Ziua 13 și 14 Bali și oceanul

October 2, 2019 in Indonesia ⋅ ⛅ 31 °C

Am ajuns în Bali. Îmi doream de mult sa vad acest ținut prietenos și fotogenic (văzusem sute de poze minunate pe Instagram cu locul acesta)
    In aeroport ne așteaptă transportul spre hotel. Pe noi și pe încă vreo 100 de oameni :))
    Tot timpul mi-am dorit sa ma aștepte cineva în aeroport cu hârtie scrisa cu numele meu, problema e ca aici, toți oamenii sunt așteptați asa, e o adevărată aventura sa îți găsești șoferul.
    L-am găsit, am ajuns la hotel și încet am încheiat ziua. Am adormit cu sunetul valurilor în fundal... De când așteptăm ziua asta.
    Primele doua zile le-am petrecut la piscina de lângă plaja, ne-am odihnit, am băut apa din nuca de cocos, am citit și am explorat stațiunile de prin zona. Aveam mare nevoie de asta.

Ajung sa înțeleg de ce oamenii se îndrăgostesc de Bali. În ciuda aglomerației și a miilor de scutere și tarabe înșirate haotic peste tot, se simte bunătatea și calmul locuitorilor. Întâlnim peste tot oameni cu zâmbetul de buze, îmbrăcați colorat și întotdeauna gata sa te ajute. La fiecare intrare găsești cel puțin un cosulet cu flori pe care îl așează pentru noroc și bunăstare. În magazine îți vorbesc frumos si de conving călduros sa cumperi câte ceva, păstrând respectul și bunul simt.
    Au o cultura a frumosului. Bijuteriile, hainele, florile colorate pe care le găsești peste tot îți încântă ochii și simțurile.
    Mai stam câteva zile la mare, apoi pornim sa exploram culturile de orez și satele din zona.