• 2.den: Trier-Leiwen

July 11, 2022 in Germany ⋅ ⛅ 17 °C

47 km (Š 15km)
    10.00-18.00
    Poznámka účastníků k počasí: tučňák tvrdí, že máme 17 stupňů a polojasno...to polojasno sedí, ale měli jsme alespoň 25 a k tomu strašnou vlhkost, takže vzduch byl strašně těžký a lepivý.

Včerejší párty byla poklidnější a vzhledem ke kratší trase jsme si i ráno dovolili trochu přispat, a tak ještě v devět v klidu snídáme na terase s výhledem na Thiels burg, rozhlednu z roku 1910, kdy byla založena i zdejší vinice.

Po snídani jsme se těšili, že sjedeme do centra a pofrčíme podél vody...ale pánové usoudili, že nad námi je vyhlídka, a navíc se tak vyhneme silnici, a tak jsme začali rozcvičkou do pěkného kopce. Nicméně výhledy za to stály a pak jsme se dočkali krásného sjezdu.
    Trevír má moc hezké centrum. Je tu nádherný kostel, plno turistů, stánek s vínem funguje už od rána a na každém rohu je zmrzlinárna...však také někteří měli problém centrum opustit. Výjezd z Trevíru nebyl tak hezký, protože jsme jeli přes průmyslovou zónu, ale pak jsme vjeli do neskutečně strmých vinic a nálada se značně zlepšila.

V cíli jsme narazili na velice milého vinaře (Scholisch), který nás pozval na ochutnávku a vyprávěl nám kde co asi 3 hodiny.
    1. Riesling - výborné
    2. Rulanda bílá, neboli "blonďák"- krásně voňavé, ale chuť nás trochu zklamala - JPa(Pavlíček se přidal až na konci)
    3. rodinná specialita - Riesling z nejlepší a nejstrmější rodinné vinice, ale nedělal ho on, ale jeho nejstarší dcera, když začala studovat na vysoké a vyhrála s ním nějakou soutěž - voňavé a je v něm plno chutí - Pa
    4. Riesling feinherb - voňavý a dokonalý. Jedná se o letní lehké víno s menším množstvím alkoholu (9,5%) - JPeBZ
    5. Klostergarten - ve skutečnosti je to opět Riesling feinherb, ale tentokrát se jedná o první víno z nové vinice (dva roky stará vinice, má teprve 2-3 hrozny na hlavě) - PeBZ
    6. Hofberger - Riesling Auslese (výběr z hroznů) - voňavé, plné, ale hooodně sladké

Když se blížíme ke konci ochutnávky, tak nejvíc plná je láhev 2, pak 1, 5, 3, 4, 6 (nutno podotknout, že o šestku jsme se s Péťou podělili). dopíjení lahví v pořadí: 6, 4, 3, 5, 1, 2

Tak tady rozhodně můžeme říct, že to byla úspěšná návštěva. Přesouváme se tedy zpět na ubytování. Část jde uspávat a část jde sehnat do restaurace něco k jídlu. Na ubytování nám paní domácí (sestra vinaře) dává dvě láhve

1. Spatburgunder weissherbst (Rulandské modré, co je růžové), voňavé, sladké, dobré
    2. Riesling - Riesling spätlese feinherb - ten by šel... standardní, moc dobrý, moselský Riesling