Piedzīvojumi Šrilankā

February - March 2022
A 14-day adventure by Gundars & Liene Read more

Priekšvārds

February 24, 2022 on the Maldives ⋅ 🌙 28 °C

Ir Janvāris. Ziema. Auksts.

Aigars izstāsta, ka abi ar Ievu ir pieteikušies braucienam uz Šrilanku. Piesardzīgi piedāvā arī mums, vai negribam braukt.
    Mēs tādi skeptiski. Nu jau divus gadus nekur nebraukuši, iesūnējuši. Atrunājamies, ka gribam braukt uz Ameriku un vispār, ka baigi tālu un nezināmi.
    Pēc kādas nedēlas Aigars atkal piedāvā. Šoreiz jau izstāsta programmu, kas paredzēts, kuri datumi un cik tas viss maksā.
    Mēs sākam apdomāties.Gundrs noskaidro, ka darbā ir labvēlīgs laiks, lai brauktu. Kompānija- Ieva, Aigars arī laba. Cena arī pievilcīga.
    Mazliet vēl padomājot, pieņemam lēmumu, brauksim!
    Tā nu sākas mūsu gaidīšanas laiks braucienam uz Šrilanku.
    Nedēļu iepriekš aizejam pusdienās ar ievu un Aigaru, tepat Jūrmalā uz restorānu "Jūra". Pārrunājam detaļas par braucienu, par bagāžu, par detaļām, ko drīkstam un ko nedrīkstam ņemt līdzi.
    Atvadāmies ar norunu, ka krāmējam čemodānus un dodamies atvaļinājumā!

Uztraukumiem pilnā izbraukšana

February 24, 2022 on the Maldives ⋅ ☀️ 29 °C

Rīts iesākas ar lielu uztraukumu, Krievija iebrūk Ukrainā. Ir sācies karš. Tepat, ļoti tuvu. Satraukums, ļoti liels satraukums.
    Saņemam zvanus no Ausmiņas, Silvijas, lai nebraucam atvaļinājumā.
    Tā svārstāmies, ko darīt ? Zvanam ievai ar Aigaru, ko viņi domā. Abi satraukti, bet saka, ka brauks. Laura ar Kārli un Janu mūs iedrošina un saka,
    lai braucam. Esam satraukti, bet izlemjam, ka brauksim.
    17-00 ierodamies lidostā. Tur satiekam grupas vadītāju Silviju. Iepazīstamies. Mums tiek iedotas Šrilankas kartes. Dodamies pie Turkisch Airlines lodziņiem un iečekojamies. Mūsu lidojums ir Rīga-Stambula-Male-Kolombo. Veiksmīgi izejam drošības kontroli. Dodamies uz kafejnīcu iedzert vienu dzērienu.
    Lidojums uz Stambulu 4 stundas. Lidmašīna ērta, Dod ēst vakariņas, dzērienus. Stambulas lidostā līdz nākamajam lidojumam 3 stundas. Atpūšamies, iedzeram turku tēju ar turku saldumiem. 2-00 izlidojam no Stambulas uz Colombo. Mums veicas, lidmašīna vidēji pilna un varam izsēsties 2 cilvēki pa 3 vietām!!!
    Tiek izdalītas sedziņas un higiēnas maciņi ceļojumam. Jāmēģina gulēt, bet tiek dotas vēlās vakariņas. Ēdiens garšīgs- ēdam, bet tagad gan jāmēģina gulēt.
    Uz lidojuma beigām nosēžamies Maldivu salās - Mālē. Te izkāpj ļoti daudz pasažieru. Stāvam apmēram 1 stundu. Laižoties lejā redzējām ļoti skaistas, mazas saliņas, kuras ir koraļļu rifu ieskautas ar zili-zaļu ūdeni. Ļoti skaisti. 15-15 nolaižamies Šrilankā-lidostā-Negombo.

