Amsel in 🇸🇪 Sweden

June 2025
Current
I'm a travel addicted long-term cyclist who moved to Sweden to become a guide and work and live close to nature.
My dopamine craving brain turned my life into a rollercoaster and now I'm here to write ✍️ swedish diary to practice my swedish.:)
Read more
Currently traveling

List of countries

  • Sweden
Categories
Bicycle, Work & Travel
  • 43kilometers traveled
Means of transport
  • Flight-kilometers
  • Walking-kilometers
  • Hiking-kilometers
  • Bicycle-kilometers
  • Motorbike-kilometers
  • Tuk Tuk-kilometers
  • Car-kilometers
  • Train-kilometers
  • Bus-kilometers
  • Camper-kilometers
  • Caravan-kilometers
  • 4x4-kilometers
  • Swimming-kilometers
  • Paddling/Rowing-kilometers
  • Motorboat-kilometers
  • Sailing-kilometers
  • Houseboat-kilometers
  • Ferry-kilometers
  • Cruise ship-kilometers
  • Horse-kilometers
  • Skiing-kilometers
  • Hitchhiking-kilometers
  • Cable car-kilometers
  • Helicopter-kilometers
  • Barefoot-kilometers
  • 4footprints
  • 11days
  • 20photos
  • 9likes
  • Waldmenschen, Skogälskare

    June 11 in Sweden ⋅ ☁️ 12 °C

    God kväll!
    Två kvinnor. En oberörd skog. Fågelsång och mycket lugn.
    Fänstjärnsskogen är ett mycket vackert naturreservat med urskog som är märkt med bränder från 17 och 18 hundratalet. Sist jag var här vandrade min fjällkurs med Sebastian Kirppu, en skogbiologe och "Sveriges skogbevarare nummer ett" som jag brukar kalla honom.
    Hans expertis över dem minsta lavar och mossor är ofattbar.
    Tanja's och min slutligen 5 timmars lång promenad över myrar, bäckar och genom skogen var inte lika vetenskaplig, fast underbar lugnande för kroppen och själen . Vi hoppade från tuvor av gräs till dem nästa för att undvika dem blöta myren. Omedelbart glömde vi liksom bort hela världen och förlorade oss i vackra detaljer av naturen. Hjortronblommor, Vattenklöver och olika färgade vitmossor är mycket vackert. Inte bara blommorna, men också gamla knotiga tallar med brandljud fascinerades vi av.
    Visst dras vi båda till skogen och idag fick vi dela vår intresse. Medans Tanja har kunskapen att se vackra mönster och konst i naturen, brukar jag tycka om att lära mig spännande saker om växterna.

    Kvällen var fylld av god mat som vi lagade på muurikan, en finsk gjutjärnspanna, över elden.
    Dessutom vågade Tanni en fjärde försök att själv tillverka björkpech, en mörk grej, som kan användas som lim. Vi ger det hela en femte försök inom dem nästa dagarna och jag berättar lite mer om detta.
    Mina ögon är ganska trötta.
    Sov så jättegott!!
    ❣️💚
    Read more

  • Wohlfühlmenschen & ett varmt hjärta❤️

    June 10 in Sweden ⋅ ☁️ 9 °C

    Mitt hjärta är fullt💕♥️
    Det händer mycket jobbigt i livet såklart, men på sådana obeskrivligt fantastiska dagar som idag känner jag inget av det.
    Tänk- det sista året har du, oberoende av varandra, träffat två underbara människor som du känner dig väldigt bekväm med. Och nu ger livet dig en kväll med båda som gåva.
    Jag var lycklig idag, när både Tanja (från Freiburg) och Majsan( från Malung) bastade och badade med mig vid sjön ikväll. Den här dagen vill jag verkligen minnas!
    Först käkade vi en jättegod middag, som Tanja hade lagat medans jag gick på Majsans roliga gympass.
    Hör ni hur bra jag har det? Vilka vänner! Gud jag är en Glückspilz (finns det ens en svensk översättning?).
    Sedan följde även Vilton, Majsan' hund, med in i bastun och vi laddade mycket med värme -vilket verkligen behövs i dessa kyliga junimånaderna.
    "Was ein schöner dag det här was, eller hur? Das Wasser är ja verkligen ganska cold. "
    Vad säger jag? Ju, tydligen hade mina neurologiska kopplingar i den delen av hjärnan som är ansvarig för språk, en kortslutning ⚡️.
    Det gick så där att formulera vettiga meningar på en eller det andra språket. Inte sällan blandade jag ihop engelska, svenska och tyska och det som kom ut, var tyvärr en unik blandning av alltihop . 😄😂

    Några guldkornen från dagen:
    -Morgon kaffeet med mjölkskum vid vattnet var visst jättegott ! 🙏 Tack för allt Tanja! Däremot var vår "Superfood" grönfärgad dryck för hälsans skull faktiskt väldigt äcklig 🤮 .- vi skrattade åt våra gröna tungor. 😂

    -Breathwork (särskild andningsteknik) och morgondoppet kombineras till den perfekta avslappnings-och dopaminladdnings-rutin.

