Norveška

July - August 2019
Super trip na Sever Read more

Møvik fort

July 15, 2019 in Norway ⋅ 19 °C

Ker je tako blizu ob najini poti, je bil prva ogledna zanimivost na Norveškem ravno vojaški muzej iz 2. sv. vojne. Tu sva pravzaprav želela prespat, pa nisva in ni nama bilo žal.

Torej, muzej je narejen v dobro ohranjeni topovski bateriji Møvik, ki so jo Nemci imenovali Batterie Vara (po nekem kapitanu, ki je enkrat umrl nekje). V glavnem, štiri take baterije okrog Kristiansanda plus nekaj Danskih je varovalo skagenski zaliv pred neprijatelji.

Točno te baterije so bile samo zgrajene in operativne, v vojaški operaciji pa nikoli ne bile udeležene - saj vemo, Angleži so raje šli v Francijo, kjer je bilo topleje. In točno na tej bateriji so šli postavit enega največjih topov v vsej vojaški zgodovini, top kalibra 38 cm. Verjetno je bolj impresivna teža - 110 ton - in dolžina cevi - 20 metrov! Izstreljena kugla pa je lahko letela do 55 kilometrov daleč.

Po vojni so Norvežani te, lepo pripravljene baterije vklopili v svojo vojaško moč in jih negovali nekje do 1953 leta, ko so vse skup pretopili v jeklo za drugo namembnost, največjega pa pustili za muzejsko dejavnost.

Meni se je vsekakor dogajalo v sami bateriji in okrog topa, Helena in Chili sta se pa martinčkala na toplem soncu ob lepih razgledih po bližnji obali.

Sprehod po opustelih vlakah

July 15, 2019 in Norway ⋅ 17 °C

Tømmerrenne, oziroma leseni žleb po naše, je lesena konstrukcija, po kateri so še nekaj let nazaj spravljali les v dolino. Danes tak način ali ni več rentabilen ali pa dovolj zanimiv za vsakdanjo uporabo, zato so nekateri lepo predelani v pohodniško zanimivost, saj se po njih lahko sprehodiš kilometre daleč v gozd.

Sestavljeni so iz lesenih korit, po katerih so speljali vodo, ki je tekla navzdol, po njej pa so se spravljala navzdol tudi odsekana in oskubljena debla dreves. Korita so ponekod speljana kot most čez reko in kje tudi zavrtana kot tunel v živo skalo, kar sprehod vsekakor poživi.

Poživila pa naju je tudi hladna voda reke zraven. Bilo je namreč precej vroče, tako da sva šla preverjat na GPS, ali sva res na Norveškem, in se potem odločila, da se osveživa v rečici. Gužve ni bilo, tako da sva se skopala gola, saj nama na kraj pameti ni prišlo, da bi s sabo vlekla na sprehod tudi kopalke.

Pasalo je zelo, nekoliko manj pa moji novi pohodni čevlji, ki so mi naredili zametke žuljev na petah. Celotna trasa sprehoda je tule: https://www.komoot.com/tour/182823494

Vzpon na Kjerag

July 16, 2019 in Norway

Prvi pravi hribovski podvig sva naredila z odpravo na Kjerag (https://www.komoot.com/tour/182820520). Osem ur dolga tura na 1.110 metrov visoko ravan (šest ur hoje, 360 višincev) naju je pripeljala do manj razvpite pohodniške destinacije od Preikestolna (naslednji podvig), pa vendar izredno zanimive zaradi svojih čudovitih razgledov na Lysefjord (v prevodu pomeni "lahki fjord", 45 km dolga morska zajeda med "lahko" obarvane granitne skale) in mestece Lysebotn na koncu fjorda.

Avta nisva pustila na uradnem parkirišču, saj je bila cena sicer celodnevnega parkinga precej visoka, 33 eur. Tako da sva mrcino pustila kar ob cesti (nisva bila edina) in se podala na vrh.

Bilo je vroče, suho, brez oblačka in kar obljudeno. Zaradi visokih skal in dolge poti sva Chilija izmenoma nosila v bisagi, da je z nama zmogel celo pot.

Na uradnem koncu potke je plato, s katerega se vidi direkt dol na morsko gladino. Za adrenalina željne je zraven tudi med druge skale zagozdena skoraj okrogla skala, na katero lahko prestopiš brez kakšnih pripomočkov in varnostnih držal. Kjeragbolten ima nekih pet kubičnih metrov, pod njo pa je čiste praznine globokih 240 metrov - za mene preveč scary, za Heleno ne, pa vendar si je tik pred njo premislila; bolj zaradi gužve za njo, ki je nestrpno čakala, da predhodnik stopi, se slika, zavriska in da prostor naslednjemu.

Po "sprehodu" je pasala osvežitev v ledeno mrzlem jezercu in kratek počitek, potem pa naprej proti glavnem sprehodu na Norveškem :) Zakaj sva hitela? Imela sva samo še en dan lepega vremena, potem pa 3 deževne dneve pred sabo...

Preikestolen

July 17, 2019 in Norway ⋅ 12 °C

In potem je prišel dan za Preikestolen! (https://www.komoot.com/tour/182818640)

Ena od najbolj obiskanih naravnih znamenitosti Norveške se nahaja na drugi strani Lysefjorda od včerajšnjega sprehoda, pomaknjen bolj na začetek fjorda - tako da si ravno mahat ne moreš z ene skale na drugo.

