Ziua 11: Elefanți, maimuțe și...licurici

September 30, 2019 in Malaysia ⋅ ⛅ 29 °C

Ne îndreptăm spre Kuala Selangor.
    In drum Ionuț îmi promite ca ma duce sa vad elefanții.
    E o mica rezervație de elefanți salvați de care angajații au grija pana sunt suficient de puternici sa revină în mediul lor natural (elefantelul pe care îl hrănesc eu are un picior în atele 😔). E un moment tare emotionant. Găsim acolo și 4 pisicuțe blânde pe care greu m-am abținut sa nu le bag în bagaj 😁
    Următoarea oprire: un parc pliiiin de maimuțe.
    Ne cumpăram frunze și banane de la un vânzător ambulant și pornim încrezători spre ele. Greșit ☺️ ne-au furat toate frunzele și s-au cățărat pe noi pana am cedat aproape tot ce le cumpărasem de mâncare 😂😂😂
    Am schimbat strategia și pana la urma am ajuns la o intelegere: le-am înșirat în șir indian și fiecare își lua porția pe rand 😁-am decis sa venim și mâine pe la ele, de data asta vom merge pregătiți!
    Al treilea moment al zilei e unul magic: mii de licurici și-au etalat spectacolul de lumini în fata noastră în seara aceasta. A fost nemaipomenit!
    Ionuț a făcut rezervare la 7 jumătate sa mergem sa ii vedem. Chiar dacă la început am fost sceptica (seara, pe râu într-o barca în ploaie), odată ajunși acolo am fost fascinata de ei. Mici și silențiosi, luminau arborii de pe malul apei mai tare decât luminițele de Crăciun.
    Odată ajunși în camera de hotel ne-am pregătit o salata de mango zemosi și papaya și am incheiat încă o zi frumoasa.