Pirmais vakars Šrilankā

February 25, 2022 in Sri Lanka ⋅ 🌬 29 °C

Sveicināta-Šrilanka-Ceilona! Sagaidām bagāžu. Tad dodamies uz robežsardzes kontroli, saņemam zīmodziņus, vīzas par atļauju ieceļot valstī, bet tad vēl jāiziet epidemioloģiskā kontrole, kur sīki pārbauda Covid testus un apdrošināšanas polises. Paldies Dievam - viss kārtībā, varam ceļot. Turpat lidostā samainām Eiro pret viņu vietējo naudiņu-rūpijām. 1000 rūpiju ir apmēram 5 eiro. Izejot no lidostas mūs sagaida gids. Dodamies uz businu, kur mūs gaida šoferītis un somu nesējs. Jā, jā somu nesējs !!! Te ir stingrs sadalījums, ja gids, tad gids, ja šoferis, tad šoferis, ja somu nesējs, tad somu nesējs. Somu nešanu izbaudījām katru vakaru un rītu, bet par to bija jādod atlīdzība- piemēram 1 dolārs.
    Braucam uz viesnīcu, pirmie iespaidi pa busiņa logu. Iebraucam savā hotelī pie okeāna ar mazu baseiniņu. Hotel ar 3 zvaigznēm. Pirmā iepazīšanās ar Indijas okeānu.
    Neliela vilšanās, jo nav zili, zaļās krāsas. Viļni lieli. Gundars ar Aigaru nopeldas, mēs ar Ievu tik pabradājam. Mēs savukārt izmēģinām viesnīcas peldbaseinu.
    Pirmās vakariņas ar nelielu pārsteigumu- Gundars dabū tik salātus, jo oficiants īsti nesaprot, ko mēs gribam. Toties nogaršojam vietējo rumu- labs! Vakariņas ēdam visi kopā un īsumā iepazīstamies ar pārējiem grupas biedriem. Dodamies pie miera-pirmā nakts.

Ziloņu sanatorija un Ajūrvēdas centrs

February 26, 2022 in Sri Lanka ⋅ ☀️ 31 °C

Pirmās brokastis- divi varianti- olas ar piedevām vai vietējās pankūkas. Vēl sula vai augļi. Es izvēlos augļus un pankūkas. Augļi liels šķīvis ar papaiju, ananāsu un arbūzu- ļoti garšīgi. Pankūkas ar vietējo kokosriekstu sīrupu. Gundars izvēlas omleti un sulu. Sula svaigi spiesta no dažādiem augļiem- laba. Pēc brokastīm nododam somas nesējam un dodamies pirmajā ekskursijā. Galamērķis Candy.
    Pirmais pieturas punkts Pinnawala. Te atrodas ziloņu sanatorija, bāreņu centrs. Pirmie iespaidi- daba ļoti skaista- zaļa- ar palmu audzēm un dažādiem kokiem, kādi pie mums nav. Man patīk- ļoti skaisti.
    Ziloņu centrs tika izveidots, lai aizsargātu pamestos un bez mātes palikušos ziloņus...Tagad aprūpē arī slimus un vecus ziloņus. Zilonis Šrilankā ir svēts dzīvnieks. Pieaudzis zilonis sver aptuveni 5 tonnas, dzīvo nebrīvē apmēram 60-65 gadus, pieradinātie ziloņi dzīvo līdz 80 gadiem. Pieaudzis zilonis apēd dienā ap 300 kg. zaļumu. Mazuļi ēd mātes pienu, apmēram 60 l. ,tos baro visas bara mātītes. Zilonim ir 4 zobi, kas nomainās 4 reizes dzīves laikā.
    Tad, kad zilonim vairs nav zobu, tas mirst no bada, jo nevar paēst. Tad viņi dodas uz purvainām vietām, kur ir mīksta zālīte un tur pavada mūža nogali.
    Mēs redzējām tādu vietu. Skumji. Ceilonas ziloņi ir nelieli un tiem reti kad ir ilkni, jo savulaik tika izmedīti un ģenētiski vairs nerodas ar ilkņiem.
    Mēs redzējām mātīti ar dvīnu mazuļiem, kas ir liels retums, jo dvīni piedzimstot apmēram 1 reizi 50 gados. Ja ziloni nogalina, tad ir sods 15 gadi cietumā.
    Senos laikos no ziloņu kakām izgatavoja papīru. Pinawalā ir saglabāta viena ražotne, kur to vēl dara, vēsturiskos un reprezentatīvos nolūkos.
    Mēs redzējām kā ziloni peldas un plunčājas upē, skaisti un iespaidīgi. Par ziloņiem rūpējas kopējs-mahauts, kurš rūpējas, lai ziloņi paēstu un nevienu neapdraudētu.
    Tālāk mūsu ceļš ved uz Candy.

Pa ceļam pieturam pie augļu pārdotuves, banāni, ananāsi, kokosrieksti. banāni nelieli, bet ļoti saldi. Nogaršojam kokosriekstu pienu, kas ir no citas šķirnes, ne no tās, no kuras iegūst riekstu. Veselam riekstam tiek nošķelts gals, ieliek salmiņu un var dzert. Garšīgi.

