Spain
Las Caletillas

Ziua 7 - Candelaria, Anaga

March 14 in Spain ⋅ ☀️ 22 °C

Am început ziua a 7-a cu recunoștință, după sesiunea de yoga și toate beneficiile ei, ghiftuiți nevoie mare la micul dejun la fel se copios.
      Candelaria, este o
      localitate cocheta, situată pe coasta estică a insulei, faimoasă pentru Basilica de Nuestra Señora de la Candelaria și statuile sale religioase impresionante. Cele mai cunoscute sunt cele două statui ale Fecioarei Maria și ale Sfântului Iacob Apostolul. Aceste statui sunt cunoscute sub numele de "Nuestra Señora de la Candelaria" și "Santo Cristo de la Candelaria" care sunt considerati patronii insulei Tenerife. . In apropierea bazilicii, ca un omagiu adus tradițiilor și istoriei insulei, se afla niște statui cu figuri băștinașe, considerate simboluri ale identității și rezistenței culturale guanche în fața colonizării spaniole.
      In continuare, drumul pe care l-a ales “profa”, a fost spre Parcul Rural Anaga -un paradis natural situat în partea de nord-est a insulei., cu peisaje spectaculoase, formate din munți acoperiți de vegetație luxuriantă și sate pitorești. Parcul oferă numeroase trasee de drumeții și văi adânci. Este un loc ideal pentru cei pasionați de drumeții și fotografie. La coborâre din parc, pe un drum șerpuit, am ajuns la o plaja putin amenajată, excelenta pentru practicarea surf-ului, datorita valurilor puternice ale oceanului, unde era organizata și o școala de surf.
      Întrucât Playa Teresitas este una dintre cele mai frumoase și mai populare plaje din Tenerife, nu am vrut sa o ratam. Situată în nord-estul insulei, în apropierea orașului San Andres, Playa Teresitas este cunoscută pentru nisipul său auriu adus din Sahara și pentru apele sale calme și limpezi. Plaja este protejată de diguri, ceea ce o face o destinație ideală pentru înot și relaxare. De asemenea, oferă o varietate de facilități, inclusiv șezlonguri, umbrele și baruri de plajă. Am beneficiat aici de o minunata sesiune de yoga ❤️.
      Santa Cruz de Tenerife este capitala provinciei Tenerife și una dintre cele mai importante orașe din Insulele Canare. Printre atracțiile sale se numără Auditorio de Tenerife, o sală de concerte spectaculoasă, aflată pe malul oceanului și Plaza de España, o piață centrală plină de viață, unde am apucat sa facem câteva fotografii.

Las Caletillas