• Krakau - de eerste indrukken

    September 13, 2024 in Poland ⋅ 🌧 16 °C

    De regen is nu echt gekomen Vandaag hebben we ons programma in lichte motregen kunnen doen, maar sinds vanavond regent het hier echt.
    We komen hier ogen te kort. Er zit een geweldige energie in deze stad, heel anders dan bv in Bratislava.

    Ons hotel staat op een prachtige locatie in de oude stad: zo'n 100 meter verderop begint de vroegere Joodse wijk. Daar bezochten we vanmorgen een aantal Joodse gebouwen. De kaalslag is in de Tweede Wereldoorlog groot geweest. De Joodse gemeenschap is in Polen gedecimeerd. Toch kon er in Polen en zeker in Krakau in de laatste jaren ook veel gerestaureerd worden met geld van de overheid en particulieren.
    De oude synagoge en de synagoge-tempel (een synagoge van de liberale Joden) zijn bijzonder mooie gebouwen. Geregeld vinden hier nog bijeenkomsten plaats.
    Indrukwekkend was het om bij het hek spandoeken te zien om de Israëlische gijzelaars in Gaza vrij te krijgen. Foto's ondersteunden die oproep.

    Van synagogen naar kerken is in Krakau eigenlijk een kleine stap. Vandaag bezochten we het kasteelcomplex en de grote kathedraal.
    De kathedraal is eigenlijk een soort mausoleum voor koningen, hertogen, bisschoppen en generaals die in Polen een belangrijke politieke en militaire rol hebben gespeeld. Het doet vreemd aan dat een kathedraal vooral gebruikt wordt om de Poolse identiteit en macht te benadrukken. Het middelpunt van de kerk wordt geheel gebruikt om de eerste machthebber, bisschop Stanislaw te gedenken. Hij ligt daar in een rijk gedecoreerde zilveren schrijn. Er is voor kerkgangers in deze kerk maar beperkt ruimte...

    Dat is in de kerk naast ons hotel, de grote Corpus Christi kerk, in ieder geval geheel anders. Hier gaat het vooral om vroomheid, adoratie en mystiek. Naast het lichaam van Christus (de eucharistie), worden ook Maria en de beroemde 14e -eeuwse priester Stanislaw geëerd. Deze laatste stichtte de onafhankelijke wijk Kazimierz.

    Vanavond sloten we de dag af in de Joode wijk met een heerlijk diner op het plein voor de oude Joodse begraafplaats, begeleid door muziek en in de verte dansende chassidische joden.
    Read more