Piestājam pie ajūrvēdas centra Wadula Herbal Station. Te aug visu veidu augi, kas vien sastopami Šrilankā. Saimnieks mūs izvadā un pastāsta par galvenajiem augiem, kā tie aug un kā tos var izmantot pārtikā un medicīnā. Tad seko interesantākā daļa, mēs tiekam iepazīstināti ar eļļām, ziedēm un drogām, kas tiek šeit izgatavotas. Tiekam cienāti ar tēju. Tam seko vēl interesantāka daļa- tiek pasaukti palīgā 5-6 vīri, kuri mūs izmasē, kam rokas, kājas, kakla zonu.
    Man izmasē sāpošo plecu, rokas, kājas. Ļoti patīkami! Kājas kļuva vieglas, ka gribējās lidot! Mēs ar Gundaru nopirkām drogas, kas it kā palīdz samazināt svaru, tad jau redzēs kā palīdzēs. Visi kaut ko nopērk un jūtas laimīgi. Lecam busiņā un dodamies tālāk.

Candy

February 26, 2022 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 29 °C

Iebraucam Candy. Tiekam aizvesti uz batikas darbnīcu, ražotni, veikalu. Mums tiek parādīts kā veido batikas uz auduma no dabīgām Šrilankas izejvielām-krāsām. Ļoti skaisti zīmējumi, kā gleznas.
    Esam piebraukuši Candy pilsētā pie Šrilankas vissvarīgākā Budisma tempļa, kurā atrodas Budisma vissvarīgākā relikvija: Budas zobs un Svētā Budas zoba templis.
    Zobs uz Šrilanku tika atgādāts no Indijas 371 gadā, kas bija palicis pēc Budas kremēšanas. Zobam tiek piedēvēts burvja spēks. Vietējie nāk ar dāvanām un lūgšanām pēc palīdzības .Budas svētkos zobu ievieto speciālā kastē, kuru uzliek uz speciāli apmācīta ziloņa un vadā pa pilsētu, svētku procesijā. Iepriekšējais zilonis strādāja 40 gadus, kad tas nomira, tam par godu izbūvēja mauzoleju, kurā tas stāv kā izbāzenis.
    Vietējie iedzīvotāji uz templi nāk baltās drēbēs. Templī drīkst ieiet tikai basām kājām. Mums arī bija jāiet basām kājām. Kurpes nodevām kā garderobē, tikai bez numuriņa, kā mēs smējāmies, nez vai nākot atpakaļ savas kurpes vairs dabūsim. Vietējie uz templi nāk ar ziediem vai dāvanām, kas paredzētas mūkiem. Dāvanā ir higiēnas preces, kāds katliņš vai auduma gabals, proti saimniecībā noderīgas lietas. Mūki negatavo ēdienu, to viņi dabū katru dienu ejot uz pilsētu un meklējot žēlastības dāvanas. Templī parasti dzīvo 3-4 mūki. Tad ēdienu meklēt iet pa vienam un pārējiem atnes.
    Pie tempļa ir sava veida bizness. Tur tiek gatavotas un pārdotas ziedu kompozīcijas, kuras pamatā tiek gatavotas no Lotosa ziediem. Tā ir liela problēma, jo masveidā tiek iznīcināti Lotosa ziedi. Tiek apsvērta doma, ka Lotosa ziedi jāiekļauj aizsargājamo augu sarakstā, lai pasargātu no iznīcības.
    Bet skats ir ļoti skaists, pilnie galdi ar krāšņajām ziedu kompozīcijām un cilvēki baltajos tērpos, kas tos nes uz templi.
    Pēc tempļa apmeklējuma, pēc svētajām garīgajām vērtībām mūs aizved uz Šrilankas teātri, kur tiek izrādītas nacionālās dejas, dziesmas, mūzika, uguns šovs.
    Skaisti tērpi, savdabīgas dejas, iespaidīgs uguns šovs. Mums kā dejotājiem interesanti skatīties.
    Beidzot pēc tik garas un iespaidiem piepildītas dienas nokļūstam vienīcā- Devon Hotels Limited Candy pilsētā. Trīs zvaigznes. Hotelis labs ar baseinu. Izmantojam baseinu, kura malā redzam sikspārņus. Ir jau tumšs, baseins izgaismots, palmu ieskauts. Skaisti un ir jauka veldze pēc garās dienas.
    Tad seko tradīcija- neliels aperitīvs pirms vakariņam ar Ievu un Aigaru un dodamies vakariņās. Šīs ir otrās vakariņas. Šoreiz ir Zviedru galds. Tas labi, ko redzi, kas uzrunā, vari paņemt. Ir augļi un dažādu ēdienu pārpilnība. Garšīgi. Noguruši un laimīgi dodamies pie miera.

