A 9-day adventure by zanechalovci na cestach

Den4 Cesta do UK IV.

May 15, 2017 in England ⋅ ☁️ 16 °C

Tak a adrenalin zacal ;-) Ale pekne po poriadku. Najprv sme si prehodili na aute jednotky na mile, yardy a mph. Potom sme sa poriadne nadychli a vyrazili. Nesmelo za inym autom, pozorovali a postupne sa osmelovali. Po chvili to bola pohoda a jazdili sme ako miestni. Bolo to vsak na dialnici, ale aj tak bolo potrebne sa mentalne preprogramovat na jazdu vlavo. Nasledne sme uz zvladali aj pocuvanie radia a dokonca sme nadialku drzali palce Danom a s napatim sledovali stav zapasu. Posledne 2 minuty ako z rozpravky. Vdaka danski bratia! SVK tim ostava v elitnej kategorii, jupiii. My sme medzitym zaregistrovali nejake oznamy o plateni Dart Pay, ktore je potrebne online zaplatit do polnoci dalsieho dna, tak mame aj vecernu domacu ulohu (dodatocna poznamka: nakoniec zvladnute na jednotku, Dartfort Crossing Charge zaplatene tu https://www.gov.uk/pay-dartford-crossing-charge). V pohodovom duchu presiel aj zbytok cesty po dialnici a potom sup na normalne cesty. Tu uz to bolo trochu horsie, ale po kratkej dobe sme zvladali aj prejazdy kruhacmi ako domorodci. Vyrazne nam na zaciatku pomohol nakladiak (vid. foto), ktory nas viedol ... mal dlho rovnaku cestu, az sme ho zacali podozrievat, ze aj on ide stahovat Rebeku ;-) Touto cestou soferovi aspon takto dodatocne dakujeme za kurz jazdy do UK cestach a najma kruhovych objazdoch. Casom sme boli uz tak dobri, ze sme si dovolili aj odbocit z nasej trasy k najblizsej cerpacke. Takze nakoniec sme stastlivo a v pohode presne o 18:28 (miestneho casu) dorazili do nasho penzionu Boston Lodge (http://bostonlodge.co.uk). Tam len rychle ubytovanie a vyrazame za Rebekou na intrak do nedalekeho Bostonu.Read more

Den4 Cesta do UK V.

May 15, 2017 in England ⋅ ⛅ 15 °C

Tak sme vyrazili za Rebekou a zacali mierne problemy. A sice velmi slaby mobilny signal sposobil, ze sa nedal do navigacie v aute stiahnut ciel cesty. No odpustim si vsetky detaily, hlavne je, ze sme nakoniec k Rebeke dorazili, aj ked za mojho "mierneho" "frflania" na vsetko anglicke, pocnuc zlym mobilnym signalom, cez jazdenie na opacnej strane vozovky, system kolonialnych mier, az po samostatne kohutiky na horucu a studenu vodu. Foto Rebekinej izby vzhladom na prebiehajuci proces balenia vsetkych veci nepublikujeme. Dalsi dlhy den sme ukoncili spolocnou vecerou v stylovej restike The Spirit Of Endeavour (http://www.thespiritofendeavourboston.co.uk/).Read more

Den5 Lincoln

May 16, 2017 in England ⋅ ⛅ 18 °C

Dnes rano sme absolvovali pravy "Full English Breakfast". Po ranajkach sme vyrazili za Rebekou nabalit jej veci do auta (foto bude az zajtra, ked pribudne uz aj nasa cestovatelska batozina). Zbytok dna sme stravili vyletom do Lincolnu (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lincoln,_England), prijemneho anglickeho mestecka s krasnou katedralou. Cele mesto malo super atmosferu, moc sa nam tam pacilo. Dlhu prechadzku po mestecku a ku katedrale sme prelozili najdenim troch geocaches a ochutnavkou miestnej zmrzky. Stihli sme tiez vyskusat pivecko (Zdenda whisky) v stylovom pube Magna Carta (http://www.magnacartapub.co.uk) a poniektori aj chutne karamelove vyrobky. Den sme ukoncili vecerou v lokalnej prevadzke Wagamama (https://www.wagamama.com/restaurants/lincoln). Krasny den nam nepokazila ani pokuta, ktora nas cakala na aute, lebo sme nemali parkovaci listok. Nemali, lebo to bolo zle oznacene a nevedeli sme, ze ho treba. Zaplatime a skusime napisat complain, ale velke sance tomu nedavame. No nic, nech si nasu pokutu uziju, aspon im napiseme, aby ju investovali do informacnej tabule ;-) Po vylete sa Rebeka isla este ucit na zajtrajsiu skusku a my sme stihli koniec hokejoveho zapasu Lotysov proti Nemcom. Nemci este minutu pred koncom prehravali, ale nakoniec vyrovnali a na samostatne najazdy postupili do stvrtfinale. Teraz uz ideme spat. Zajtra bude opat narocny den - rano sa zbalit, po skuske nalodit Rebeku a vyrazit na cestu do Nemecka. Hlavnym superom nam bude cas, nakolko nemame skoro ziadnu casovu rezervu na to, aby sme stihli nas rezervovany cas na Eurotunnel, ktory zase potrebujeme stihnut, aby sme stihli ubytko v Maintali, kde nas budu na recepcii cakat iba do 23:00. Tak nam zajtra drzte palce, dobru noc!Read more

Den6 Cesta do Frankfurtu I.

