Pobaltí autem 2016

September 2016
A 13-day adventure by Vlčoun Read more

4. Noc - Litevska kosa

September 10, 2016 in Lithuania ⋅ ⛅ 16 °C

Prejezd z Kaunasu byl dlouhy a unavny a nic zvlastniho cestou nebylo. Ty vzdalenosti se uz na me zacinaji projevovat. Ale bude lip, uz jsem tady na Severu! Tady uz jsou spendlicky v mape :).

Na poloostrov s narodnim parkem se da dostat trajektem z mesta Klaipeda. Najizdim rovnou k najezdu na lod, platim 11€ v budce a par minut cekam, nez se lod vyprazdni. Po uspesnem nalodeni se obcerstvuji ze zasob a rikam si, safra kdy uz vyplujeme?? V tom okamziku zarachoti plech a celo trajektu se sklapi - jsme uz na druhem brehu! Vypluti ani pohyb lodi nebyl vubec citit.

Na druhe strane studuji velkou mapu a porovnavam se svou digitalni. Po zorientovani je mi jednak lito jet hned hledat mistecko ke spani (kemp je tu jen jeden, a to na druhem konci - 45 km!), druhak mi uz z jizdy huci a tlaci hlava. Vydavam se tedy na prochajdu asi kilasek na nejakou vyhlidku.

Jdu brezovino-borovinou, pod stromeckama mechy, lisejniky, rezava trava, houby! Stredem asfaltova cesticka, mrte lidi. Vyhlidka je zarostla v hajecku :)). O kus dal je nastesti videt v dalce sire more a na nem megatrajekt, opravdova bestie. Stastnou plavbu do Svedska.

Vsimam si, ze Litevci vubec nepozdravi. Ani mne, ani sebe navzajem. Ani nevyhledaji ocni kontakt. Zvlastni. Protahuji se kolem plivajici holcicky u vstupni branky parkoviste, mrknu na mapu a jde se bydlet.

Hledani mista na spani mi zabira asi hodinu a pul. Behem ni jsem navstivil jeste nejblizsi plaz - pisecek, skorapky musli, zapad zlatave medeneho sluncete, vune soli... Balte ahoj!

Dnes spim opet v aute, stany jsou tu zakazany a az do Nida se mi nechce. Zapichl jsem to na parkovisti u nejakeho pomnicku, asi kilak za vjezdni budkou do parku (5€). Snad to bude ok. Vecere, denicek a je zase po desate vecer. Padam.

NP Curonian spit

September 11, 2016 in Lithuania ⋅ ☀️ 20 °C

Uzky a dlouhy vybezek zvany Litevska kosa (pul patri Rusku, pul Litve) je cely tvoreny pisecnou naplaveninou a je asi 3800 let stary. Celou jeho delkou se tahne silnice spolu s cyklostezkou. To maji udelane pekne. Najdete tu par osad a - dnes uz ciste turistickych - mestecek, z nichz nejvetsi je Nida v jizni casti litevske casti.

Z prirodnich kras tu uvidite to, co roste na pisku. Hlavne tedy spesl druh borovice, vysazene sem na prelomu 18/19. stoleti, aby tim mistni osadnici zabranili zasypani svych obydlicek vlivem pohybu pisecnych dun (nekde az 5 m rocne!). Dale brezove haje, mechy, lisejniky, nekolik druhu suchomilnych bylin a kvetin, trava ostrice a tak.

Toto vse je nejlepe k videni z mnozstvi vyhlidek a kratkych cesticek z parkovist rozesetych podel silnice, a zejmena v jedne ze tri "dunovych" rezervaci. Ja videl dve.

Grey dunes u vesnicky Pervalka, kde se muzete vydat na kilometrovou poznavaci vychazku lesem a piskem na vyhlidku k mori a zpet. Vstupne 2€ a za pulhodinku jste zpatky.

Mne vic zaujala Parnidis dune u mesta Nida. Kratka cesticka vas zavede na vrsek, odkud se muzete vydat na prochazku (trek, pokud chcete moderni honosna slova) doleva do lesnate casti, dale rovne k mori, nebo vpravo dolu mezi pisecne dunicky blizko hranic s Ruskem.

Ja neudelal ani jedno, neb uz jsem byl uvedrovan a zdejsimi krasami mirne presycen. Pro mne byl zlatym hrebem novodoby kamenny kalendar na vrsku - 12metrovy zulovy obelisk se soustavou schudku a znacek ve velkem kruhu kolem z roku 1995. Moc pekne. Sice se neumi prepnout na Letni cas, takze se zpozdoval o hodinu (chacha), ale jinak umi i datum, rovnodennosti, vychod zapad a tak. Hodiny jsou arabskymi cislicemi (nase), zbytek znaky ze zdejsi starobyle kultury. Vic se mi z litevstiny rozlustit nepodarilo. Paradni.

