• Castrojeriz

    October 9, 2022 in Spain ⋅ ☀️ 21 °C

    29 kilometer på 7 timmar och stundtals väldigt mycket folk idag.

    Var iväg 06:30 och gick sedan mest brevid stora fält innan man kom till nästa by efter 10 kilometer. Där fanns en öppen liten mataffär men inget öppet café, sen är det ju söndag med och då håller detta land stängt. Väl igenom byn så fick det bli frukost på en parkbänk. Paj hade jag med mig att äta men det är kallt att sitta stilla på morgonen. Så det blev dunjacka på för att hålla värmen. Här är ungefär 7-8 grader på morgonen.

    Hade sen 10 kilometer till nästa by där det fanns några öppna café. Men när man gått halvvägs så ser man en buss mitt på leden som släppte av folk. Kom i fatt några och hörde att det var britter som inte såg ut som några pilgrimer direkt. Sen min andra tanke var att gå ifatt gruppen för jag ville inte komma till nästa by och ha alla dessa före mig i kön på nåt café. Ja lyckades och fick mitt kaffe.

    Sen skulle jag gå efter kaffet och då tänkte jag att jag inte ville gå förbi dessa människor en gång till så jag gick på vägen i stället för på leden då vägen är något kortare också. Där gick också en från den brittiska gruppen men efter ett tag när han såg sin grupp strax bredvid vägen gjorde han ett försök att gå över till sin sin grupp men då var det ju det att det var ett dike i vägen så det blev inget med det. Det är bilden med en man med röd ryggsäck. Han hitta tillslut en väg så han kunde gå till sin grupp. Han kunde ha frågat mig också då jag låg strax bakom, jag är inte helt osynlig i min gula Sverige t-shirt.

    Gick sedan förbi en ruin strax innan där jag bor idag och såg ännu en märklig man. Vad han gjorde eller så vet jag inte

    Så eftermiddagen blev lugn då allt är stängt, bara något ställe öppnar för middag nu på kvällen får man hoppas.

    Även två bilder på stället jag bor på idag.
    Read more