Botāniskais dārzs un Safīru ražotne

February 27, 2022 in Sri Lanka ⋅ ☀️ 26 °C

Brokastis. Pasakains skats pa logu uz palmu audzi. Zviedru galds. Ļoti garšīgs sviests. Ļoti garšīgi augļi- papaija, ananāss, arbūzs.
    Dodoties prom no viesnīcas vērojam kā vietējie iedzīvotāji ar smalkām mašīnām piebrauc pie vietēja veikaliņa un iegādājas maizi.
    Tiekam uzvesti Candy pilsētā uz kalna no kura paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu. Pa vidu neliels ezers pie kura atrodas Budas zoba templis, kuru
    apmeklējām iepriekšējā dienā. Skaisti !
    Dodamies uz karalisko botānisko dārzu Peradenija, kas tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Āzijā. Tā platība ir 60 hektāri. To izveidoja 1832 gadā.
    Dārzā ir 5000 dažādu koku un augu. Dārzā ir 5 palmu alejas. Pirmās un garākās tika iestādītas 1905 gadā un tika ievestas no Šeišeļu salām.
    Ļoti skaistas un iespaidīgas šīs palmu alejas. Šeit mēs izmantojām Tuk-tuk 6vietīgu pakalpojumu. Labi, ka izmantojam, jo šoferītis bija reizē arī gids.
    Viņš daudz pastāstīja. Ļoti interesants bija desu koks. Tad tāds koks, kas izpletās apmēram 300 kvadrātmetru platībā, jo zari liecas uz leju un iesakņojas,
    tā veidojot milzu koku. Tika ļoti izslavēta orhideju māja, bet nekā īpaša, varbūt nebija īstā sezona.
    Tālāk mēs apmeklējām safīru ražotni. Te mums pastāstīja kā iegūst dārgakmeņus. To dara pēc senām, vecām metodēm ar rokām. Pirmām kārtām tiek aicināts astrologs, kurš nosaka vai ir laba diena raktuves uzsākšanai. Mehāniski ar rokām tiek izrakta šahta, tad ar groziem ceļ augšā zemes, akmeņu masu, kuru skalo ūdenī un atlasa derīgos akmeņus. Šrilanka ir viena no bagātākajam valstīm pasaulē dārgakmeņu ieguves vietām. Safīrs ir otrs labākais akmens pēc dimanta.
    Atstājam Candy un dodamies uz Nuvara Elija. Ceļš vijas augšup apmēram līdz 1400 m.v.j.l. Tas iet cauri nefrītzaļajām tējas plantācijām. Skaisti.
    Piebraucam un apskatām Rambudas ūdenskritumu, kura augstums ir 108 metri. Ūdenskritums ir tējas lauku ieskauts, ļoti skaisti.
    Ierodamies viesnīcā agrā pēcpusdienā. Viesnīca Ramboda Fall 3 zvaigžņu. Mūs sagaida ar nelielām ziedu virtenītēm un kokosriekstu dzērienu, kurā ir iesprausti Šrilankas un Lietuvas, nevis Latvijas karodziņi. Tas nekas, mēs to uztveram kā humoru, kā nekā mūsu kaimiņvalsts. Tad visiem jāaizdedz svecīte kopīgā svečturī.
    Numuriņi neparasti lieli ar lielu logu un balkonu ar skatu uz Rambodas ūdenskritumu un skaistajam tējas plantācijām. Tālumā redzam ūdens rezervuāru, kuru sākumā noturam par ezeru. Ar Ievu un Aigaru noorganizējam dzērienu un augļu pēcpusdienu .Skats ir pasakains, sāk krēslot, bet mēs nolemjam iet drusku pastaigāties mūsu nodēvētā ezera virzienā. Izrādās, ka starp tēju plantācijām un mežu ir daudz vietējo iedzīvotāju mājas, kuras mēs nemanījām. Redzam vienkāršākas un
    salīdzinoši labākas mājas. Iemaldamies nelielā vietējā veikaliņā un vaicājam par rumu, bet tā te nav, jo alkoholu viņi pārdod tikai specializētos veikaliņos.
    Ejam vakariņās, no terases paveras skaists skats uz kalna nogāzi, kur zaigo vietējo māju uguntiņas.
    Pēc vakariņām izejam ārā. Redzam, ka uz pretējo pusi kalna nogāzē deg. Pēc mūsu domām jāceļ trauksme, pēc vietējo- tā ir parasta parādība- deg sausa zāle.

