Gemasolar

August 9, 2021 in Spain ⋅ ⛅ 27 °C

O Gemasolaru jsme se dozvěděli z jednoho televizního dokumentu o Španělsku a hned jsme si řekli, že to musíme vidět a zařadili si ho na seznam. Když jsme se ke Gemasolaru blížili, měli jsme pocit, že vidíme přistávat UFO. 😱
    Gemasolar je solární elektrárna mezi městy Sevilla a Córdoba. Tato elektrárna je díky unikátní technologie schopna vyrábět elektřinu i v noci. Samotná elektrárna byla uvedena do provozu roku 2011 na ploše o rozloze zhruba 100 hektarů. Skládá se ze 120 000 panelů, které soustřeďují odražené paprsky do jednoho ohniska - na vysokou věž umístěnou ve středu kruhu. Paprsky zde předávají energii zásobníku se solí rozžhavenou na více než 500 °C. Její teplota ohřívá vodu a tím vzniklá pára pohání turbínu generátoru jako v klasické elektrárně. Energie se uchovává i v noci a za oblačných dnů. Elektrárna může dosáhnout výkonu až 20 MW a ročně vyprodukuje 110 GWh, je tak momentálně nejvýkonnější solární elektrárnou světa. Její stavba stála 200 milionů Euro. Elektřina, kterou vyrobí, pokryje spotřebu přibližně 30 000 španělských domácností a zabrání emisím 30 000 tun oxidu uhličitého.