• Padron

    October 23, 2022 in Spain ⋅ 🌧 16 °C

    26 kilometer på på 6.5 timmar och väldigt mycket hälsande på folk idag.

    Har nu börjat gå söderöver på leden som går till Lissabon. Ska dock bara gå till Porto för att flyga därifrån.

    Efter gårdagens firande av ankomsten till Santiago så blev det väldigt sent i säng. Klockan 23 var jag hemma så fick det bli sovmorgon till 7 innan jag packade ihop mina grejer. Visste också att jag inte ville gå ut från Santiago i mörker så hade ingen brådska iväg. Hitta också ett ställe där man kunde få en skinksmörgås till frukost istället för söta kakor som verkar vara spanjorernas frukost. Så 08:30 lämnade jag Santiago mätt och belåten.

    Sen började det roliga när jag skulle följa leden från Lissabon i motsatt riktning. Det är bara gula pilar till Santiago inte på andra hållet så nu skulle man hitta några blå pilar men det var inte många av dem i början. Och gå med telefonen i handen hela tiden funkade inte heller då det ösregnade ute. Var betydligt enklare när man kommit ut från Santiago och det gick någorlunda att följa pilarna.

    Blev ännu enklare att hitta när man gått någon timme och man började möta folk som skulle till Santiago. Mycket folk som går sista 10 milen på denna led så det att hälsa på väldigt många idag. Nån blev glad när jag sa jag skulle söderut, några undrade nog var det var för konstig människa som går på fel håll och en dam tycke jag gick på fel håll och tycke jag skulle vända om.

    Men jag kom fram till Padron någorlunda torr med. Mycket regn och vind på morgonen och lite bättre senare på dan. Men det är skönt det inte är så varmt för nu kan man gå i regnkläder utan att svettas. Men luvan på jackan har åkt av och på många gånger idag. Uppehåll några minuter sen en regnskur på det sen solsken några minuter sen regn igen. I väntan på att boendet skulle öppna så kom det en dam med en kebab och det kunde ju vara ett gott mellanmål. Men jag avstod när jag tittade in i lokalen senare. Ägaren satt med sin telefon och inga gäster. Däremot hade han 3 duvor på golvet i lokalen så jag hoppade det.

    Men tyckte det var dåligt med kaffeställen i början för det tog 15 kilometer innan man hittade ett öppet ställe. Och det är väldigt många som går här. Inte heller har jag sett någon som går på samma håll som mig. Imorgon blir det mer hälsande på folk och nu när man vet lite hur det fungerar med pilarna så blir det åter en tidig morgon.

    Även en bild på ett ställe där man kunde få sitt pilgrimspass stämplat. Väldigt speciell inrett. Annars knappt några bilder idag pga vädret.
    Read more