A 10-day adventure by Otilia Read more
  • 186kilometers

Ziua 1 - La Orotava

March 8 in Spain ⋅ ☀️ 14 °C

Statia lunii martie din cadrul călătoriei noastre spirituale, a fost Tenerife, insulă care are între 12 si 17 microclimaturi (în funcție de sursa de informații pe care o abordezi), fapt care i-a adus și numele de “insula unde este întotdeauna primăvara”. Scopul excursiei a fost retreatul de yoga planificat la sfârșitul anului trecut și care s-a materializat în martie anul acesta. Ne-am lăsat în totalitate pe mâna instructoarei noastre dragi, poreclită "Profa", care pe lângă faptul că a trăit o perioadă lungă pe această insula este și foarte pricepută la organizat excursii.
    Așadar, am zburat direct, cu Wizzair, vreme de 6 ore și jumătate, pornind cu întârziere de o oră din București. Sosirea a fost în Tenerife Sud, fiind singurul aeroport internațional al insulei. Pentru a nu petrece prea mult timp pe drum, am decis să locuim primele trei zile în zona de nord a insulei, in Orotava, un orasel cochet, cu o bogată moștenire istorică și culturală, situat într-un cadru natural spectaculos.
    Insula Tenerife face parte din Arhipeleagul Insulelor Canare din oceanul Atlantic (7 la număr), fiind cea mai mare dintre ele. Ele sunt divizate în 2 provincii: partea de vest (Tenerife, La Gomera, La Palma, El Hierro) Și partea de est (Lanzarote, Fuerteventura şi Gran Canaria).
    Tenerife este o insulă vulcanică vegheata de către “El Padre Teide” cum îl numesc spaniolii - vulcanul cu o altitudine de 3718 m (cel mai înalt vârf din Spania și al treilea cel mai înalt vulcan din lume!).
    Partea de nord are o vegetație luxuriantă grație climei umede, a precipitațiilor și mai răcoroasă decât cea din sudul insulei.
    Pentru ca insula are un relief variat - o combinație de coaste abrupte, văi și ravene adanci, plaje de stâncă (cele cu nisip negru din nordul insulei ), o mașina cu un motor flexibil este imperios necesară. Noi am închiriat un Wolkswagen Caddy pe toată durata excursiei; insula este destul de aglomerata asa ca nu sunt multe opțiuni de închiriere disponibile.
    Din categoria “Tips and tricks”, merită de menționat faptul că vila a fost aleasă pe AirBnb, iar prețul final a fost negociat direct cu proprietarii, obținând astfel un preț corect si mai ușor de suportat de către toți participanții la acest retreat. Un alt mod de a te bucura de zonele variate ale insulei este parcurgerea drumurilor pe motocicleta sau scutere. Asfaltul este ca pe un circuit de F1, iar virajele în urcare sau coborâre, demne de o cursa MotoGP. Totul este sa ai dorință de aventură și echipament adecvat

Ziua 2 - Puerto de la Cruz

March 9 in Spain ⋅ ⛅ 14 °C

Programul nostru a inceput dis de dimineață cu o sesiune de yoga, plină de recunoștință si pace interioară, pe terasa vilei din Orotava, așezată perfect, aproape de ocean si cu vedere la “El Padre Teide”.
    Apoi ne-am grabit sa ajungem cu totii in Puerto de la Cruz, la o sesiune cu Santi, un practician de medicina chineza (inclusiv acupunctura), care dupa workshopul din care am invatat lucruri valoroase, ne-a aplicat tratamente specifice, in functie de afectiunea fiecaruia.
    Dupa amiaza, lihniti de foame si dornici de a gusta din bunatatile locale, am savurat intr-un restaurant cu specific pescaresc care serveste bucătărie locală canariană, vestitii "papas arrugadas" (cartofi fierti), cu "mojo" (un sos picant), alaturi de o varietate de pesti gatiti in diverse feluri.
    Străzile pietruite și faleza din Puerto de la Cruz au un farmec aparte si ne-am putut bucura de tot ce era acolo: strazi cu cu clădiri colorate și o atmosferă vibrantă, alei pline de viață, cu magazine, cafenele și terase, malul oceanului cu nisip negru in care se spargeau zgomotos valurile, plaja cu piscine naturale, plante gigant care la noi cresc in ghiveci, un mic festival local cu muzica si mancare locala si aerul cu adevarat curat :)

