Spain
Iglesia de Santa Úrsula

Obchody święta Patronki Adeje

October 15, 2023 in Spain ⋅ ☁️ 28 °C

Szukając lokalu wyborczego, natknęliśmy się na kolorowo odzianych lokalesów. Niektórzy mieli nawet ze sobą instrumenty muzyczne! Wracając do auta odkryliśmy ich miejsce zbiórki i postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć całemu zamieszaniu - oczywiście spełniając kronikarski obowiązek, bo przecież nie z ciekawości...

Szybkie rozeznanie w lokalnych mediach cyfrowych dostarczyło nam wszystkich informacji:
      🏵️ Patronką Adeje jest Święta Urszula
      🏵️ Obchody zaczęły się 30 września, a my trafiliśmy na wielkie zakończenie fiesty
      🏵️ O 13 rozpoczyna się uroczysta pielgrzymka główną aleją miasta, wprost pod kościół Świętej Urszuli

Postanowiliśmy zaczekać delektując się kawką, a następnie JagerMojito i Mojito. Bez obaw, tu można prowadzić mając 0.5 promila alkoholu we krwi, a alkohol prędzej się wypaca, niż trafia do organizmu 🏜️

Ustaliliśmy, że:
      ☝️W pochodzie biorą udział grupy (rodziny, reprezentanci okolicznych wiosek), ubrani w stroje ludowe
      ☝️Dotarcie pod kościół kończy się występem - tanecznym lub muzycznym, a następnie grupa jest witana kropidłem przez proboszcza (ksiądz schudł z 3kg stojąc w słońcu w pełnym ornacie), ofiarowuje plony przed ołtarzem i udaje się cyknąć pamiątkowe zdjęcie przy figurach św. Urszuli i św. Sebastiana. Są też grupy, które tylko ofiarowują plony - bez przyśpiewek ani hołupców
      ☝️Figura św. Sebastiana wjechała pod kościół specjalnym samochodem, który wiózł też plony oraz kubek z piwem
      ☝️Całością zarządza pani przy mikrofonie, wywołując poszczególne grupy i opowiadając co nieco o występach. Nasza znajomość hiszpańskiego nie pozwoliła nam na poznanie tajemnic, jakie ujawniała pani przez mikrofon, mogliśmy za to klaskać i tupać nóżką - po hiszpańsku oczywiście
      ☝️Konferansjera przeplatana jest wiwatami ku czci Santa Ursula i San Sebastian. Wiemy kiedy krzyczeć Viva! ☝️🧐

Od paradujących pielgrzymów dostaliśmy natomiast fistaszki i jajko na twardo. Bardzo miło z ich strony.

Całkiem niezła atrakcja, jak na przypadkowe odkrycie - w El Medano nie znaleźliśmy żadnych plakatów na ten temat - gdyby nie wybory, ominęłaby nas okazja, by poznać kawałek lokalnej kultury. Pomimo panujących upałów bawiliśmy się wyśmienicie!

Iglesia de Santa Úrsula, Iglesia de Santa Ursula