• Fredag d. 25.2.

    February 25, 2022 in Spain ⋅ ⛅ 22 °C

    Sidste dag gik med en tur til Puerto Mogán. Der skulle efter sigende være et marked som var et besøg værd (absolut falsk reklame). Vi tog den længste bustur, som sneglede sig rundt i månelandskabet, som med jævne mellemrum blev afbrudt at turistbyer.
    Puerto Mogán var smukt beliggende, og faktisk ret charmerende. Desværre var der så mange mennesker, at min tålmodighed virkelig blev sat på prøve. Det var tæt på at være rædselsfuldt. Jeg undgik med nød og næppe to familier fra Borup - inden de opdagede mig. Det var stort set kun skandinavere, englændere og tyskere.
    Resten af dagen stod den på klargøring til turen hjem, og vi spiste vores aftensmad på altanen.
    En dejlig vinterferien er ved at være slut. Vi kommer sandsynligvis ikke til Gran Canaria igen, men en uge med sommervejr, har dælme været lækkert.
    Read more