Ziua 3 - Loro Parke

March 10 in Spain ⋅ ☁️ 18 °C

Dupa o sesiune matinala de yoga si un mic dejun vegetarian extra copios (papaya si portocalele locale sunt de vis ), ne-am indreptat (cu masina), catre Loro Parque - un parc zoologic "must see", situat în Puerto de la Cruz, cunoscut pentru colecția sa impresionantă de animale exotice și pentru spectacolele de divertisment pe care le oferă vizitatorilor.
    Dupa intrare, primul lucru a fost ca "profa" sa verifice programul showurilor cu animale, si ne-am propus sa vedem orcile, delfinii si leii de mare. Am fost foarte impresionati de abilitățile inteligente și acrobatiile spectaculoase, de legatura profunda care exista intre animale si dresori, care sunt responsabili si de ingrijirea lor zilnica.
    Pe lângă spectacolele cu animale, in Loro Parque am admirat, grădinile tropicale luxuriante si evident magazinele de suveniruri pline cu animalute in miniatura foarte bine facute.
    Im incheiat ziua cu o alta sesiune de yoga pe malul oceanului, pe nisipul negru vulcanic, apoi cina la un restaurant local vegetarian (Manipura), unde am mancat cel mai gustos burger ever!

Ziua 4 - Garachico, Santiago del Teide

March 11 in Spain ⋅ ☁️ 18 °C

Dupa traditionala sesiune zilnica de yoga si acelasi mic dejun copios, am pornit catre cazarea din partea de sud a insulei, urmand sa ne oprim pe drum sa mai admiram din frumusetile insulei.

Am inceput cu La Orotava, locul din partea de nord a insulei unde am locuit primele 3 zile. Acest oras este renumit pentru arhitectura sa colonială bine conservată, pentru frumoasele grădini și parcuri și pentru festivalurile și evenimentele culturale tradiționale.
    La Orotava are un centru istoric fermecător, plin de clădiri vechi cu arhitectură colonială și străzi pietruite. Printre cele mai notabile monumente se numără Biserica Nuestra Señora de la Concepción (care era inchisa din pacate) și Casa de los Balcones, care prezintă arhitectura tradițională canariană și este renumită pentru balcoanele sale bogat decorate. Astăzi, Casa de los Balcones găzduiește un muzeu etnografic care prezintă obiecte și artefacte istorice din Tenerife, precum și tradițiile și obiceiurile locale. De asemenea, clădirea este deținătoarea unei varietăți de magazine care vând produse tradiționale locale, cum ar fi broderiile, ceramici, gemuri si dulceturi locale, binecunoscutii magneti și alte suveniruri.
    Apoi am admirat grădinile Victoria si Parcul Taoro, care oferă oază de verdeață și locuri de relaxare pentru localnici și turiști. Ne-am indulcit la final cu o binemeritata tarta cu lamaie (traditionala pentru spanioli), inainte sa ne urcam in masina pentru a purcede mai departe.

Urmatoarea oprire a fost Mirador de San Pedro din din San Juan de la Rambla. Acest punct de observare oferă o priveliște impresionantă asupra coastei de nord a insulei Tenerife și a oceanului, fiind situat pe marginea abruptă a stâncilor. Este un loc excelent pentru a admira răsăritul sau apusul soarelui.

El Drago Milenario este unul dintre cei mai cunoscuți și venerați arbori din insula Tenerife, fiind considerat un simbol al insulei și unul dintre cele mai vechi exemplare de Dracaena Draco (Dragon Tree) din lume.
    Acest arbore impresionant se află în orașul Icod de los Vinos, urmatoarea noastra oprire. "El Drago Milenario" se traduce ca "Dragonul Milenar", cu referire la vârsta sa presupusă, care este de aproximativ 1000 de ani sau chiar mai mult, potrivit tradiției locale.
    Ca în orice destinație turistică, există posibilitatea ca hoții de buzunare să fie prezenți în zonele aglomerate sau în locurile turistice, iar in Icod de los Vinos, Angela, una din membrele grupului a experimentat doar o tentativa de acest fel, suficienta pentru o ditamai spaima. Asadar, atentie la posete!

