Satellite
Show on map
  • Day 4

    Zamek, zamek i jeszcze jeden zamek

    April 9, 2023 in Wales ⋅ 🌬 11 °C

    Zupełnie niespodziewanie okazało się, że Pembrokeshire jest nie tylko krajobrazowo przyjazne, ale także bogate w historię i pełne ruin zamkowych. Postanawiamy zatem jeden dzień zadedykować historii i architekturze, i zaczynamy od zamku w Pembroke. Rozmach jest imponujący, i samego zamku, który nie przypomina typowo angielskich wież, ale jest dużo bardziej rozłożysty, i muru otaczającego kompleks. W dodatku jest to miejsce urodzenia Henryka VIII, czyli historycznie istotne.

    Kilka mil dalej zamek Carew, wybudowany przez rodzinę Carew, a za czasów Elżbiety I przekazany Johnowi Perrotowi, zapewne za zasługi w rozprawianiu się z piratami i pomnażaniu majątku swojego i królowej. Rozprawianie się jest pojęciem pojemnym, i uwzględniającym wchodzenie z piratami w spółki. Ku chwale królowej, rzecz jasna. Perrot do zamku podszedł również z rozmachem, dobudowując całe nowoczesne skrzydło, z olbrzymimi wielosegmentowymi oknami, które dodają zamkowi lekkości, i zupełnie odmiennego charakteru. Niestety, łaska pańska na pstrym koniu jeździ, i biedny John zamiast cieszyć się zamkiem, dokonał życia w lochach. Dokonał ponoć z przyczyn naturalnych (Gruźlica? Cholera? Szkorbut? Reumatyzm?). Być może jednak jego interpretacja rozprawiania się była zbyt szeroka.
    Oprócz zamku do gruntów posiadłości należy również młyn pływowy, którego koło obracane było dzięki wodzie napływającej z morza. Do lekcji historii dodajemy też zajęcia z inżynierii, zapoznając się z technologią mielenia
    zboża.

    A na koniec nasz własny, przyhotelowy, zamek biskupów z XIII wieku. Złoty, ale skromny ( w porównaniu). Zaledwie dwie sale biesiadne, każda w osobnym budynku, do tego mała kapliczka, budynki dla służby i straży, stajnie, spichlerz, sady, jezioro i tereny łowieckie. Ewidentne biskupi cenili ubóstwo od najdawniejszych czasów.
    Read more