Ziua 1 - Barranco del Infierno

March 9 in Spain ⋅ ☀️ 19 °C

Prima ieșire o facem în canionul Barranco del Infierno, la aprox o oră de condus de unde stăm noi, așa cum sunt majoritatea locurilor interesante pe insula asta cât 2 județe. Canionul e genul de loc în care fără mașină ajungi în 2 ore dar cu mașina ajungi în 20 de minute.

Drumul ne amintește cât de dezvoltată e infrastructura insulei pentru transport auto - practic poți înconjura toată insula pe autostradă și în munți poți ajunge urmărind drumuri secundare. Pe lângă asta, cerul super albastru, lipsa norilor și multitudinea de munți ne confirmă că o excursie în Tenerife în luna Martie a fost o idee foarte bună. E fain să conduci cu AC și ochelari de soare și să admiri oceanul.

După ce am parcat mașina pe un drum ffff înclinat și am tras frâna de mână până în tavan, am fugit la deal spre intrarea în canion unde aveam programare de intrat la ora 12. Paul e fericit că a mai găsit bilete și împreună cu noi mai intră câteva familii și cupluri - aici se intră maxim 30 de persoane pe oră pentru ca e zona protejata.

Păsări, broscuțe, șopârluțe. Foarte frumi