Pamatky a stavby na Kose: par drevenych prkynkovych domku, cihlickovi kostelickove, sem-tam pamatnicek ci pomnicek z valky. Celkem pekne naplavky a mola.

Mesto Nida zije hlavne turismem a zajmem o jantar. Klasicky litevsky je vystavene z nizkych rodinnych domku, vicepatrovych budov jsem videl jen par. Vkusne zasazene do krajiny, take typicky ciste. Navstivil jsem tu galerii/muzeum jantaru a hledal pitnou vodu, neb mi uz rano dosla.

S vodou to tu neni snadne. Pani za pultem busovych linek se se mnou neparala a na mou prosbu o natoceni vody me odkazala do "shopu". Hm. Turisticke infocentrum! Zavreno. V nedeli. To dava smysl. Hm. Restaurace? Moc plne. Zridlo nekde? Hledal. Nevidel. Ha, WC! A jen za dvema rohy! Prichazim, starsi manzelsky par posedava pred vstupem. Ukazuju flasky: "Laba dian, prasom geriamas vanduo?" Tvari se ochotne, a pomalou rustinou mi vysvetluji, ze tu Net choroso a ze mam jit kamsi tam. Eee... Ok, pan bere vlastni kanystrik, kolo a uz me vede o ulici dal. Tu je pumpa a nekolik obyvatel si take odnasi vodu. Dozvidam se, ze v cele dolni Nida neni v bytech dobra voda. Jake pohodli pit z kohoutku doma! GPS pumpy: 55°18′14.1″N 21°00′11.14″E

Jeste musim zminit kormorany, neb jsou tu duleziti. Jsou to ti ptaci co lovi ryby, dokzi se stremhlav potopit az do 30 m a tam uplavat dalsich 50 rovne. Husty. V 90. letech si tu v jednom lesiku udelali 40 hnizd a dnes jich maji 3700. Jejich populaci pry uz redukuji. Stavi si hnizda na vrcholcich stromu a jejich trus je tak kysely, ze jak kajdej, strom sesycha. Postupne tim za sebou vlastne nechavaji les posrany k smrti. Checht. Podivat se na to vsechno muzete ze spesl vyhlidky hned u silnice, za vesnici Juodkrantes.

Po tomhle vsem uz beru jen do ruky svacinu, nasledne caru celou Kosou zpet na trajekt. KDE HODINU STOJIM 2,7 km DLOUHOU KOLONU. Prejezd do NP Zemaitia se mi tak mirne protahuje a puvodni plan jeste vecerni prohlidky a ranniho odjezdu hned dal pada.

Zvlastni chovani litevcanu za volantem pokracuje: kdyz v kolone pred trajektem pojizdim jen tak bez motoru zvolna z kopecka (10 m prede mnou snura aut, neni kam se hnat ani kam odbocovat), ridici za mnou to nevydrzi a asi pet aut me na plynu predjizdi, aby se vzapeti zase ubrzdili prede mnou. Owkej. Dalsi vec: oprava silnice, provoz jednim pruhem, semafory. Nevahaji vyjet z kolony a vjet do cervene, na plynu rachotit rozbitou silnici a dohanet zadni voj tech, co odjeli na zele.

5. Noc - lesni cesta v NP Zemaitija

September 12, 2016 in Lithuania ⋅ ⛅ 19 °C

Prejezd kratky a bez problemu.

Na treti pokus jsem nasel peknou cestu, hned u raseliniste porostleho brizami. Pekne misto. Mrte ziznivych komaru. Uvarit a dojit si na zachod me stalo mocmoc obyc stipancu a dva megamozni, uplne otekle boule.

Ustup do stanu, vecernicek a spat.

NP Zemaitija

September 12, 2016 in Lithuania ⋅ ☀️ 19 °C

Rano vstavam do bzuceni komaru a kapkani vody. Venku je mlha tak husta, ze se srazi na brize nade mnou.

Vaham, zda tu snidat, ale nakonec rezignuji - komari jsou stejne vsude. Takze varim, susim stan co to da atd.

Vukol ticha romantika.

Kdyz kolem 10. vyrazim na silnici, mlha se zveda a vykukuje slunce. Aaach. Pak vykoukne uplne a zacne prazit. Uf.

Modroletni romantika.

Hned po prvnich dvou fotoamerickych zastavkach prezbrojuji do sport kratasu, skampola a petiprstaku. V duchu pokyvuji hlavou, ze mi pocasi vychazi suprove. Takove jsem to na severu necekal. Ze by primorske klima?

Az do nejakych 1730 je muj den slozeny z popojizdeni na zajimava mista (dle ceduli i Maps.me), behu prirodou, foceni, prodychavani, okukovani skanzenovych staveb, koupani v jezere, hrabani v pisecku.