    -Tanja's och min lilla cykeltur genom Malungs förorter liknade en något planlös turistentur. Vi fick känna vinden i håret från cyklingen, tittade på Dalahästar i en liten butik och landade till slut i konditoriet, där vi fick njuta klassisk fika. (Bästa svenska traditionen som innebär kaffee och något sött) .För våran del blev det prinsesstårta, morotskaka och jordgubb biskvier .

    -Majsans pass på tisdagar är så grymma! Älskar dem! Om ni undrar, ja, hon är inte bara svenska lärare men också tränare på Trim, det bästa gymmet som finns. Först får man förstöra lungorna på cyklingen i en halv timme medans man svettar som f.. till vettig musik. Det här blir följd av en halv timmes core träning( Magen, nere Ryggen osw.) , ett pass som ingen av oss deltagare förmodligen skulle göra själv hemma. Men här får vi det gjort tillsammans, med bra musik och en rolig tränare, som hejar på oss. Inte dumt, eller hur?🤷🏻‍♀️
    Till slutet av tisdagens dopamin-påladdlings- eftermiddag brukar jag dansar i majsans energisk aerobics pass. Om ni hemifrån tycker att det är lite roligt att jag dansar... det tyckte jag med. Men nu tycker jag bara att det är hur coolt som helst med hög musik, dynamiska rörelser och mycket skratt.
    Idag var det här mitt sista träningspass här i flera månader! 🤦🏻‍♀️Aj, INGET jag vill tänker på😢.

    -Nu sitter jag själv i bastun, vilken har fått en bekväm varm rumstemperatur, skriver dagbok och käka chips.😆🤣Jaja så här braaa kan man/fru
    ha det.

    Sov gott, djupt och länge:)

    (Fråga till er från Tyskland: Är det möjligt att översätta texten direkt i appen? Eller ska jag fortsätta att översätta texterna åt er?)
    Read more

  • Hättsjöstuga-bastu-bad-Sauna

    June 9 in Sweden ⋅ ☁️ 12 °C

    Jag ligger på ryggen i bastun och tittar ut på sjön, där vattendroppar formar cirklar på vattenytan. Samtidigt som elden sprakar, prasslar regndropparna på taket och jag blir helt sömnig av dem ljuden. Sakta men säkert börjar det bli lugnare i hjärnan. Helt tyst blir det aldrig, fast jag känner nu att jag kan landa här, ute i naturen.
    Det är så så ljust ute! Snart är det Midsommar!💐

    Idag fick jag njuta lunch med Majsan på thai-restaurangen. Att "luncha" är verkligen en grej här i Sverige. Om ni inte visste det, så får ni veta att lunchbuffén i restaurangen har ganska bra pris här och kaffe, fika och dryck ingår dessutom! Inte dumt!

    På eftermiddagen var det sedan dags och jag fick äntligen kramar Tanja, som hade åkt hela vägen från Freiburg hit. 2 1/2 dagar, wow!! Och detta bara för att bo utomhus och upptäcker skogar med mig i två veckor. Jag är så tacksam!! 🌞🌳

    God natt🌞🌳🌳 Det är 22:30, solen har precis försvunnit som en röd boll bakom träden och luften är frisk och doftar gott. Jag ligger här i bilen med en öppen dörr medans regndropparna sjunger sin godnatts sång på biltaket. Sov gott!🙏
    Read more