Dupa cativa kilometri doar, am oprit in Garachico, un orasel renumit pentru piscinele sale naturale spectaculoase, formate în stâncile vulcanice de-a lungul coastei. Aceste piscine naturale oferă o alternativă sigură și plăcută pentru înot, în special pentru cei care doresc să se bucure de ocean într-un mediu controlat și mai puțin expus la valuri.
    Este important de remarcat că condițiile în piscinele naturale pot varia în funcție de maree și condițiile meteorologice, iar anumite zone pot fi mai adânci sau mai puțin adânci în funcție de formațiunile de stânci subacvatice. De asemenea, este recomandabil să fii atent la avertismentele locale și să respecți orice reguli sau restricții postate în zona piscinelor naturale pentru a te bucura în siguranță de experiența ta.

Santiago del Teide, a fost destinatia finala a acestei zile, o vila luxoasa cu pscina si jacuzzi, unde urma sa petrecem ultima bucata din sejurul nostru, noi toti cei 7 magnifici :). Am avut norocul sa o obtinem la un pret mai avantajos decat un turist care cauta pe Booking aceeasi vila, datorita "profei" care a locuit aici multi ani.

Ziua 5 - "Padre" Teide

March 12 in Spain ⋅ ☀️ 7 °C

Ziua 5 a inceput cu traditionala sesiune de yoga pe malul oceanului, urmata de o leneveala in jacuzzi.
    Exista mai multe variante de a ajunge pe Teide, noi am ales o calatorie cu masina prin Parcul National Teide pana la telecabina, pentru care am luat bilete incepand cu ora 15.30, in speranta ca prindem apusul aici. E important de amintit ca eram echipati pentru condițiile meteo variabile și pentru altitudinea ridicată a vulcanului Teide. (bocanci, geaca anti-vant, caciuli-glugi, etc). Achiziționarea biletelor pentru a urca cu telefericul pe Teide e bine sa fie facuta cu catev azile in avans, în special în sezoanele turistice aglomerate sau în perioadele de vârf. Aceasta se datorează capacității limitate a telefericului și pentru a evita aglomerația și timpii de așteptare mari.
    A fost minunat sa avem vreme bună; vântul puternic si aerul rarefiat poate fi un impediment pentru cei mai sensibili.
    Vulcanul Teide este încă activ din punct de vedere geologic, chiar dacă nu a avut erupții majore în ultimele secole. Cu toate astea, am putut simti energia si puterea locului. Ne-am putut bucura de suprafete mari acoperite cu obsidian, o rocă vulcanică sticloasă formată prin răcirea rapidă a lavelor.
    Ultima bucata pana la varf se parcurge pe jos, dar necesita rezervare (cu 2-3 luni inainte) si pregatire adecvata datorita altitudinii si conditiilor dificile ale terenului. Varful Teide are o altitudine de aproximativ 3718 metri deasupra nivelului marii, ceea ce poate cauza simptome de altitudine la unii oameni, cum ar fi ameteli, greata sau dureri de cap. De asemenea, este important de avut apa si hrana suficienta, precum si ochelari de soare si crema de protectie solara.
    Se spune ca în trecutul îndepărtat, înainte de a exista reglementări privind protecția mediului și conservarea patrimoniului natural, oamenii ar fi putut lua roci sau minerale din zona Teide sau din alte părți ale vulcanului si caînălțimea vulcanului Teide ar fi fost redusă semnificativ de aceste acțiuni. Sursele oficiale insa, spun ca acest lucru este putin probabil, și ca procesele geologice independente de acțiunile umane cum ar fi eroziunea sau activitatea vulcanică însăși, sunt cauzele reale ale modificarii inaltimii vulcanului de-a lungul timpului.

Ziua 6 - Adeje, calatorie cu barca

March 13 in Spain ⋅ ☀️ 24 °C

Ca in fiecare zi a acestui retreat, yoga intai, apoi restul :-).

Excursiile cu barca pentru vizionarea balenelor, sunt populare în Tenerife, deoarece această zonă oferă oportunități excelente pentru observarea balenelor și delfinilor în sălbăticie în apele cristaline ale Oceanului Atlantic. Adeje este o varianta buna pentru asta, asadar am inchiriat o barca pentru 7 persoane cu tot cu skipper. Ca si sfat primit in timpul instructajului a fost sa aducem cu noi energia pozitiva pentru a intra in armonie cu animalele marine; din pacate nu am vazut balenele si nu din cauza energiei noastre, ne-a asigurat skipperul, oferindu-ne fructe, sandwichuri, tapas, crontanele si apa/racoritoare :)
    Cei mai curajosi, au facut baie in apa rece a oceanului si s-au bucurat de o partida de snorkeling.