Ceilonas tēja un vilciens uz Elli

February 28, 2022 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 21 °C

Pamostamies agri. Tuvojas saullēkts. Atveram balkonu un dzirdam ūdenskritumu, putnu dziesmas un tā kā klusu dziedāšanu, kura paliek skaļāka ar saules uzlēkšanu aiz kalna. Nospriežam, ka tā ir vietējo paraža dziedāt pirms saullēkta.
    Šodien mūsu ceļš ved uz tējas rūpnīcu. Apmeklējam Damro tējas rūpnīcu, kura dibināta 1928.gadā. Šis tējas nams apgādā arī Anglijas karaļnamu. Izejam cauri rūpnīcas ražotnei. Degustējam divas šķirnes, melno un balto tēju. Iegādājamies tēju mājām un suvenīriem. Tējas rūpnīca ir ieskauta ar tējas laukiem- fantastiski.
    Tējas koks brīvā dabā izaug līdz 10-15 metriem, par cik to plūc, tad ir krūmi. Tēju vācot ar rokām, to dara 2 reizes nedēļā. Ja to dara ar mašīnu, tad 1 reizi mēnesī. Tējas vākšana ar rokām ir ļoti smags darbs. Tējas vācējai, lai nopelnītu dienā 10 dolārus, ir jāsavāc 15 kg. tējas lapiņu. Neiedomājami !!!!
    Ceilonas tēja tiek uzskatīta par vienu no labākajām pasaulē.

Tālāk ceļš ved uz Nuvara Eliju. Tā tiek saukta par mazo Angliju. Šeit valda vēss kalnu klimats. Piemērots tējas un dārzeņu audzēšanai. Šeit var redzēt Britu stila mājas, golfa laukumu, zirgus, rožu dārzus. Mēs apmeklējam veco godību, viesnīcu, kurā ir perfekts dārzs, smalks interjers, sudraba piederumi ēdamzālē, biljarda istaba, kur bumbiņas ir no ziloņkaula, baseins un citas smalkas lietas.
    Apstājamies un izstaigājam tējas lauku. Skaisti. Mani Šrilanka pārsteidza ar plašo dārzeņu daudzveidību, kur raža ienākas 2 reizes gadā.
    Tur aug viss, sākot ar kartupeļiem un beidzot ar kāpostiem. Dārzi ir veidoti uz augstām dobēm, tās ir perfekti izravētas un kārtīgas.
    Tālāk dodamies uz Nanu-Oqa pilsētu, dzelzceļa staciju, lai dotos slavenajā braucienā līdz Ellai, Te esot pa ceļam skaista daba. Nu šis bija ekstrēms piedzīvojums. Nonākot stacijā izrādījās, ka vilciens jau gatavojas atiet. Mums vajadzēja skriet, lekt no perona un kāpt gandrīz braucošā vilcienā, kur pakāpieni bija ļoti augstu, bet mums bija puiši, kuri palīdzēja. Vilciena sastāvs visnotaļ interesants- viens vagons preču, pārējie pasažieru, Daži vagoni bez logiem ar restītēm un bez durvīm, toties katrā vagonā tualete ar izlietni, ļoti pieklājīgā izskatā. Vilciens diezgan pilns, bet mēs meitenes dabūjām apsēsties- mūs palaiž vietējie jaunieši. Mums blakus sēž jauns puisis, kuru pacienājam ar končām, bet pats neņem ir jāiedod rokās. Puisis gribēja koņču papīrīti izmest pa logu, bet redzot, ka mēs papīriņus noslēpjam kabatās- nokaunējās un neizmet pa logu, bet pēc brītiņa tomēr izmet. Blakus ejā sēž vietējo ģimenīte, kuru arī pacienājam ar končām.
    Pēc brīža viņi mūs uzrunā, gribot parunāties. Nezinu, kas viņus piesaistīja, vai mani blondie mati vai mūsu valoda. Visi vietējie ir tumsnēji ar melniem matiem. Stāstam, ka esam no Latvijas, no zemes, kur ziemā ir sniegs. Rādām bildes, viņiem patīk. Un vispār vietējie cilvēki ir laipni un smaidīgi.
    Esam klāt stacijā- pilsētā Ella. Izkāpjot ārā mājam atvadas mūsu jaukajiem ceļabiedriem, viņi dodas tālāk. Mūs jau gaida mūsu busiņš.

