Luxor, Valea Regilor și insula bananelor

February 22, 2021 in Egypt ⋅ ⛅ 13 °C

Azi mergem sa călătorim în timp.
    Ne trezim la 4:30 dimineața.
    Drumul a fost lung dar am apucat sa vedem mai mult despre ce înseamnă Egipt. Mizerie, sărăcie crunta și turism de mana a doua. Peste tot pe unde oprești ești asaltat de vânzători ambulanți, pentru care negocierea începe de la 50 de euro și se sfârșește undeva la 5 euro când, cu disperare trag de tine sa cumperi suveniruri făcute în China.
    Ajungem la Luxor și trag bine aer în piept. Construcții de 4000 de ani se întind cu măreție în fata noastră. E o enigma cum au reușit oamenii ăștia sa distrugă o civilizație asa de bine calculata și maiestruoasa și sa ajungă aici.
    Trecem peste disconfortul de la intrare (negustori, bai murdare, continuu sentiment ca ești furat) și ne pierdem printre coloane. Ascultam cuminți descrierea ghidului, incercăm sa descifram hieroglife și ne străduim sa trăim momentul. E amețitor.
    Vizitam o fabrica de alabastru, coloșii lui Memnon și Valea Regilor.
    Valea Regilor e și mai frumoasa, în plin soare poți admira grandoarea mormintelor săpate in zeci de galerii, adânc în pamant, în speranța că faraonii vor rămâne în eternitate.
    Traversam Nilul albastru și plin de viata și ajungem pe insula bananelor. Plătim 10 euro de persoana și ajungem într-un mic sătuc ce cultiva bananieri, ne facem poze, enervam aligatorii și ne umplem burțile de banane înainte sa plecam spre hotel.
    Cu bune și cu rele, o zi memorabila