Philippines
Patucan Point

Lazi- Tulapos Marine Sanctuary

January 12 on the Philippines ⋅ ⛅ 28 °C

Dziś zrozumiałam, że podoba mi się na Filipinach! To znaczy, że albo się przyzwyczaiłam, albo jest obiektywnie coraz lepiej.
      Na pewno zaczęliśmy od najmniej ciekawej wyspy - Cebu. Siquijor jest ładniejsza, bogatsza, ma lepsze drogi. Objechaliśmy ją już dookoła, z wyjątkiem odcinka między obydwoma portami.
      Dziś rano wypożyczyliśmy pianki, maski, płetwy i pojechaliśmy do Olang Marine Sanctuary. Okazało się, że niestety, jest obecnie zamknięte. No to wybraliśmy się do kolejnego: Tulapos Marine Sanctuary. Na zaniedbanym brzegu jakiś szałas, dużo miejscowych, kury, psy, lodówka z lodami, kamizelki ratunkowe i dwóch policjantów. Co to takiego? Ależ oczywiście, wejście do rezerwatu przyrody! Borysek został oddany pod opiekę "cioci", która zajmowała się nim przez godzinę, razem karmili kury i patrzyli na morze. W tym czasie reszta rodziny udała się z dwoma przewodnikami na podwodne zwiedzanie. Pominę etap ubierania pianek, zakładania płetw wśród fal i inne trudne momenty. Kiedy wreszcie popłynęliśmy na głębokość 15-20 metrów widzieliśmy po prostu cuda! Największą atrakcją tego miejsca są ławice barakud - pływaliśmy obok nich, fantastyczne wrażenia! Poza tym rafy koralowe z mnóstwem kolorowych rybek, rozgwiazdami, morskimi ogórkami... Dla mnie największym hitem tego zwiedzania okazały się gigantyczne małże, przeogromne! Najpierw zobaczyłam jednego na głębinie, potem przewodnik pokazał nam kilkanaście zgromadzonych w jednym miejscu na mieliźnie. Bardzo pilnował, aby nikt z nas się nie zbliżył i nie dotknął małża. Ucieszyłam się, że dba w ten sposób o ich komfort, ale chodziło o co innego: muszla mogłaby się zamknąć z taka siłą, że obcięłaby rękę! (Ja po spotkaniu z jeżowcem już się nauczyłam, żeby niczego i nikogo nie dotykać.)
      W naszym rodzinnym rankingu jak na razie Sri Lanka wciąż jest na prowadzeniu, ale dystans między obydwoma państwami zmniejszył się. Na korzyść Filipin przemawia bogactwo świata podwodnego oraz większe przywiązanie do zasad ruchu drogowego.
      Na obiedzie miła kelnerka napisała nam listę miejsc na wyspie wartych odwiedzenia - foto listy załączam.

Patucan Point, Q31840987