Slavenais tilts un Ādama pīķis

February 28, 2022 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 25 °C

Tālāk dodamies uz slaveno Demodara the Nine Arch Bridge- tiltu. Tas stiepjas 91 m. garumā un ir 24 m. augsts. Tas atrodas džungļu un lauksaimniecības zemju ieskautā ielejā. Tiltu padara unikālu tas, ka tā konstrukcijā nav izmantots metāls, bet tikai klints akmeņi un ķieģeli. Tilts tika pasūtīts pirms pirmā pasaules kara, karam sākoties metāla konstrukcijas, kuras bija paredzēts izgatavot Anglijā atteica, jo metālu vajadzēja militāram vajadzībām. Tā radās šis akmens, ķieģeļu un cementa konstrukciju tilts, kurš kalpo vēl šodien. Uz tiltu bija jāiet kājām apmēram 1,5 km. pa nelielu ceļu, kas vijās lejā uz ieleju. Lejā noiet bija nieks, bet augšā tikt grūti Tāpēc nolēmām pirmo reizi mūžā izmēģināt jaunu transportlīdzekli Tuk-tuk.
    Tuk-tuk ir neliels trīsvietīgs motorolleriņš ar trim riteņiem un jumtiņu, sāni ir brīvi. Ļoti labs pārvietošanās līdzeklis nelieliem gabaliem.
    Tuk-tuk ražo Indija. To vidējā cena ir 7-8 tūkstoši ASV dolāru. Vietējiem iedzīvotājiem tas ir sava veida bizness, ar ko pārvadāt tūristus.

Esam kalnainā apvidū. Augstākā vieta Šrilankā ir 2,5 km. v.j.l. Mūs aizved uz skaitu vietu, Litle Adams Peak-mazais Ādama pīķis - kalnu, kurā bija iespēja
    uzkāpt. Līdz pusei mēs tikām visi, bet pašā virsotnītē, uz kuras ir neliela Budas statuja, uzkāpa tikai mūsu grupas "jaunieši" - divi Jāņi, Dace un jaunietis Gundars. Skats esot bijis ļoti labs. Mums pārējiem arī patika tas ko redzējām, jo visas kalnu nogāzes ir ar tējas kokiem. Šeit varējām tuvu redzēt ļoti skaistu koku, izmērā kā mūsu lielās ābeles, kuram ir ļoti skaisti ziedi- kā pie mums tulpes- sarkanīgi oranžā krāsā.

Pēc pastaigas iedzeram kafiju Ellas pilsētā. Bija samērā laba kafija gatavota profesionālā kafijas aparātā. Veikalā nopērkam sarkano rumu un dodamies no kalnaina apvidus uz zemieni, kur atrodas Jalas nacionālais parks. Pa ceļam piestājam pie skaista ūdenskrituma- Ravanas ūdenskritums, kur ceļa malā redzējām pērtiķu saimi.
    Ar tumsiņu iebraucam viesnīcā- Tissahamarama pilsētā. Pelde skaistā baseinā, kur virs galvas lidinājās lieli sikspārņi, apmēram kā mūsu lielās kaijas.
    Šie sikspārņi pa dienu guļ kokos ar galvu uz leju, naktī lidinās. Šie sikspārņi ir augļēdāji un cilvēkiem nekaitīgi. Kārtējais dzēriens, vakariņas un pie miera.
    Uz loga uzlīme-Mērkaķis, tas nozīmē, ka logu turēt vaļā nedrīkst !

