Harau Valley

January 15, 2016 in Indonesia ⋅ ☀️ 27 °C

Rano me Adek po snidani vyzvedl a vyrazili jsme na jeho skutru do Harau Valley, prezdivaneho indonesky Yosemite. Strme skalni utesy, z nich padajici vodopady, pod nimi ryzova policka, kolem dokola neproniknutelna dzungle.
    Celou noc a velkou cast dopoledne prselo, coz prispelo k tomu, ze vodopady byly vskutku impresivni. Vetsina z nich lezi hned u silnice a je doslova zastavena stanky se suvenyry a obcerstvenim. No hruza. Ty nejhezci vodopady jsou skryte v dzungli, clovek se k nim musi probrodit rekou, a ty jsou nejhezci.
    Adek me zavezl po uzoucke rozbahnene cesticce hluboko do udoli, kam by se bezny turista tezko dostaval. Mezi policky (ryze, chilli, egg plant, cokolady...) mistnich lezi chudinka chaloupka chudinkych farmaru, co nas pozvali na durian. Velmi specificke ovoce, co pachne az za roh a chutna stejne odporne. Ma omamne (alkoholove) ucinky a mistni ho miluji. Adek tvrdil, ze chutna jako syr. No to ani omylem. Dala jsem prednost sladounkemu mangostinu.
    V Harau Valley clovek miji spoustu tradicnich domu se strechami ve tvaru bycich rohu. Jsou typicke pro kmen Minangkabau a vaze se k nim tento historicky pribeh: Kdysi davno prisli na Sumatru lide z Javy a chteli si narokovat pudu mistnich. Spor mely rozhodnout byci zapasy. Ale jakou sanci meli mali bycci Minangkabau proti obrovskemu javaneskemu skotu? Kmen vymyslel chytrou taktiku. Nabrousil telatkum rohy, ze byly jako noze, nechal je vyhladovet, a pustil je proti velkym kravam. V honu za mlekem rozparala telatka kravam protivniku bricho. Kmen zvitezil, a na pamatku toho od te doby stavel budovy se strechami jako byci rohy. Dobre, ne?
    Adek mi povedel spoustu legend, historickych pribehu a vysvetlil kulturni zvyky a tradice. Jsem odbornikem na Minangkabau. A Zapadni Sumatru. A durian (ten nejlepsi a nejdrazsi se pry nesbira ze stromu, ale necha se samovolne spadnout na zem - to znaci, ze je absolutne ready). Ptejte se ;-).