Egipt in februarie

A 8-day adventure by Alexandra
  • 255kilometers

Drumul spre tarile calde

February 17, 2021 in Egypt ⋅ ☀️ 13 °C

E ora 10. Ne vedem cu toții în aeroport în adidași și geci subțiri cu bagajele pregătite pentru noua aventura.
    Suntem 14...da 14 oameni zgriburiti la - 5 grade ce așteaptă cu mare entuziasm tarile calde.
    Singuri în aeroport, realizam cât de tare a lovit pandemia turismul, ne prezentam testele anti-Covid obligatorii și ne urcam în avion.
    Drumul de 3 ore a trecut repede cu o carte buna și sandvișuri din dotare (pe avion servesc doar apa... Tot din cauza pandemiei).
    Ajungem în Egypt... Vânt, frig și multa mizerie.
    Ne luam cartele de la gheretele din aeroport ca să avem net și ne urcam în autocarul pregătit de agenția de turism.
    Hotelul... Makadi Spa (top 10 pe TripAdvisor) rece, gol și fără viata.
    Camerele înghețate, apa rece, mâncarea vine în 2 ore...
    Vroiam acasă. Palmierii erau loviți de vânt și plaja depresiv de rece.
    Cu 2 perechi de tricouri pe noi și șosete în picioare... Noapte bună. Maine speram sa fie mai bine

Acvarium, moschee și soare

February 18, 2021 in Egypt ⋅ ☀️ 13 °C

Ne-am trezit în plin soare. Camera pe care o cerusem la recepție era cu vedere spre mare. Am tras draperiile și am văzut aceeași palmieri ce aseară arătau trist și dezolant cum se bucurau de soare la marginea plajei. Era ireal, după atâta zăpadă și frig de acasă sa vedem tocmai asta.
    Am coborât la mic dejun cu drag. Îmi lipsise atât de mult sentimentul acesta.
    A fost destul de rece dimineața dar nimic nu strica sentimentul de a vedea marea în plin soare în februarie.
    Ne-am întâlnit cu ghidul de la agenție și am pornit sa exploram orașul.
    Alta dezamăgire, desert cât vezi cu ochii și un oraș murdar și gol, parca era după război.
    Ne-au amăgit cu fabrici de parfumuri și obiecte artizanale ce de fapt erau mici gherete cu oameni ce la fiecare pas încearcă sa te păcălească...
    Am văzut totuși o micuța gradina zoologica cu acvariu mare cu pești de care ne-am bucurat.
    Seara am cinat în voie și am sperat ca mâine sa fie mai bine.

Safari sau răsfăț

February 19, 2021 in Egypt ⋅ ☀️ 16 °C

E ziua a 3-a. Deja ne-am obișnuit fără masca (aici nu poarta nimeni nicăieri) și vântul a devenit mai prietenos. Începe sa arate a vacanta la mare.
    O parte din grupul nostru a ales sa facă safari în desert (atv-uri și cămile plus vizita la un sat tradițional în desert) dar noi am decis sa rămânem în resort.
    Am stat la plaja, am băut cocktail-uri colorate și ne-am bucurat de soare.
    O zi numai buna de încărcat bateriile.

Orange bay

February 21, 2021 in Egypt ⋅ ☀️ 8 °C

Azi luam barcă și plecam spre Orange Bay (numit și Maldivele Egiptului).
    De îndată ce pornim, suntem surprinși de un grup de 6 delfini ce au început sa înoate pe lângă bărci. Din barca alăturată, vreo 10 oameni au sărit sa înoate cu ei. Ce minune!
    Am mai mers vreo 40 de minute și ne-am oprit sa facem scufundări.
    Am coborât cu teama în apa ca să descopăr un paradis. Apa calda și lina și mulți mulți mulți pești colorați. A fost o experienta fantastica. Coralii umpleau fundul marii ca un câmp de flori colorate cu zeci de peștișori curioși ce îmi tăiau respirația. Toată ziua am fost cu zâmbetul pe buze, nu îmi venea sa cred ce tocmai văzusem.
    Am oprit pe urma pe insula sa stam la plaja și sa bem băuturi colorate.
    Pur și simplu o zi perfecta 🌞

Luxor, Valea Regilor și insula bananelor

February 22, 2021 in Egypt ⋅ ⛅ 13 °C

Azi mergem sa călătorim în timp.
    Ne trezim la 4:30 dimineața.
    Drumul a fost lung dar am apucat sa vedem mai mult despre ce înseamnă Egipt. Mizerie, sărăcie crunta și turism de mana a doua. Peste tot pe unde oprești ești asaltat de vânzători ambulanți, pentru care negocierea începe de la 50 de euro și se sfârșește undeva la 5 euro când, cu disperare trag de tine sa cumperi suveniruri făcute în China.
    Ajungem la Luxor și trag bine aer în piept. Construcții de 4000 de ani se întind cu măreție în fata noastră. E o enigma cum au reușit oamenii ăștia sa distrugă o civilizație asa de bine calculata și maiestruoasa și sa ajungă aici.
    Trecem peste disconfortul de la intrare (negustori, bai murdare, continuu sentiment ca ești furat) și ne pierdem printre coloane. Ascultam cuminți descrierea ghidului, incercăm sa descifram hieroglife și ne străduim sa trăim momentul. E amețitor.
    Vizitam o fabrica de alabastru, coloșii lui Memnon și Valea Regilor.
    Valea Regilor e și mai frumoasa, în plin soare poți admira grandoarea mormintelor săpate in zeci de galerii, adânc în pamant, în speranța că faraonii vor rămâne în eternitate.
    Traversam Nilul albastru și plin de viata și ajungem pe insula bananelor. Plătim 10 euro de persoana și ajungem într-un mic sătuc ce cultiva bananieri, ne facem poze, enervam aligatorii și ne umplem burțile de banane înainte sa plecam spre hotel.
    Cu bune și cu rele, o zi memorabila