Jālas Nacionālais parks

March 1, 2022 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 25 °C

Rīts sākas ļoti agri 5:30. Mūs sagaida divi Toyota Land Cruiser pārveidoti džipi, lai dotos Safari ekskursijā pa Jālas nacionālo parku. Aust gaisma un mēs labā ātrumā braucam pa neierasti tukšām ielām, jo pa dienu ir intensīva satiksme. Braucam un jokojam vai vispār redzēsim kādu dzīvnieku. Te mums priekšā izlec divi zaķi, tieši tādi paši kā pie mums. Mums smiekli. Vēl redzam govis un nospriežam, ka plāns izpildīts !
    Pirms iebraukšanas parkā ir neliela reindžeru pilsētiņa un kases, kur var nopirkt biļetes, bet mūs jau gaida gids ar nopirktām biļetēm. Te var aiziet uz tualeti, jo parka teritorijā to darīt nedrīkst.
    Parkā laiž iekšā precīzi 6-00. Pirms iebraukšanas ir vārti, postenis, kur sēž darbinieki un atzīmē cikos mēs iebraucam, atgriežoties atkal atzīmē, ka esam sveiki un veseli. Tas ir sava veida bizness, jo iebrauc aptuveni 50-60 džipi.
    Pirmos ieraugam pāvus. Skaisti, lieli ar garām astēm. Tos vēlāk braucot redzam daudz. Mūsu šoferītis-gids ir ļoti redzīgs un mums parāda ļoti daudz, ko paši neievērotu. Mēs redzējām-ziloņus, leopardu, kas ir liels retums, dažādus bifeļveidīgos dzīvniekus, krokodilus, varānus, iguānas, pērtiķus, dažādus putnus, stirniņas-bembijus, mežacūkas. Parkā reāli redzējām purvainu vietu, kurā bija zilonis. Skaisti, bet skumji, zinot, kas viņu sagaida.
    Braucienam pa vidu piebraucam pie okeāna. Skaisti ! Piekrastē lieli granīta akmeni. Krastā neliela zvejnieku māja, laiva. Uz mājas jumta žāvējas vai kaltējas zivis .Pārsteigums par laivas veidu un formu, bet tādas laikam piemērotas okeāna lielajiem viļņiem. Uzmanību piesaistīja zeme, kas ir spilgtā, sarkanā krāsā. Tas tāpēc, ka daudz dzelzs. Skaisti, apkārt zaļš, bet pa vidu vijas sarkans ceļš. Mūsu laiks Jalas nacionālajā parkā iet uz beigām un mēs atgriežamies viesnīcā.
    Pa ceļam vēl redzam ezerā dažādus putnus, to starpā pelikānus. Vēl mūsu uzmanību piesaista piesaista palieli baseini gar okeāna krastu, spriežam, ka tās ir sāls ieguves vietas. Tā arī ir, mūsu minējumu apstiprina gids.
    Atgriežamies viesnīcā. Izmantojam baseinu, dienas gaismā. Skaisti, pašā ezera krastā. Uz jautājumu vai var peldēties ezerā, gūstam atbildi, ka var. Uz jautājumu vai ezerā ir krokodili, arī saņemam atbldi, ka, jā ! Bet vietējie peldoties! Paēdam brokastis un pošamies ceļam uz viesnīcu pie Betontas, kur pavadīsim atlikušās dienas. Atvadāmies no sava gida. Mūs vedīs tikai šoferis, jo somu nesējs iepriekšējā vakarā esot cietis nelielā avārijā ar Tuk-tuk un esot savainojis roku. Vēl šinī salas dienvidu daļā piedzīvojam sen neredzētus skatus, ļoti garas rindas pie benzīntankiem, jo ir radusies problēma ar degvielas piegādēm. Mūsu šoferītim arī bija problēma, bet esot izlīdzējuši safari džipu cilvēki. Atvadāmies no skaistās viesnīcas un dodamies ceļā.
    Pavēlā pēcpusdienā iebraucam Sheraton viesnīcā. Ļoti liela viesnīca, tas mulsina. Ir OK ! Istaba liela ar balkonu, ar lielu, labu vannas istabu. Būs labi.
    Šrilankas viesnīcās apgūstam ko jaunu. Ir pieejams kondicionieris un propellers ! Kā izrādās propellers pie griestiem ir labs dzesēšanas aparāts.
    To izmantojām pa nakti. Pa dienu, kad neuzturējāmies numuriņā izmantojām kondicionieri. Bez visa šī iztikt nevar, jo ir ļoti karsti. Pa dienu ārā ir 30-33 grādi, vakarā 26-28 grādi un ir ļoti liels mitrums.
    Pirms vakariņām iepazīstamies ar viesnīcas infrastruktūru. Ir pieejams viens liels baseins ar pieguļošu bāru, kafejnīcu, palmu dārzu Ir izeja uz okeānu, kur dežurē apsargs. Apskatām pludmali- skaista, bet nav koraļļu rifa, tas nozīmē, ka peldēties praktiski nevarēs. Dodamies vakariņās. Liels restorāns ar lielu ēdienu izvēli. Visu ko pamēģinām - garšīgi. Dodamies gulēt, bija gara emocijām pilna diena.

