Czech Republic
Horní Roztyly

Here you’ll find travel reports about Horní Roztyly. Discover travel destinations in Czech Republic of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Zpátky doma a naše pocity

August 14, 2017 in Czech Republic

Tak jsme doma! A jako každá, i tato dovolená utekla jako voda. Celkem jsme v Itálii strávili 19 dní. Ujeli jsme po Itálii 2 241 km (i s cestou z Čech to bylo 3 405 km). Velké díky našemu vozu, že to přežil a ani jednou nás nenechal ve štychu. Občas to byly nervy. Třeba když teplota venku byla přes 40 stupňů, my stoupali klikatými cestami za Františkem z Assisi a ručička teploty motoru neúprosně mířila k výšinám. To by se atmosféra dala krájet. 🤗

Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik poznatků. Jedná se o věci, které nás zaujaly či nám přišly hodně zvláštní. Tady je jejich výčet:

1) Jídlo

Musíme konstatovat, že Itálie předčila naše očekávání. Samozřejmě musíte mít pro italskou kuchyni chuťové předpoklady. Ale bylo to skutečně výborné. Těstoviny (8 - 12 Euro) na všechny možné způsoby, delikátní pizzy (6 - 12 Euro), vynikající ryby (kolem 15 - 20 Euro bez přílohy), výborné steaky (bistecca alla Fiorentina 50 Euro pro 2) a super dezerty. Nesmíme zapomenout ani na bezkonkurenční plody moře (kolem 15 Euro).

2) Káva

Pokud si dáte v Itálii kávu, tak si vždy pochutnáte. Hlavně si prosím neobjednávejte „preso s mlíkem“, „piccolo“ a podobné nesmysly. Chce to mít trochu znalost (espresso, espresso macchiato, cappuccino, freddo atd.), ale odměna je zaručená.

3) Víno

Trochu máme pocit, že si Italové potrpí hlavně na červené víno (což my si zrovna moc nepotrpíme). Potom mohou být částky za láhev opravdu úlet (30 Euro a výše). Můžete se klidně držet i při zemi a objednat si stolní (nebo tzv. domácí) víno a také neprohloupíte. Velmi často je ve hře frizzante (perlivé lehké bílé víno za 10 - 12 Euro za litr).

4) Pivo

Tak tady je to v Itálii docela boj. Pokud jste pivaři, tak si s sebou vezměte spoustu peněz nebo rovnou basičku z ČR. Sklenička piva (velikosti media = 0,4 l) stojí 4,5 Euro a více. Fakt mazec. A to jsou ty nejzákladnější značky (např. Moretti). Vřele doporučujeme tvz. Birra Artigianale. Jedná se o produkci malých lokálních pivovarů. Piva jsou různá (velmi často IPA či nefiltrovaný ležák). Tato piva se prodávají zásadně v lahvi a 0,33 l začíná většinou na 7 Euro v restauraci a na 5 Euro v krámě.

5) Řízení mezi Italy

Věnovali jsme tomu samostatný příspěvek, ale musíme to ještě jednou zmínit. Ještě nikdy jsme nebyli tak blízko nějaké kolizi, jako v Itálii. Každopádně opatrný řidič má i tak relativně velkou naději na dojetí bez ztráty kytičky.

6) Cenová hladina

Překvapení se nekoná, v Itálii je draho. V restauraci i v supermarketu. Celé to ještě komplikuje dost nepřehledný systém skrytých poplatků. Například v restauraci velmi často účtují „coperto“. Většinou se jedná o částku 1,5 - 3 Euro na osobu. Údajně je to za prostřený stůl, chléb, grissini, ocet a olej na stole a jeho prostření. Občas je to ještě kombinováno s automatickým obslužným. Pozor, to není totéž! Takže určení spropitného pro přespolního je opravdu dost náročné. Stejně tak velmi zavádějící (dejte si na to pozor) je přirážka velmi častých poplatků za ubytování. Například za úklid v tom můžete zahučet navíc klidně i za 20 Euro. Tento problém se však týká pouze apartmánů. Hotely přirážejí pouze městskou daň, kterou se však můžete dozvědět až na místě po příjezdu. V průměru, a uznáváme, že náš standard je vyšší, jsme za ubytování platili 80 Euro na noc. Cestování vozem také není nejlevnější záležitost. Například průměrná cena benzínu se u nás pohybovala kolem 1,47 Euro za litr. To je nad cenou v ČR, ale i například nad cenou v Rakousku. Dejte si pozor, jestli jedete ke stojanu self-service (kde velmi pravděpodobně nebudete schopni zaplatit kartou), nebo ke stojanu, kde je cena ještě o 0,2 Euro za litr vyšší, ale benzín vám načerpají a kartu v pohodě vezmou. Za dálniční poplatky jsme celkem zaplatily 90 Euro (+18 Euro a 2 krát dálniční známka v Rakousku)!!!

7) Italové

Jsou hluční (více než Španělé), přátelští (méně než Španělé) a vystajlování (obzvláště ve velkých městech). A jsou to milovníci psů. Obecně platí, že pokud jedete do méně turistických destinací (nebo jdete do krámu pro místní lidi), budete mít problém vystačit pouze s angličtinou. Naopak v turistických destinacích to není vůbec problém. Trochu nás zklamal noční život místních (opět srovnáváme se Španělskem). Jestli chcete jet do Itálie pařit, vyberte si některý z turistických masakrů. Jinde nepochodíte.

8) Země

Záleží, kde se zrovna nacházíte. My vřele doporučujeme hlavně pobřeží Ligurie (naprosto bezkonkurenční moře) a Toskánsko (balzám na duši). Hodně však záleží na preferenci. Itálie nabízí vše. Není to tak upravené jako v Rakousku, není to tak polepené reklamami jako u nás, ale každý si skutečně najde to svoje. My jsme se snažili o všehochuť a myslíme si, že se nám to celkem povedlo. Projeli jsme větší města, hory, pobřeží, jezera i místa, kde nic není. No, nic není… Připravte se na to, že památky jsou všude. 😃 Jediné, co jsme v Itálii neobjevili, jsou hospodářská zvířata na pastvinách (třeba krávy). Z čeho tedy dělají ty steaky? 😱

Tím končí naše vyprávění. Jsme rádi, pokud jste nás sledovali a třeba jsme vás trochu inspirovali. Moc jsme si to užili a potvrzujeme: Itálie je skvělá volba pro dovolenou!

Horní Roztyly, Horni Roztyly