Peru
Shipata

Pucatambo & Karajia

February 19 in Peru ⋅ ☁️ 17 °C

Na dnešní výlet se nenašlo tolik zájemců, jako včera, a tak jsme vyrazili ve skupince šesti lidí. Krátce před odjezdem jsem skončil na trh koupit banány k snídani, ale Nikču jsem tím moc nepotěšil. Nějak se mi podařilo koupit méně známou odrůdu banánů, které jsou uvnitř zbarvené do oranžova. Podle mě chutnají skoro stejně, akorát jsou míň sladké, tenhle názor ale Niki nesdílí a odmítla je jíst. Ani nikdo z naší skupiny se neodvážil je ochutnat, a tak je budu muset sníst v příštích dnech sám.
      První zastávka byla v Putacambo, odkud je výhled na údolí Utcubamba. Díky lepšímu počasí než včera se nám podařilo vidět celý vodopád Gocta. Bylo znát, že jsme poměrně vysoko (2600 m.n.m.), protože jsme po cestě do kopce zpět k autu pořádně funěli. Následoval oběd a přejezd do Karajia, kde na nás čekali sarkofágy. Chachapoya (cloud people - lidé z mraků) byl místní lid asi před 700 lety, tedy ještě před nástupem Inků. Chachapoya ukryly své nejvýznamější vůdce či šamany do sarkofágu, které poté ukryly ve skalách. Narozdíl od Inků, kteří nechávali mrtvé mumifikovat, nechávali Chachapoya kostry stranou, než zbyly jen kosti, a ty poté ukryly v nádobách do sarkofágů. Ty mají konstrukci z bambusu a jsou pokryté hlínou a barvou. V Karajia je jich ještě několik dochovaných v původním stavu a uvnitř jsou ještě stále těla. Původně jich zde bylo ukryto mnohem více, ale díky zemětřesením a počasí se zbytek nedochoval. Zbytky z nalezených sarkofágů, které se uvolnily a spadly do údolí, se nachází v místním muzeu.
      Ve vesnici Karajia navíc chovají ovce a vlnu si motají sami. Prodávají tady spoustu ručně šitých šál, čepic a svetrů. Jeden z nich se Nikče zalíbil a tak si ho vyzkoušela, nakonec jsme ho ale nekoupili. Po návštěvě muzea právě ve chvíli, kdy nám guide oznámil, že máme jít do auta, si to Niki rozmyslela a my běželi pár set metrů dolů do krámku rychle koupit ten svetr. Chachapoyas naší peněžence nedělá dobře, ale zato si osvěžíme šatník.
      Po návratu jsme se akorát šli projít do města, Niki si po cestě dala kafe a my chvíli pozorovali západ slunce nad náměstím. Odtamtud jsme pokračovali na večeři a pak domů jít spát.

Shipata