Ziloņu sanatorija un Ajūrvēdas centrs

February 26, 2022 in Sri Lanka ⋅ ☀️ 31 °C

Pirmās brokastis- divi varianti- olas ar piedevām vai vietējās pankūkas. Vēl sula vai augļi. Es izvēlos augļus un pankūkas. Augļi liels šķīvis ar papaiju, ananāsu un arbūzu- ļoti garšīgi. Pankūkas ar vietējo kokosriekstu sīrupu. Gundars izvēlas omleti un sulu. Sula svaigi spiesta no dažādiem augļiem- laba. Pēc brokastīm nododam somas nesējam un dodamies pirmajā ekskursijā. Galamērķis Candy.
    Pirmais pieturas punkts Pinnawala. Te atrodas ziloņu sanatorija, bāreņu centrs. Pirmie iespaidi- daba ļoti skaista- zaļa- ar palmu audzēm un dažādiem kokiem, kādi pie mums nav. Man patīk- ļoti skaisti.
    Ziloņu centrs tika izveidots, lai aizsargātu pamestos un bez mātes palikušos ziloņus...Tagad aprūpē arī slimus un vecus ziloņus. Zilonis Šrilankā ir svēts dzīvnieks. Pieaudzis zilonis sver aptuveni 5 tonnas, dzīvo nebrīvē apmēram 60-65 gadus, pieradinātie ziloņi dzīvo līdz 80 gadiem. Pieaudzis zilonis apēd dienā ap 300 kg. zaļumu. Mazuļi ēd mātes pienu, apmēram 60 l. ,tos baro visas bara mātītes. Zilonim ir 4 zobi, kas nomainās 4 reizes dzīves laikā.
    Tad, kad zilonim vairs nav zobu, tas mirst no bada, jo nevar paēst. Tad viņi dodas uz purvainām vietām, kur ir mīksta zālīte un tur pavada mūža nogali.
    Mēs redzējām tādu vietu. Skumji. Ceilonas ziloņi ir nelieli un tiem reti kad ir ilkni, jo savulaik tika izmedīti un ģenētiski vairs nerodas ar ilkņiem.
    Mēs redzējām mātīti ar dvīnu mazuļiem, kas ir liels retums, jo dvīni piedzimstot apmēram 1 reizi 50 gados. Ja ziloni nogalina, tad ir sods 15 gadi cietumā.
    Senos laikos no ziloņu kakām izgatavoja papīru. Pinawalā ir saglabāta viena ražotne, kur to vēl dara, vēsturiskos un reprezentatīvos nolūkos.
    Mēs redzējām kā ziloni peldas un plunčājas upē, skaisti un iespaidīgi. Par ziloņiem rūpējas kopējs-mahauts, kurš rūpējas, lai ziloņi paēstu un nevienu neapdraudētu.
    Tālāk mūsu ceļš ved uz Candy.

Pa ceļam pieturam pie augļu pārdotuves, banāni, ananāsi, kokosrieksti. banāni nelieli, bet ļoti saldi. Nogaršojam kokosriekstu pienu, kas ir no citas šķirnes, ne no tās, no kuras iegūst riekstu. Veselam riekstam tiek nošķelts gals, ieliek salmiņu un var dzert. Garšīgi.

Piestājam pie ajūrvēdas centra Wadula Herbal Station. Te aug visu veidu augi, kas vien sastopami Šrilankā. Saimnieks mūs izvadā un pastāsta par galvenajiem augiem, kā tie aug un kā tos var izmantot pārtikā un medicīnā. Tad seko interesantākā daļa, mēs tiekam iepazīstināti ar eļļām, ziedēm un drogām, kas tiek šeit izgatavotas. Tiekam cienāti ar tēju. Tam seko vēl interesantāka daļa- tiek pasaukti palīgā 5-6 vīri, kuri mūs izmasē, kam rokas, kājas, kakla zonu.
    Man izmasē sāpošo plecu, rokas, kājas. Ļoti patīkami! Kājas kļuva vieglas, ka gribējās lidot! Mēs ar Gundaru nopirkām drogas, kas it kā palīdz samazināt svaru, tad jau redzēs kā palīdzēs. Visi kaut ko nopērk un jūtas laimīgi. Lecam busiņā un dodamies tālāk.