Nafta vyjde cca 30 centov za liter. Pred tankovanim som musel najprv do predajne nahlasit, kolko litrov a akeho paliva beriem, zaplatit a az potom to pustili a mohol som natankovat kupene mnozstvo paliva ;-)
    Zbytok cesty po Minsko v pohode. Za hranicami rovne cesty s rychlostou 90 km za hodinu. Takze by stacilo uviazat volat a zapnut tempomat.
    Po jednej drobnej chybe sme v pohode zaparkovali na strazenom parkovisku kusok od nasho hotela. Parkovanie na jeden den by malo vyjst 180.000 bieloruskych rublov (BLR) ... ale kolko to pre jezkove oci vlastne je?!?
    Po prichode do hotela sme za ubytovanie na 2 noci zacvakali 3.600.000 BLR. Hotel je super, prerobeny nejaky stary klastor. Rebeka konstatovala, ze mame byvanie ako na hrade ;-). Vzapati sa stavame milionarmi ... za 300 euri sme ziskali 4.163.700 BLR!
    Napriek Rebekinym protestom sme sa najprv vybalili, ulozili veci a az nasledne vyrazame smer Cizovka arena.

Den2 Zapas s Cechmi

May 9, 2014 in Belarus ⋅ ⛅ 18 °C

Tak si to teda zhrneme ... Po odchode z hotela sme vcera trochu maturovali pri kupe karticiek do metra ale nakoniec po ceste metrom a busom sme uspesne dorazili k Cizovke.
    Na mieste sa nam potom podarilo kupit listky aj na zapas Kanada - Francuzsko (diky Roman!). Jedna bezpecnostna kontrola a boli sme pred halou. Kratke preskumanie okolia a mohli sme sa pred prvym zapasom posilnit. Potom druha bezpecnostna kontrola a boli sme v hale.Nas prvy zapas. Francuzi vyhrali ;-), nasledovala nasa priprava pred halou - este ze my sme tu doma! Bezpecnostna kontrola, zase v hale a isli sme na to!!!

Krasny zapas s Cechmi, nadherna atmosfera, na konci sportova smola (lepsie povedane typicke ceske stesticko). Trochu smutni, ale odchadzame aspon s bodom. Bielorusi sa nas snazili potesit aspon ohnostrojom ku Dnu pobedy. Cesta na hotel, polnocny drink v hotelovom bare a sup do postele nabrat sily na dalsi den. Stale sme sice bez listkov, ale verime si ;-)

Den3 Zapas s Kanadou

May 10, 2014 in Belarus ⋅ ☁️ 11 °C

10:18
    Sme po ranajkach, skusame zohnat listky na dnes. Drzte vsetci place !!!
    01:00 - uz je vlastne zajtra ;-)
    No a je to za nami. Tak si to skusme zhrnut. Po mensich problemoch ohladom zaciatku prveho zapasu (Rebeka si pamatala zaciatok este zo Slovenska, ale zabudla na casovy posun) a drobnych komplikaciach so stretnutim s Romanom, sme sa nakoniec stali hrdymi majitelmi listkov na vsetky sobotnajsie zapasy v Cizovke (este raz velka vdaka Roman!). Zazitky su super, atmoska bola perfektna. Zapas nasich ... no hned som chcel dat navrh, aby sa uz hralo iba na dve tretiny, ale kedze som ho nemal komu predlozit, hra sa aj nadalej na tri :-( To ze nas tretia tretina stala 3 body asi nikoho z reglementu MS nezaujima. Nas zapas bol okoreneny nasimi miestami vo VIP sektore a tiez tym, ze za nami sedeli Kanadania. Vysledok ... no co uz, musime zabrat v dalsich zapsoch. Tak aspon nejake fotecky este, lebo musim koncit. Este treba trochu dobalit a za 4 hodiny vstavame a caka nas 1.200 km domov. Tak dobru noc!!!Read more

Den4 Cesta domov

May 11, 2014 in Slovakia ⋅ 🌧 12 °C

05:15 (u nas 04:15)
    Vstavame (pripominam, ze spat sme isli o jednej rano), dobalime a vyrazame domov. Caka nas vyse 1200 km, tak drzte palce. Obavame sa, ake budu rady na hraniciach. Ozveme sa asi az zo Slovenska ... pa!
    6:01
    Startujeme na ceste domov (opat pise Rebeka). Nechcem ist domov. Chcem tu zostat. Fnuk. Co uz, aspon, ze na finale sme naspat.
    6:02
    Omylom sme presli na cervenu.
    6:03
    Zastavil nas policajt. Zlakli sme sa, ze pre tu cervenu, ale iba kontroloval papers.
    7:46
    Zliezli sme z dialnice a prduskame sa 90km/h na rovnej ceste.
    9:26
    3km od hranic. Som zvedava kolko budeme cakat. Tatino tankuje a potom ideme minut posledny milion tych ich penazi! Ano, spravne sme milionari :D
    9:58
    Sme v Polsku.
    11:40
    Odchadzame z cerpacky 100km pred Varsavou.
    12:33
    Tatino cika ma cerpacke. Do BA ostava 679km. Pocuvame Corridu a ja idem spat.
    13:30
    631km za nami, 631km pred nami.
    14:09
    Sme na cerpacke. Doteraz som spinkala. Tatino sa prechadza a pije energetak aby nezaspal. Uz nech sme doma!
    16:53
    Sme v Cesku. Este 3hodiny a 16minut. Takze prvu tretinu zapasu Cesko-Svedsko nestihame. Druhu a tretiu pozerame!
    17:35
    Slovenskoooo.
    20:08
    Konecne doma ... domov, sladky domov ;-)