May 17, 2017 in England ⋅ ⛅ 15 °C

Tak sa nam rano po nasom poslednom miestnom Full English Breakfast podarilo nabalit vsetky veci do auta (resp. dobalit tie nase k rebekinym, ktore boli v aute uz odvcera), posledny raz zamavat nasmu docasnemu anglickemu domovu a vyrazili sme do Bostonu cakat Rebeku po jej skuske. Cestou sme urobili este drobny nakup na cestu v miestnom obchodiku. Ked sme sa konecne dali dokopy a hodili do auta aj posledne tri rebekine igelitky, mali sme polhodinove meskanie oproti planu, co sposobovalo nasu pociatocnu jemnu nervozitu. No nic, drzte palce, posledny check-in time mame mozny o 14:20. Teraz je 11:05 a mame pred sebou 295 km.Read more

Den6 Cesta do Frankfurtu II.

May 17, 2017 in England ⋅ ☀️ 22 °C

Tak vazeni, sme vo Folkerstone. Cesta prebiehala v pohodicke, jazdu po opacnej strane aj po vsadepritomnych kruhovych objazdoch uz mame v krvi. Postupne sme sice museli zvysovat nasu priemernu rychlost, ale check-in na Eurotunnel sme urobili o 14:17 ;-) !!! Cize s 3 minutovou rezervou. Este sme stihli rychle wecko a uz sme utekali na pasovu kontrolu a nalodenie na vlak, lebo odchod sme mali 14:50. Za pasovou kontrolou nas vsak cakal oznam, ze pre technicke problemy sa nepremavalo a aktualne meskanie je 60 minut!!! V hlave sa mi hned rozbehli vsetky prepocty zahrnajuce casovu rezervu, potencial nemeckej nocnej dialnice, nevyhnutne tankovanie a potrebu dorazit do hotela do 23:00 (uz nasho casu, nie UK) ... pociatocne nadsenie zo stihnutia check-in sa menilo spat na jemnu nervozitu ako sme ju uz poznali z Bostonu. Na fotke vidno ako stojime a cakame aj s ostatnymi na nalodovanie. Nakoniec sa meskanie natiahlo, do vlaku nas zacali ukladat az o hodinu a vyrazali sme o 16:13 ... cize meskanie 1 hodina 23 minut!!! Nalodenie do vlaku sme uz zvladli ako stari podmorski eurotunelovi harcovnici, a tentokrat sme dokonca chytili miesto na poschodi :-) Tak sa ozveme opat az z kontinentu.Read more

Den6 Cesta do Frankfurtu III.

May 17, 2017 in Germany ⋅ 🌙 21 °C

Po 35 minutach jazdy tunelom sme dorazili do Calais. Zmenili jednotky konecne na km a km/h. A potom s napatim nahodili nas dnesny ciel do navigacie a ... prvotne nadsenie s ocakavaneho prichodu o 22:20 skalilo Majkine pozorovanie, ze navigacia ma este UK cas, co sa vzapati potvrdilo, ked si ho navigacia sama posunula a zobrazila nekompromisnych 23:20. A tak sme vyrazili. V hlave pocitajuc s rozumnou urovnou pokut sme bez zastavky dali Francuzsko aj Belgicko. Cesty boli plne. Navigacia stale prepocitavala optimalnu (rozumej najrychlejsiu) trasu. Na nase prekvapenie to znamenalo, ze sme obisli Holandsko a z Belgicka vosli rovno do Nemecka. Hura, konecne to na nemeckej nocnej dialnici dobehneme. Chyba!!! Iba v skratke, cesty boli v noci uplne upchate (stale nechapem preco, bola streda v noci), same zuzenia a obmedzenia pre opravy a dokonca pre velku nehodu uzavreta jedna cast dialnice a vsetky okolite cesty s dopravnym kolapsom. V praxi toto cele znamenalo, ze bez ohladu na sposob jazdy (slimak vs. rychlo a zbesilo) sme celu cestu od Calais az k Frankfurtu udrziavali podla navigacie planovany prichod medzi 23:22 a 23:36. Okolo 22:25 sme museli tankovat - bola to jedina zastavka na ceste z Calais do Frankfurtu. A bolo to ako tankovanie na pretekoch F1, t.j. na cas. Ja som rychlo tankoval, Majka vybehla kupit nejake oblozene zemle pre vyhladovanu posadku, Rebca so Zdendou zatial wecko. Wecko stihla potom este Majka, ja som zaplatil a skakali sme do auta a makali v ceste dalej. Celkovo tankovanie cca 6 minut :-) O 22:40 nastal cas volat do hotela. Nakoniec to zdvihla prijemna pani a nemala ziadny problem a nasim neskorym prichodom po jedenastej. Vydychli sme si, zvolnili a nakoniec sme stastlivo presne o 23:17 uspesne zaparkovali rovno pred nasim hotelom Irmchen v Maintali (http://www.hotel-irmchen.de). Ja som hned valil dnu, vysla ospala pani, dali mi klucik od izby, este mi ju ukazala, stihla mi povedat kedy su ranajky a zmizla s tym, ze sa vidime rano ;-) Dotiahli sme nase veci do izby a konecne uverili, ze nebudeme v noci bez strechy na hlavou. Izba je paradna - teda ono to je ako velky byt s predsienou, obyvackou, spalnou, kuchynou a kupelnou s wc. Parada. Este zopar oslavnych drinkov po najdlhsom presune nasho tripu a ide sa spat. Na fotky z tento casti tripu bohuzial nebol cas ;-)Read more