Je to zatim nejhezci NP. Kolem pisciteho jezera borove a brezove haje, plazicky, rakosi, pohodicka a klid. Vesnicky kolem upravene, barevne prkenne chaloupky. Okolo v lesich roztrousene pomnicky a arch. naleziste.

Narazim na kemp u silnice a nestacim se divit - bezplatny, lavicky a stoly a ohniste roztrousene v americkem stylu mezi stromy, na pahorku u jezera. Nadhera. Ja blbec ze jsem se vyhybal tomu jet do kempu! Mohl jsem si usetrit spoustu casu i energie...

Zemaitija ma kouzlo.

Uz na odjezdu se nechavam inspirovat ukazatelem, otacim na polni cestu a po 0,5 km prijizdim ke shluku chalup u travnateho navrsi. Jmenuje se to tu "Park energetickych labyrintu" a dle meho soudu jento rodinny podnik. Kluk vybira vstupne 4€, holka okopava kytky, babicka hlida vnucku, mamka v obcerstveni, tata neco kuti okolo.

Nabizi se tu pohledy a prochazky v peti ruznych labyrintech ruzneho ezotericko-duchovniho vyznamu. Nebo proste jen pro zabavu. Jsou vsechny nizke, zadna francouzska bludistata. Moc hezky je treba Kvet zivota vysazeny z kamenu a kvetin. Cele misto se jim vskutku povedlo, v odpolednim slunci se tu lze citit nadherne a mirumilovne.

A vzhuru na 3hodinovy prejezd do NP Kemeri v Lotyssku, pres pamatku Hora krizu.

Hora krizu

September 12, 2016 in Lithuania ⋅ ☀️ 22 °C

Zastavka cestou do Lotysska - Litevsky odkaz nezdolnosti a nabozenske zanicenosti.

Kopecek s 200.000 krizi a krizecky vybudovali a stale postupne buduji obycejni litevci, kteri sem krize nosi.

Za sovetske okupace byl pristup odepren a okoli obehnano ostnatym dratem, hlidkovali zde vojaci. Lide sem presto stale chodili, plizili se v noci a kladli sem dalsi krize, i pres hrozbu vezeni.

Dnes je tu velke parkoviste, infocentrum, wc a suvenyry.

6. Noc - zavreny kemp v Kemeri

September 12, 2016 in Latvia ⋅ 🌙 12 °C

Jsa nadsen z objevu krasnych kempu v Litve, rozhoduji se dojet az k NP Kemeri u Rigy. Plan je ze si tam podle infocedule najdu kemp a prenocuju pohodlne. Take mi dosla pitna voda a divte se nebo ne, na benzinkach ani na verejnych wc po ceste pry pitna voda netece. Spoleham se tedy na (placeny) kempik a vsechny vyhody s tim spojene.

Tesne vedle.

V Jurgenu, moji brane do Kemeri, jsou cedule krasne a velike. Ale kempy na nich znacene jsou az temer v Rize. Take mist se studankami je nekolik, jenze se jedna o nejake sirne ozdravne prameny. Uz jen podle smradu se to fakt neda pit.

S poslednim litrem, potme, neustale nadavajici na utocici komary (jsou VSUDE a IHNED), unaveny. Chvili si pohravam s myslenkou spani v nekterem parku - je jich tu dost a vypadaji opustene - ale pak se nechavam zachranovat Maps.me aplikaci, ktera mi vyhleda dva kempy cca 7 km vzdalene.

Oba kempy uz v zari nepremavaju. Ja uz skoro taky ne. Kdybych to zalomil nekde v lese jako vzdycky, uz hodinu lezim... Co uz. Rozkladam stan (Zuzi, 7 minut!) u prijezdove cesty k tomu vice "zasitemu" kempu v borovem hajku a konecne skladam telo do spaci polohy.

NP Kemeri

September 13, 2016 in Latvia ⋅ ☀️ 19 °C

Mocaly, raseliniste, melka jezera. Rakosi, brizy, olse, jedle. 200 druhu ptaku. Prasne polnacky a drevene chodnicky. Tak se da shrnout Kemeri.

Jakmile se projdete po jednom chodnicku v a podel jednoho jezera (chodnicek misty plave na malych pontonech), je to, jako byste je videli vsechny. Ale oku lahodici, to vono to je, to zas jó.

Pruzkum parku jsem zahajil projizdkou kolem jezera Kanieris, spojenou s rychlymi bezeckymi vypady. Osvedcilo se to :).

Na peknych mistech jsou tam postaveny vyhledove drevene veze (ja navstivil 3), ze kterych prehlednete to nejpodstatnejsi ze zdejsich kras. K nim a mezi vedou ty drevenne chodnicky - rakosim, nad vodou, i lesem pralesem.