Satikšanās ar krabi un Ajūrvēdas masāža

March 2, 2022 in Sri Lanka ⋅ ☁️ 29 °C

Esam agri pamodušies. Esam sarunājuši, ka šodien atpūtīsimies pa viesnīcu. Baudīsim okeānu un sauli. Pirms brokastīm mēs Ieva, Gundars, es, izejam pastaigā gar okeānu. Krasta atrodam gliemežvāku kurā dzīvo krabis. Izrādās, ka šie krabji dzīvo piekrastes palmās un zaļumos un uz okeānu dodas, lai iegūtu barību. Šie krabji nav ēdami, Kaut gan Indonēzijas salās vietējie ēdot. To visu mums pastāstīja vietējais puisis. Te ir tāda specifika, ka vietējie cenšas runāties ar tūristiem, tādā veidā mēģinot piedāvāt, pārdot kādu savu pakalpojumu. Diezgan grūti pieņemt un akceptēt.
    Ejot pa pludmali redzam, ka tuvojas paliela zvejnieku laiva. Nolemjam, ka jāpieiet un jāpaskatās, kas par lomu. Šie zvejnieki ir tādi atturīgi. Palūdzam, vai drīkst apskatīties. Ļauj Zivju nav daudz. Nelieli tunči un mums nepazīstamas zivis. Sakām, ka tā vidēji, viņi piekrīt. Tad viens no zvejniekiem izvelk krabi. Liels, ļoti skaists. Pajautājam, vai drīkst nofotografēt. Piekrīt. Mēs par to iedodam dažas naudiņas. Par to zvejnieks mums parāda vēl trīs, lielus skaistus lobsterus-krabjus. Ejot pa pludmali redzam dažās vietās ūdenī tā kā vecas betona plāksnes. Liekas tā savādi. Vienā vietā pieejot tuvāk ieraugu spraugās jūras ežus un tad saprotu, ka tas ir beigts koraļļu rifa gabals, izskalots krastā. Tādi bija diezgan daudz. Tā ir liela problēma, koraļļu rifi tiek apdraudēti, jo okeānā paliek siltāks ūdens un tas koraļļu rifiem nepatīk, tie mirst. Pastaigu noslēdzam līcīša galā, kas ir neliels, akmeņains pakalns uz kura ir neliels Budas templis. Redzam mūku, kurš aicina mūs uzkāpt kalnā, bet mēs neesam tā ģērbušies, lai apmeklētu templi. Atgriežamies pie viesnīcas, mēģinām nopeldēties. Viļņi ir lieli, pa starpām mēģinu ieiet, bet, kad nāk lielais vilnis, kas ir 1m. man virs galvas un mani notriec lejā. Es fiksi dodos ārā, jo ir nepatīkami un bailīgi. Saprotu, ka peldes okeānā man ies secen. Ļoti žēl, jo ūdens ir silts. Gundaram kaut kā izdodas, bet es par viņu baiļojos. Nopeldamies baseinā un dodamies brokastīs. Pēc brokastīm atgriežamies pie baseina un baudām sauli.
    Mums tiek piedāvāta Šrilankas eksotiskā masāža, pie masiera, kas ir zināms mūsu gidei Silvijai, jo viņai šī jau ir 6 vizīte Šrilankā. Es vēlos pamēģināt.
    Dodamies ar Tuk-tuk uz netālu kaimiņu viesnīciņu. Masāža pasakaina ar vietējām eļļām un krēmiem. Mani lutināja 1,5 stundas no matu galiņiem līdz kāju pirkstu galiņiem. Loti patīkami, smaržu mākonī gulēt un baudīt. Es masierim jautāju kā, lai atbrīvojas no uzkrātajiem labumiem. Viņš man saka, ka jāveic masāžu un jāēd šokolādi. Izejot no masāžas man matos tiek iesprausts zieds. Gundars mani ieraugot iesaucas- cik tu skaista! Tas patiešām bija ļoti patīkami un baudāmi. Žēl, ka tas beidzās ļoti nelāgi. Izrādās, ka šim masierim bija beidzies darbs pēdējā viesnīcā, kur viņš strādāja Covid dēļ. Šīs telpas viņš bija sarunājis viesnīcas saimniekiem, bet kā izrādās Šrilankā ir sen aizmirstais- rekets. Un tā mūsu labās masāžas beidzās, jo konkurenti viņu padzina.
    Bet es vismaz zinu kāda ir Šrilankas ajūrvēdas masāža.
    Dienu beidzam ar peldi baseinā un gardām vakariņām.