Preikestolen pomeni "pridigarski stol" in je skoraj ravno odsekana pravokotna skala velikosti 25x25 metrov, od koder je (za razliko od Kjeraga) zdaj direkten padec dobrih 600 metrov navzdol do morja. Seveda je bila gužva, saj skoraj vsi, malo bolj pohodniški turisti rinejo sem gor in posedajo na samem robu skale, da ti noge prosto mahajo v globino. Helena se je šla vsest tja, jaz sem se le priplazil do roba in slikal navzdol brez da bi mi padel telefon iz rok.

Res, obvezno za it, Preikestolen je bil tudi eden izmed glavnih teaserjev najine poti na Norveško.

A koga zanimajo moji žulji? Ne? Ok...

Stavanger

July 17, 2019 in Norway ⋅ 15 °C

S potepa po hribu sva se prestavila v kamp pred Stavangerjem in se s kolesi odpeljala pogledat mesto.

Luštno mestece, staro skoraj tisoč let, v katerem se danes prepletata star in moderen način življenja. Pred odkritjem nafte na Norveškem je v Stavangerju prevladovalo ribištvo in posledično živilsko-predelovalna industrija (beri tovarna ribjih konzerv, kasneje spremenjena v muzej, katerega ogled sva žal izpustila), danes pa sta menda v bližini Natova postojanka in črpališče nafte.

Stavanger ima tudi najstarejšo norveško katedralo, ki je direkt v centru mesta.

Z bicikli se da lepo in v miru videti precejšen del mesta in njegove okolice, so bili pa klanci proti kampu tako strmi, da sem med potjo bentil, kaj mi je treba vseh teh aktivnosti sredi turistične sezone (dandanes bi mi to bilo olajšano z e-bajkom).

Mitja in Maja

July 18, 2019 in Norway

Naslednji dan se dobiva z Mitjo in Majo in skupaj nadaljujemo pot za nekaj dni. Seveda začnemo z obveznim dežjem, ki je s prekinitvami trajal dobra dva dneva - Pač M&M klasika :)

Potem je prevladalo sonce in vroči suhi dnevi so naju spremljali od takrat večino poti!Read more

Odda

July 19, 2019 in Norway

Parkplac v mestecu Odda... (presenečenje z ladjo, ki je prejšnji večer še ni bilo pred nami).

Norveška je privzeto zelo prijazna za turiste - tudi za backpackerje, avtodomarje, hribolazce. Dovoljeno je kampiranje na prostem, tudi na privatnih zemljiščih, dokler si od hiše lastnika oddaljen vsaj 200 metrov. In seveda ne delaš bedarij, uničuješ okolice in počistiš za seboj.

Je pa tu en hakeljc, namreč - težko najde avtodomar prostor za prespat, ki bi bil od ceste primerno oddaljen, skrit, da bi bil nekje ob vodi ali parkirišču...

Čisto drugačna situacija je v hribih, kjer je prostora res dovolj za vse, prometa je malo in vsak lahko najde zase primeren kotiček.

Bondhus

July 19, 2019 in Norway

Sprehod na Bondhus, ledenik, ki smo se ga hoteli, a se ga nismo uspeli dotaknit :( (https://www.komoot.com/tour/182818640).

Nekaj let nazaj je bilo ledenika še dobre štiri kilometre, zdaj pa hitro kopni in ga je po mojem le še pol. Do vznožja nas je pripeljala luštna pot okoli jezera in po melišču med nizkim drevjem, potem pa prešla v strmo brezpotje med balvani in zoprnimi skalami. Do ledenika, katerega jeziček se je videl visoko na sedlu med dvema vrhovoma, nismo šli.

Gremo na kak drug ledenik.

Gremo v ledenik

July 21, 2019 in Norway

In ne samo, da smo našli ledenik za dotaknit se ga, celo vanj smo lahko šli!

Ob naši poti smo našli Klimapark 2469, na planoti pod najvišjo goro Norveške - Galdhø, ki je visoka skoraj tako kot naš Triglav - 2.469 metrov. Od tod tudi številka ob uradnem imenu parka :)

V ledenik lahko vstopiš le z vodičem, ki te prijazno informacijsko popelje po vulkanski gori z razlagami o permafrostu, rastlinah in živalih, ki tu živijo, nastanku ledenikov ter skorajšnjem koncu naše Zemlje. Na koncu te povabi na sprehod v sam ledenik, v katerega so skopani tuneli, in kjer lahko vidiš, kako je ledenik nastajal skozi obdobja. Vidiš nekaj ostankov, najdenih točno v tem ledeniku, in lahko počivaš na ledenih klopeh v okrogli predavalnici.

Najbolj žalosten je pogled na ledenik od zunaj, saj je površina ledenika Klimaparka pokrita z belimi ponjavami, da preprečuje prehitro taljenje ledu. Ko se ponjava konča, lahko vidiš, kako hitro ledenik izginja - stopnica z nepokritim ledenikom je visoka zih več kot en meter...

Geiranger fjord

July 21, 2019 in Norway

Z Geirenger fjordom nismo imeli pretirane sreče. Nagajalo je vreme, težki dežni oblaki so nam jemali veselje do skakanja zunaj in kradli poglede na menda eden najlepših pogledov Norveške.

Na koncu fjorda je mestece Geiranger, kamor privlečejo veliki trajekti in križarke maso turistov in naredijo kraj za enega najbolj turističnih destinacij Norveške.

Odpeljali smo se nekaj kilometrov naprej do kampa, kjer smo prevedrili večer in se zbudili v prekrasno sončno jutro. Res lepo darilce za popotnike.