Satélite
Exibir no mapa
  • Dia 5

Córdoba

14 de setembro de 2013, Espanha ⋅ 24 °C

Cílem dnešního dne byla prohlídka města Córdoba, tedy přesněji jejího historického centra, kde najdeme vše podstatné. Auto jsme zaparkovali na předměstí, avšak za 10 minut jsme pěšky došli ke starověkému římskému mostu přes řeku Guadalquivir. Stejně jako na Karlově mostu zde najdeme různé pouliční umělce a také hned za ním se tyčí hlavní dominanta města, v tomto případě Mezquita, dnešní katedrála. Tu začal v 8. století stavět emir Abd ar-Rahman I. a na křesťanskou katedrálu byla přestavěna o 450 let později. V jejích útrobách tedy najdeme 860 sloupů spojené dvojitými oblouky nad sebou, které jsou typické pro muslimské mešity, ale také několik křesťanských oltářů. Vstup dovnitř stojí 8 eur. V blízkosti ještě můžeme najít palác Alcazar de los Reyes či zříceniny jiného paláce Medina Azahara. V den naší návštěvy města se zde konala jedna katolická slavnost, dá-li se to tak nazvat - podle plakátu se jmenovala Vía Crucis Magno de la Fe (tedy něco jako "velká křížová cesta víry"). Městem procházel průvod hudebníků v černých stejnokrojích různých věkových kategorií a hrajících na různé dechové a bicí nástroje. Samozřejmě jsme ze zvědavosti chvíli tento průvod následovali, ale pak jsme se vydali do starého města, jež je protkáno sítí mnoha uliček, kostelů a krásných patií, což je malý venkovní prostor před domem sloužící pro rekreaci jejich rezidentů. V Córdobě kromě křesťanů a muslimů žila i velká komunita Židů, a proto se zde nachází i arabské a židovské město Juderia s mnoha malebnými uličkami.Leia mais