Ziua 7 - Candelaria, Anaga

March 14 in Spain ⋅ ☀️ 22 °C

Am început ziua a 7-a cu recunoștință, după sesiunea de yoga și toate beneficiile ei, ghiftuiți nevoie mare la micul dejun la fel se copios.
    Candelaria, este o
    localitate cocheta, situată pe coasta estică a insulei, faimoasă pentru Basilica de Nuestra Señora de la Candelaria și statuile sale religioase impresionante. Cele mai cunoscute sunt cele două statui ale Fecioarei Maria și ale Sfântului Iacob Apostolul. Aceste statui sunt cunoscute sub numele de "Nuestra Señora de la Candelaria" și "Santo Cristo de la Candelaria" care sunt considerati patronii insulei Tenerife. . In apropierea bazilicii, ca un omagiu adus tradițiilor și istoriei insulei, se afla niște statui cu figuri băștinașe, considerate simboluri ale identității și rezistenței culturale guanche în fața colonizării spaniole.
    In continuare, drumul pe care l-a ales “profa”, a fost spre Parcul Rural Anaga -un paradis natural situat în partea de nord-est a insulei., cu peisaje spectaculoase, formate din munți acoperiți de vegetație luxuriantă și sate pitorești. Parcul oferă numeroase trasee de drumeții și văi adânci. Este un loc ideal pentru cei pasionați de drumeții și fotografie. La coborâre din parc, pe un drum șerpuit, am ajuns la o plaja putin amenajată, excelenta pentru practicarea surf-ului, datorita valurilor puternice ale oceanului, unde era organizata și o școala de surf.
    Întrucât Playa Teresitas este una dintre cele mai frumoase și mai populare plaje din Tenerife, nu am vrut sa o ratam. Situată în nord-estul insulei, în apropierea orașului San Andres, Playa Teresitas este cunoscută pentru nisipul său auriu adus din Sahara și pentru apele sale calme și limpezi. Plaja este protejată de diguri, ceea ce o face o destinație ideală pentru înot și relaxare. De asemenea, oferă o varietate de facilități, inclusiv șezlonguri, umbrele și baruri de plajă. Am beneficiat aici de o minunata sesiune de yoga ❤️.
    Santa Cruz de Tenerife este capitala provinciei Tenerife și una dintre cele mai importante orașe din Insulele Canare. Printre atracțiile sale se numără Auditorio de Tenerife, o sală de concerte spectaculoasă, aflată pe malul oceanului și Plaza de España, o piață centrală plină de viață, unde am apucat sa facem câteva fotografii.

Ziua 8-9 - Plaja, baie si iar plaja …

March 15 in Spain ⋅ ☀️ 21 °C

Ultimele zile au fost dedicate răsfățului. Plajele din zona Santiago del Teide, au nisip vulcanic și oceanul alături in forma lui bruta :).
    Playa de la Arena este cea mai populară - o plajă neagră vulcanică cunoscută pentru peisajul său spectaculos și pentru activitățile acvatice. Apoi, plaja din Los Gigantes, cunoscută pentru stâncile sale masive și apele albastre și încă câteva plaje mai mici, dar nu le mai țin minte numele :)Read more

Ziua 10 - Las Americas, El Cordero

March 17 in Spain ⋅ ☀️ 23 °C

In ultima zi, am ales sa încheiem sejurul cu stil, așadar am făcut o oprire în Las Américas, unde ne-am bucurat de atmosfera vibrantă a stațiunii, de plajele ei si de un local destinat surferilor, unde am savurat o “cafea” de ginseng și o tortilla delicioasa! Urmatoarea oprire înainte de aeroport a fost la unul dintre restaurantele celebre aflat intr-o plantație de banane numit “El Cordero". Acesta se află în apropierea orașului La Orotava și oferă o experiență autentică canariană. Atmosfera este prietenoasă și relaxată, iar meniul este bazat pe ingrediente locale proaspete, inclusiv produsele din propria lor plantație de banane. Este o modalitate minunată de a savura mâncăruri delicioase într-un cadru unic și autentic. Trebuie rezervat în avans, deoarece locurile pot fi limitate.Read more