October 2015

Melbourne

October 28, 2015 in Australia ⋅ ☀️ 19 °C

Tak jsem na ceste zpet. Tony mi v Melbourne objednal hotel (s cimz stale zasadne nesouhlasim!), takze jsem nemusela stravit 12 hodin na lavicce a docela dobre jsem se vyspala. A rano si vystala obr frontu na check-inu, security... :-/

Hobart

October 27, 2015 in Australia ⋅ ☀️ 15 °C

Elizabeth Street, na ktere jsem v Hobartu 3 tydny bydlela, je pekelne dlouha. Je na ni spousta obchodu a hlavne vsemoznych restauraci - od japonske pres reckou po irskou... naposledy jsem prochodila mesto, nechala vytisknout par fotek, spalila se na slunci na Salamanca Square, uzila si posledni paprsky australskeho slunce...
    ...a pak prisel cas vyrazit na letiste smer Melbourne. Uteklo to :-(.

South Arm

October 26, 2015 in Australia ⋅ ⛅ 13 °C

V pondeli rano musel Tony zase do prace :-(. Prejela jsem prosluly hobartsky most a udelala asi 1,5hodinovy okruh od Opposum Bay podel pobrezi South Arm. Foukalo jako blazen, chvili prselo, chvili svitilo slunce a ja jsem si predstavovala, jak tady v 19. stoleti trestanci z Anglie pomahali bufovat farmy. A po vyprseni svych trestu si pronajimali a pozdeji kupovali pudu a zacali hospodarit sami.
    Odpoledne me Tony vzal do Mawson Huts, repliky chat, co v roce 1911 vybudovala jedna z prvnich australskych vyprav do Antarktidy. Mawson a jeho 14clenna druzina (role kuchare byla napr. udrzovat teplotu hlavni mistnosti nad bodem mrazu, brrrr :-() stravili na nejvetrnejsim miste planety 2 roky. 2 se nikdy nevratili. A nevratil se ani jeden z 28 huskyu, co sem prijeli slouzit. Vsichni skoncili v zaludcich svych hladovejicich panu :-(.

Cradle Mountain National Park

October 25, 2015 in Australia ⋅ ☀️ 10 °C

...a vynikajicich parecku (pravdepodobne v kombinaci s marshmallows, kterych bych se ja prirozene nedotkla ani zanic) se Tonyho zaludek zbavoval cely bozi den :-(.
    Dle ocekavani nam to od jezera Dove v nadmorske vysce 920 m na vrchol hory Cradle (1545 m) netrvalo 3-4, ale jen 2 hodiny.
    Cradle Mountain se vypina vysoko nad okolni krajinou a je prvnim vrcholem, ktery turisti (kterych je tu stejne jako ve Walls spooousta :-/) miji prvni den popularniho 4-6denniho Overland Tracku. Cesta na summit je strma a prekonavani skal, balvanu a pozustatku snehu da obcas zabrat, ale ty vyhledy do narodniho parku a na prominentni Burn Bluff...!
    Poznamka: Tony svoje umirani prezil. Zatimco ja jsem se u jezera cpala tortillami se syrem a salamem, ukusoval jabko ;-). Ale po ceste zpet do Hobartu pres Centralni plosinu kolem Velkeho jezera me dokonce na posledni hodinu vystridal za volantem nasi zavodnicky Nissan Micra ;-).
    Poznamka 2: Po ceste zpet jsme videli druhou jezuru! Stradovala si to pres silnici a pak zaryla dlouhatansky cerny nos do hliny a nechtela se nam ukazat. Ale my jsme si na ni pockali... ;-). Dve jezury ve dvou dnech!!!