Den7 Frankfurt & Maintal I.

May 18, 2017 in Germany ⋅ ⛅ 21 °C

Den zacal paradnymi ranajkami. Take som v hoteli veru uz davno (ak vobec) nezazil. Klobuk dole!!! Rodinny hotelik, obsluhovali nas priamo manzelia - majitelia (ano, ta pani zo vcera bola manzelka). Len malo ostatneho personalu, vyborne jedlo, prostredie, prijemna atmosfera. Vrelo odporucame. Po ranajkach sme sa vydali na spomienkove brouzdanie po lokalitach, kde sme prezili pred vyse 15 rokmi viac ako 2 roky (a kde sa nam aj narodil Marek). Najprv sme sa vybrali do centra Frakfurtu pospominat na Romer, krasne nabrezie, Zeil. Skontroloval som aj Sportbar, kde som pozeral finale MS v hokeji proti Rusom, ked sme boli zlati majstri (smutna paralela s aktualnym rokom, ked sme skoncili 14., cize najhorsie v historii a bali sme sa o udrzanie). Za obet nam padli aj dve kesky. Nasledoval spomienkovy obed v nasej oblubenej "rebierkovej" restike Chicago Meatpackers (http://www.chicago-meatpackers.com/frankfurt/), kde sme pomerne casto chodili aj so zbytkom vtedajsej miestnej slovenskej enklavy. Prejedeni sme zahajili presun do Maintalu.Read more

Den7 Frankfurt & Maintal II.

May 18, 2017 in Germany ⋅ ⛅ 22 °C

Sme v Maintali. Vyrazame skontrolovat "nasu" ulicu a nas dom, kde sme byvali. Je to ako navrat v case. Nostalgia ;-) Aj ostatne miesta ostali, akoby zastal cas - miestna cukraren so zmrzlinou, detske ihrisko, restiky ... No uzivali sme si to. Nasledne rychly nakup a sup pozerat aspon koniec vecernych stvrtfinalovych zapasov - vypadli bratia Cesi proti Rusom a nakoniec aj domaci Nemci proti Kanade. Posledna hruska a ide sa spat. Zajtra nas caka cesta domov a koniec tripu.Read more

Den8 Navrat I.

May 19, 2017 in Germany ⋅ ⛅ 17 °C

Po opat vybornych ranajkach odubytovanie, nabalenie veci do auta a rozlucka s hotelom. Posledny nakup a po jedenastej vyrazame domov. Zapchy sa striedaju s obcasnymi volnymi cestami. Najhorsia situacia je pri Norimbergu, prevrateny kamion, vytekajuca nafta - nastastie v opacnom smere. Ked sme prechadzali okolo, bol spojazdneny iba jeden pruh zo stvorprudovej dialnice - auta stali v 12km zapche. My sme nastastie pokracovali a jedinym nasim utrpenim bolo neustale pocuvanie Majkinho playlistu z Deezeru (ale tym nas trapila celu cestu, tak sme uz boli zvyknuti).Read more

Den8 Navrat II.

May 19, 2017 in Germany ⋅ ☁️ 21 °C

V Nemecku sme dali len jednu prestavku na odpocivadle (lebo Rebeka uz bola strasne hladna a jedlo bolo v kufri), a to v Oberscheinfelde o 13:14. Potom sme uz tahali az do Rakuska, kde sme sa tesili na restauraciu Rosenberger.Read more