Cu chi alagutak

January 15, 2015 in Vietnam ⋅ ☀️ 28 °C

Day 15
    Ma kimentunk Saigonbol, hogy megtekintsuk a vietnami haboru egyik fontos szerepet jatszo emleket a cu chi alagutakat. Amugy a vietnamiak ezt amerikai haborunak hivjak :)) de hat ez ertheto. Az alagutak 200km hosszan huzodtak meg a foldfelszin alatt, a vietkongok epitettek, hogy elrejtozzenek az amcsik elol. A haboru 8 evig tartott 1975-ig, ami nem csak a veget jelentette, hanem eszak es del vietnam ujraegyesuleset is. Ezutan 20evig az USA embargo ala vonta az orszagot, amit '95ben torolt el Bill Clinton. Azota indult fejlodesnek az orszag, a gazdasag es a turizmus is.
    A tura alatt kaphattunk egy kepet arrol, hogy zajlottak az osszecsapasok, lattunk kratert, ahova becsapodott a bomba, tankot, csapdakat, amiket a vietkongok epitettek, bebujhattunk az alagutba amit az 50kilos vietekre terveztek (lsd foto), lattunk bunkert, illetve setaltunk is az alagutban. En konkretan kiszalltam az alagutbol 20meter utan, mert nem birtam a hoseget a kb 60cmX90cm-es lukban!!!! De volt olyan a csoportban, aki 120meterig birta. Es anno ugye itt eltek az emberek evekig.
    A legdurvabb elmeny a loveszet volt, ahol is a korabeli fegyvereket lehetett kiprobalni. Tomi benevezett egy amerikai M16-osra (ha barkinek ez mond valamit), en csak remuldoztem. Iszonyu hangosak voltak a fegyverek, ijeszto volt hallani a gepfegyverek ropogasat. Ehhez kepest milyen lehet egy bombazas?!
    Azt hiszem szerencses korszakba szulettunk.