Спутник
Показать на карте
  • День 4

Budimpešta & Bratislava

30 октября 2023 г., Словакия ⋅ ⛅ 20 °C

Ta dan je bil namenjen zadnji planirani stvari v Budimpešti - vožnja z ladjico po reki Donavi. Lastnica nama je dovolila, da sva avto pustila na njihovem parkirnem mestu, tako da sva se peš odpravila ob Donavi in poiskala ponudnika prevozov. Nato sva imela čas, da si greva ogledat "shopping street", ki je bila blizu.
    Pot z ladjico je trajala 1 uro in 10 minut ter je potekala mimo parlamenta do otoka kjer poteka Sziget festival, oziroma kot mu Tamara reče, ščeget 🤣. Tu se pot obrne in gre pod 5 mostovi do novejšega dela Budimpešte in univerze vse do "Liberty bridge", kjer je bil izstop. Še zadnji sprehod ob Donavi do avta in nato proti Bratislavi.
    Pot od Budimpešte do Bratislave je po navigaciji mišljena kot 2 urna pot in cca. 200 km, kar je polovica poti med domom in Budimpešto. Bolj kot se vozimo proti Slovaški več vetrnih vetrnic vidimo ob avtocesti, res zanimivo koliko jih je in da je dovolj konstantnega vetra za postavitev. Moja radovednost, glede na količino vetrnic, me je poslala iskati, koliko energije pa proizvedejo z vetrom. Podatek za leto 2021 pravi, da so Madžari proizvedli 0,70 TWh, Slovenija za primerjavo z 2 vetrnicama pa 0,01 TWh. Nazivna inštalirana moč za Madžarsko 321 MWh, pri nas pa 3,1 MWh. Tu pa sedaj moja logika malo zataji, ali pa so jih Madžari v zadnjih 2 letih namestili veliko novih in še ni teh v sistemu zabeleženih.
    Z nakupom Slovaške vinjete sva imela malo izzivov, saj sem mislil da bo na meji kakšna bencinska, kjer jo lahko kupiš, hkrati pa je Bratislava tako blizu Madžarske kot Avstrijske meje, da se sprašuješ o smotrnosti nakupa le te. Ko sem izklopil v navigaciji AC in cestnine, se je pot podaljšala za 30 minut, itak iskanje prve bencinske, nakar ugotoviva, da jo pa lahko kupiva prek spleta, opraviva nakup in gasa dalje.
    Takojšnje mnenje o Bratislavi je vsaj z mojega vidila drugačno od Budimpešte. Če je Budimpešta mesto z dolgo zgodovino in starimi zgradbami je Bratislava na prvi pogled modernejše in bistveno manjše. Ampak prepustimo to naslednjim 3 dnem. Po razpakiranju na novi lokaciji, ki je od zunaj stara stavba od znotraj pa vse na novo urejeno, je bil čas za ogled oz. Iskanje starega mestnega jedra. Mogoče še malo o stanovanju, ki ima vse kar potrebuješ za te 3 dni. Od pečice, pomivalnega stroja, veliko kopalnico in dovolj velik dnevni prostor.
    Za dostop v staro mestno jedro je kar malo iskanja, saj te pot vodi iz široke ulice v neko stransko, ki na prvi vtis je samo "ena" ulica. Nato pa v trenutku prehoda pod Michalskimi Brani ali prehodom prideš v staro mestno jedro in nemudoma se ti odprejo tlakovane ulice z bari, souvenir shopi, itd. Sprehodiva se čez mestec in najdeva restavracijo za pijačo in jedačo. Dubliner se je reklo restavraciji, kjer so stregli točen Guiness, odlično. Tamara si vzame samo priloge, čebulne obroče in sladek krompir, jaz pa rebre, ki jih nisem jedel že kakšni 2 leti. Pivo odlično, rebre so imele preveč glazure, Tamarina hrana pa prav tako odlično, saj je vse pojedla.
    Pa mogoče še za konec dneva, tako v Budimpešti kot v Bratislavi je ogromno Halloween okrasitev, ampak tudi okusno in prav ne morem verjeti kako so nori na to. A bodo mogoče 1.11. Že nameščali božično okrasitev? 🙈🤣