- Exibir viagem
- Adicionar à lista de metasRemover da lista de metas
- Compartilhar
- Dia 11
- domingo, 13 de julho de 2025
- Altitude: 7 m
Estados UnidosGalveston29°17’42” N 94°46’56” W
Park here, with you plane..

Dag 11.
Idag var tanken att suga ut det sista ur Houston. Houston har inget "centrum ", tanken var att vandra runt i centrum.
Men först ett ställe som jag läst på Atlas Obscura. Beer can house, ett hus i klätt i ölburkar i alla dess former. Se bilder. De som ägde huset är döda, och barnen sålde detta till ett konstnärskollektiv som vill bevara detta för eftervärlden. Detta var intressant att se och höra om huset. Träffade en trevlig madam där, som berättade historien om paret som bott där. Sedan kom vi i samspråk om vad vi skulle se på vår resa och vilken mat vi skall testa.
Riktigt trevlig pratstund vi fick, så långt att grabbarna drog oss där ifrån.
Sedan hittade vi en park att gå lite o kolla på, var en ganska varm promenad det blev. Sedan hade jag lovat ungarna riktig bbq. Hittat ett ställe vid namn The Pit room, med bra rekommendationer, även tips från damen i beer can house.
Restaurangen var verkligen som jag ville det skulle vara, spartanskt och röklukt som hängde i luften hela tiden. Man gick fram till en kille som skärde upp vilket kött man ville ha. Tog brisket och pull park, med äntligen Mac and cheese.
Köttet var det bästa vi ätit på länge, det riktigt smällte I munnen.
Sedan kände vi oss färdiga med downtown i Houston. Hade sett ett museum, på väg från space center som kunde vara intressant för killarna.
The lone star air museum. Ett flygmuseum som hade fått bra betyg.
Var inte jättestort, men var väl runt 25 plan att se. Men det roliga för killarna var det fanns lite flygsimulatorer att testa. En gratis och som kostade 10 dollar. Och den var häftig, man åkte verkligen som man styrde. Se video.
Sedan fanns det en avdelning som berättade hur ett flygplan fungerar, lärorikt. Vi var nöjda med museumet.
Efter detta hade vi sett en park till som såg trevlig ut. In till centrum igen. Parken var väldigt trevlig med mycket att se på, bla en japansk trädgård.
Efter lite gående fick killarna syn på att man kunde hyra trampebåt på sjön som fanns där. Sjön hade en stor vattenfontän i mitten, den ville kidsen bli blöta i. Först vägrade jag att åka trampebåt, been there, done that. Men med de tårfyllda ögonen kan man inte säga nej..
Vägrade att paddla, det fick ungarna göra, de som ville hyra saken.
Så jag och J satte oss bak på båten medan ungarna styrde. Gissa vart de styrde, samt skrattade de jävligaste jag har hört... Nu var det kört.. Gäller att skydda mobiler.. Den vattenkaskad som kommer över den stackars trampbåt var gigantiskt, att den flöt efteråt är frågan... Sedan var det bara ut o vända och in igen, i h*lvetes regnet igen. Vi var som dränkta katter när vi kom in I hamn, efter världens längsta 30 min..
Men handen på hjärtat, det var roligt och ungarna hade så himla kul..
Fick ett tips från tanten på Beer can house, att besöka ett lokalt bryggeri I Houston. Saint Arnold.
Öl nörd som man är var det tvunget. Vi tänkte en öl och sedan hemåt. Men oj vilka hamburgare de hade, Double smashed Burger med allt gott på... Hur kan man måste det..
Mätta och nöjda, blev det poolhäng o kortspel.
Bra dag, med mycket intryck.
Over and out.Leia mais