Gowrie Park

October 24, 2015 in Australia ⋅ 🌙 10 °C

Do super kempiku za 2,50$ (!) se splachovacim zachodem a super ohnisti to byla jen slaba hodinka. Doprali jsme si kafco a pak zahajili lov na platypuse, neboli ptakopyska, co se tu pry mel kolem ricky po setmeni pravidelne zjevovat.
    Pres veskerou snahu a vysedavani na brehu do pozdnich vecernich hodin jsme tuto australskou endemickou kreaturu bohuzel nezahlidli. Smutek jsme zahnali u ohne a doprali si vynikajici masove parecky... ;-)Read more

Walls of Jerusalem National Park

October 24, 2015 in Australia ⋅ ☀️ 11 °C

V nadmorske vysce 1200 m v noci mrzlo az prastelo. Nastesti byl nas stan tak malinky, ze jsme si ho celkem komfortne zadychali (a antarkticke spacaky maji taky neco do sebe ;-)). Ve 2 v noci jsem musela vylezt ven a odehnat skupinku possumu, co tu bordelarila v nasem odpadkovem pytli, a i rano byla s kafcem rada na me :-/.
    Po snidani jsme vsechno nechali na miste rozmrznout a vyrazili k Jeruzalemskym stenam. Vypadalo to hur, nez to ve skutecnosti bylo - nahoru vedla docela pohodlna cesticka a ze Solomons Throne a David's Peaks (neco kolem 1400 m) byly nadherne vyhledy do sirokeho okoli.
    Po ceste zpet jsme sbalili skvele vysuseny stan (z minusovych hodnot se teplota brzo vysplhala na slusnych urcite 20 stupnu) a za 2 hodinky vcetne obeda s vyhledem na Cradle Mountains byli zpet u auta. Secteno podtrzeno: 6 pohodlnych hodin chuze a jedna roztomila echidna - jezura australska -, co tu v hnijicim kmeni hledala asi neco na zub ;-).

Walls of Jerusalem National Park

October 23, 2015 in Australia ⋅ 🌙 10 °C

Po poledni jsme nahodili batohy na zada a zacali si klestit cestu krajinou, ktera ma pripominat Norsko. Po dvou hodinach a o nejakych 600 metru vys jsme dorazili do kempu s poetickym nazvem Wild Dog. Aby turisti (kterych tu byla i v tuto rocni dobu spousta) neznicili krehkou prirodu, vybudovali tu drevene platformy, na kterych je treba postavit stan. Zajimava myslenka. A funkcni.
    Tony se rozhodl pro odpoledni relaxaci u Kindlu, ja jsem vyrazila jeste o kus dal prozkoumat, co nas ceka zitra. A po ceste krome nadherne prirody, mokradu, jezer a skal objevila skupinku nacerno kempujici tam, kde to vubec neni dovoleno. Ach jo, lidi :-(.

Mole Creek Karst National Park

October 23, 2015 in Australia ⋅ ⛅ 9 °C

Brian nebyl zrovna nejlepsi pruvodce. Vlastne nam skoro totalne zkazil zazitek z Marakoopa Cave, jedne z jeskynni Narodniho parku Mole Creek.
    Rano jsme si v super kempu kousek za Mole Creekem (pry se tu v potoce pravidelne zjevuje ptakopysk, ale pres velkou snahu jsme ho bohuzel nespatrili :-() prispali a o pul 10 se pokusili poridit vstupenku na 2 prohlidky v cene 1. K velkemu zklamani nase vouchery z brozur bohuzel nezafungovaly :-(.
    Do King Solomon Cave jsme se tedy nepodivali, ale Marakoopa se spoustou stalaktitu a stalagmitu byla cool. Teda az na Briana, co se zajimal jen o to, jak se to a to rekne v tom a tom jazyce a na konci se s nami ani nerozloucil. Za 19$ per person :-(.

Tasman National Park

October 22, 2015 in Australia ⋅ ⛅ 12 °C

Obed jsme si dali u utesu v Tasmanskem narodnim parku. Voda tu v mekkem piskovci vytvorila morske jeskyne, brany a dalsi zajimave utvary jako Devil's Kitchen nebo Blow Hole.