Islanda ziua 3

August 26, 2021 in Iceland ⋅ ☁️ 12 °C

Azi ni s-a promis o zi mai ușoară asa ca, am plecat la 10 dimineața de la cazare și am pornit pe ruta Haifoss, Gjain, Tjodveldisbaerinn Stong, Hjalparfoss, respectiv Secret Lagoon. Pe tot parcursul zilei, în fundal, vom avea parte de prezența constantă a Heklăi, cel mai activ vulcan al Islandei (erupe aproximativ o dată la 10 ani, ultima erupție fiind înregistrată în anul 2005, astfel încât, actualmente, dat fiind acest fapt, poate erupe în orice moment).
    Am vizitat Haifoss, a treia cascadă ca înălțime din Islanda, cu o cădere de aproximativ 122 m.
    E amețitor de înaltă. Apele curg pe un perete de stanca, și se întâlnesc jos într-un rău firav doar ca să își reia drumul în adâncul pământului.
    Locul meu preferat de azi a fost Gjain, un canion cu un sistem de cascade mici, iazuri și structuri vulcanice care ne va duce instantaneu cu gândul la mică replică a Grădinii Edenului.
    Următorul popas a fost la Tjodveldisbaerinn Stong, o reconstrucție istorică, fidelă a fermei Stong, un ansamblu de 3 clădiri ce, în anul 1104, în urma uneia dintre cele mai puternice erupții înregistrate vreodată a vulcanului Hekla, a fost îngropat sub cenușă vulcanică.
    Sunt căsuțe mici, acoperite cu iarba ce îți dau senzația ca te afli în prezenta unei comunitati de Hobbits.
    Apoi vedem Hjalparfoss, o cascadă aparte (formată din unirea a două cascade), situată în apropiere de confluența râurilor Fossa și Tjorsa.
    Luam masa într-o ferma de roșii unde potem vedea cu ușurință cum islandezii își transforma orice micuța afacere într-o mica oaza de placere. Mâncăm cel mai bun "bulion" de pana acum, servit cu pâine proaspătă și calda.
    Seara ne relaxam la  Secret Lagoon, o piscină geotermală învăluită mai mereu în aburii proveniți de la gheizerul din imediata vecinătate.