Munduk

December 20, 2015 in Indonesia ⋅ ⛅ 22 °C

Dnesek jsem stravila v "horskem" Munduku. Rano mi Edy naserviroval sladkou ryzi a banan, coz bylo super, protoze mi bylo po vydatnem spanku mnohem lip. Pockala jsem, az ustane ranni lijavec, a vyrazila k vodopadum. A i bez guida jsem cestu dzungli kolem chaticek mistnich farmaru docela v pohode nasla. Melanting (60 m) i Laangan (50 m) Waterfalls stoji zato, jen kdyby vsude po ceste nebyly opet hory odpadku, predevsim pak pod cedulemi "zakaz odpadu" (na to si nezvyknu nikdy, je to des) :-(. Vybira se tu vstupne (opet klasika), ale ani u jednoho vodopadu nikdo nehlidal, tak jsem neplatila nic.
    Pak jsem objevila Eco Cafe, prijemnou kavarnu v dzungli, uprostred kavove plantaze. A mela jsem stesti, protoze zrovna dnes tu byl Budi, zcestovaly (mimo jine studia v Japonsku, sestro!) majitel, co umel vyborne anglicky a sdilel spoustu mych nazoru. Primo prede mnou na stole mi pripravil moji prvni indoneskou kopi luwak. Luwak se pripravuje z kavovych bobu, co projdou travicim traktem cibetek, neco mezi kockou s medvidkem. Na mistni plantazi jich tu divoce (nikoli v klecich, coz mi Budi potvrdil, je stale castejsi a komercni zpusob ziskavani bobu) zije vic nez 100 (jsou to nocni tvorove, spinkali nekde ve vetvich, tak jsem je nevidela). Kava byla silna, dvakrat filtrovana a vyborna. Mnohem lepsi nez kupovana luwak, co mi ji dal Budi pro srovnani ochutnat zdarma. A stala me 50.000 Rp, v Ubudu jsem ji videla od 110.000 nahoru (a buhvi jaka by byla). Stravila jsem tu asi hodinu a moc dobre si pokecala.
    Zpet jsem to vzala pres dalsi plantaze kavy, ryze a cloves (musim zjistit, co to je :-/). Dzungli, kde v kombinaci s mraky nad hlavou nebylo uplne vedro (dokonce jsem musela mit chvilku i bundu!). Vsude kolem byly chudinke, male, polorozpadle domecky lidi, co si evidentne neziji moc dobre. Pestuji ryzi, vari jidla a doufaji, ze si je nekdo koupi, provozuji mini supermarkety... chudoba z teto oblasti jenom cisi. Az je z toho cloveku trochu smutno. :-(.
    Pozn. Pokracuju v objevovani indoneske kuchyne. Na obed jsem mela lehkou polevku z varene travy s kurecim masem (trochu jako spenatovka, byla vynikajici!) a k veceri kureci stehno na grilu s peprovou omackou servirovane s dusenou zeleninou a opekanymi bramborami. Opet delikatesni, ale skoro mi uhorela pusa. Uaaaa....