Pri navratu k autu si vsimam pavoucich vlaken natazenych po desitkach pres cestu. Lesknou se a hybou ve vetru. Mam jich na sobe spousty, hebounka vlakna babiho leta...

O tri kilometry dal beru na krizovatce jihokorejskou studentku Kamaru. Ma cerne dziny, mikinu, splaskly batuzek (ja kratasy, tricko a lepim se). V ruce mapu a je tam kde vlastne mela byt, jen ji nekdo nekde rekl, ze ty vyhlidkove veze jsou uplne jinde. Tedy uplne o ty tri km. S ulevou prijima moji nabidku, ze ji tam odvezu.

Po vylozeni korejske studentky z Wroclawi na tripu do LV se presouvam na rychlou makaz zlatym hrebem: 1,5 km trasu nejvyznamejsim raselinistem Skatu tornis. A ANO, mezi obcemi Antinciems a Kemeri se DA OSOBAKEM PROJET bez potizi. Navigace od Navigonu si sice mysli, ze tam cesta neni, ale Maps.me ma aktualnejsi prehled. ;)

U Skatu na parkovisti neplatim nic, slecna se lamanou EN pta jak dlouho pujdu. Ja na to ze za 15 min jsem zpatky. A jsem.

Raseliniste vyhrate sluncem krasne vonelo vresem a ja se napriklad dozvedel, ze sirnata voda z pramenu ve mestecku vznika diky spesl bakteriim. Ty nekde dole pod raselinou zpracovavaji ve vapenatem podlozi tu hnedou vodu a odteka od nich ta smrdici, leciva.

Nicmene, obycejna pitna voda z kohoutku tu neni k dostani nikde. Spoleham na Rigu, nebo pak na filtr Sawyer, a startuju Grosacka...

Riga

September 13, 2016 in Latvia ⋅ ☀️ 18 °C

Prijizdim presne do odpoledni spicky. Zaparkovat na benzince kousek od rigskeho hradu se ukazalo jako dobry napad.

Venuji dve hodiny prochazeni se po historickem centru a nabrezi, foceni a poslani clanku denicky z wifi behem obedovecere v nahodne vybrane restauraci. Vsechno je tak akorat.

Riga na me dela dojem skoro jako Praha - kombinacr historie a uspechane moderni doby, dlazebni kostky a tramvaje a chodci v klidu kracejici na cervenou, rozkopane ulice i romanticka zakouti. Co mi tu oproti Praze teda chybi, je celkova takova ta vetsi pohoda a magicnost - a poulicni umelci. Tady se vsichni tak nejak tvari unyle a zavile. Dalsi rozdil asi je, ze Riga je tak nejak nizka a spis do sirky.

Takze takove pokrceni rameny. Proste spousta lidi ve meste.

Lotyšské etnografické muzeum v přírodě

September 13, 2016 in Latvia ⋅ 🌙 14 °C

Neboli skanzen ruznych kultur z cele zeme.

Na misto jsem dorazil hodinu po zavreni domecku, (10-17) ale mohl jsem si vse obehnout a vyfotit.

Na rozlehlem navrsi porostlym borovym lesem
    Uzasne aranzovane zahonky, predmety
    Vse nadherne opravene a upravene, jako by obyvatele zrovna odesli na bal, poklidili a pozamykali :).

Naproste nadseni. Pobihal jsem, mapu v jedne a ipad v druhe ruce, frkal a hykal prekvapenim a ouzasem: "Nonene!" A taky: "No tohle!" A: "Jee, tvle mlyyyn..." A nakonec: "Jeee, masinka...!" A vzpomnel si na prcky Lukaska a Cvrcka. Pac by me k ni nepredhonili.

Pokud mohu v Lotyssku dosud neco doporucit, je to todle. Me to probehnout a nafotit trvalo dve hodinky. Chuzi a s navstevou domecku uvnitr bych si dal klidne pet hodin casu.

7. Noc - sjezdovka pod Siguldou

September 13, 2016 in Latvia ⋅ 🌙 13 °C

Kemp u mesta Sigulda jsem nasel, ale za noc ve stanu bez sprch a wc se mi 9€ davat nechtelo.

Spim v aute na konci typicke litevsko-lotysske polnacky (tvrdy prasny povrch, rozryty vetsimi ci mensimi dirami). Prede mnou je takovy svazek, 50 m na vysku? A je z nej sjezdovka :). Za mnou sumi reka Gauja, ktera dala jmeno i prvnimu lotysskemu NP. Ten ocihnu zitra.

Mimochodem, nocni Sigulda v centrs je naprosto nezajimava a nudna, jinak bych mel chut se i prochazet (v bunde, je 14 stupnu).