  • A new chapter begins🇸🇪🇸🇪🇸🇪🌞

    June 9 in Sweden ⋅ 🌙 7 °C

    🇸🇪Hej god kväll😃
    Det är midnatt och jag följer en impuls. Haha det här är inget särskilt ovanligt i mitt liv. Eftersom jag är en nattuggla, brukar jag alltid komma på kreativa, kanske överflödiga, ideér sent på kvällen. Den här gången tänkte jag börja en dagbok på svenska, för att praktisera mina skriftliga färdigheter. Jag kommer nämligen jobba hela sommaren för ett tysk företaget i närheten av polcirkeln och är därför lite rädd, att jag kommer tappa all min svenska.
    I knappt ett år har jag nu varit här i mitt nya hemland Sverige och ja, verkligen, jag trivs här och jag har inte längre någon avsikt att emigrera (igen).
    Språket är verkligen nyckeln till framtiden, till ett liv här 🇸🇪, där jag kan vara mitt autentiska jag. Hittills har det oftast känt som att jag har en funktionsnedsättning, ett handikapp, när jag försökte uttrycka mig. Det är egentligen inte förunderligt, därför att min språknivå liknar en 13åring med ett ordförråd av en kanske 10åring.
    Jag insåg därför, att jag verkligen behöver ägna språket tid, varje dag, varje vecka. Visst kunde jag klara mig hyfsat bra under hela året och jag gjorde mig förstått. Men räcker detta för att ha djupa samtal med nära vänner, skämtar i gruppen, kommunicera med en partner och hålla tal framför nyfikna turister? Nej, jag tycker inte det. Så full fart framåt nu!!! Genom att skriva regelbundet hoppas jag att utvecklar min svenska-nivå!🥳💚
    Jag känner redan nu, hur mycket skoj det kommer vara att berätta om de små och stora utmaningar jag stöttar på i min nya vardag. Jag har nämligen en väldig nyfiken och kreativ personlighet, men också en dragning till kaos, problem och glömska.
    Så får jag öva på min svenska, ni får tillsammans med mig skratta åt mina misstag och min framtida ADHD -psykolog får samtidigt ett handgripligt bevis på min tankspriddhet.

    Klockan 0:48 (på natten) Nu tackar jag 👋 , egentligen behöver jag nämligen djupstäda mitt rum, klippa mitt hår och packa färdigt, innan jag lämnar min älskade Malung, mitt hem för dem senaste 10 månader.

    Tack Rita för din inspiration att börja skriva igen. Saknar er alla väldigt mycket🇩🇪.
    Tack Majsan att du hjälper mig i min språkutveckling och att du förhoppningsvis aldrig kommer sluta rätta mig. 🇸🇪😍

    ---

    🇩🇪Hallo, guten Abend! 😃
    Es ist Mitternacht, und ich folge einem Impuls. Haha, das ist in meinem Leben nichts besonders Ungewöhnliches. Da ich eine Nachteule bin, komme ich immer spät am Abend auf kreative, vielleicht überflüssige Ideen. Dieses Mal dachte ich daran, ein Tagebuch auf Schwedisch zu beginnen, um meine schriftlichen Fähigkeiten zu üben.
    Diesen Sommer werde ich nämlich für eine deutsche Firma in der Nähe des Polarkreises arbeiten und habe deshalb ein wenig Angst, dass ich mein Schwedisch verlernen könnte.

    Seit knapp einem Jahr bin ich nun in meinem neuen Heimatland Schweden, und ja, wirklich, ich fühle mich hier wohl und habe nicht vor, so schnell wieder ins Ausland zu ziehen. Die Sprache ist wirklich der Schlüssel zur Zukunft, zu einem Leben hier, in dem ich mein authentisches Ich sein kann. Bisher fühlte es sich oft so an, als hätte ich eine Behinderung, ein Handicap, wenn ich versuchte, mich auszudrücken.

    Ich habe außerdem erkannt, dass ich wirklich jeden Tag, jede Woche Zeit der Sprache widmen muss. Klar, ich konnte mich das ganze Jahr über einigermaßen gut verständigen, und man hat mich verstanden. Aber reicht das, um tiefgehende Gespräche mit engen Freunden zu führen, in der Gruppe zu scherzen, mit einem Partner zu kommunizieren und vor neugierigen Touristen eine Rede zu halten? Nein, das denke ich nicht. Also jetzt Vollgas voraus! Durch regelmäßiges Schreiben hoffe ich, mein Schwedisch zu verbessern. 🥳💚

    Ich spüre jetzt schon, wie viel Spaß es machen wird, über die kleinen und großen Herausforderungen in meinem neuen Alltag zu berichten. Ich habe nämlich eine sehr neugierige und kreative Persönlichkeit, aber auch eine Neigung zum Chaos, zu Problemen und zur Vergesslichkeit.

    So kann ich mein Schwedisch üben, ihr könnt mit mir gemeinsam über meine Fehler lachen, und mein zukünftiger ADHS-Psychologe bekommt gleichzeitig einen handfesten Beweis für meine Zerstreutheit.

    **0:33 Uhr (Mitternacht)**
    Jetzt verabschiede ich mich 👋. Eigentlich müsste ich mein Zimmer gründlich reinigen, meine Haare schneiden und packen, bevor ich mein geliebtes Malung verlasse – mein Zuhause der letzten zehn Monate.

    Vielen Dank, Rita, für deine Inspiration, wieder mit dem Schreiben zu beginnen. Ich vermisse euch alle sehr. 🇩🇪
    Danke, Majsan, dass du mir in meiner Sprachentwicklung hilfst und hoffentlich nie aufhörst, mich zu korrigieren. 🇸🇪😍
    Read more