Pamplona.....again

September 13, 2022 in Spain ⋅ ⛅ 22 °C

Ten dzień zaczął się deszczowo ale na szczęście po półtorej godziny przestało padać, pozostały tylko mokre kamienie i błotnista droga, ale w końcu i to się poprawiło. Czyli tak jak zawsze każdy ból (niestety również i szczęście) przemijają i pozostaje droga, która może być szczęściem, bo trwa w innym wymiarze.
    Spodziewałem się że będzie trasa industrialna z powodu coraz większej bliskości Pamplony i głównej drogi, ale okazała się bardzo urokliwa idącą przez głównie iglaste, potem liściaste lasy, figowe zagajniki, krzewy aronii bądź czarnego bzu. Droga otwierająca się na piękne panoramy głównie na przewyzszeniach. Przebiegała wzdłuż rzeki Arga, którą przekraczaliśmy wielokrotnie urokliwymi mostami. Zrobilismy odpoczynek w Akerreta gdzie była kręcona jedna ze scen z filmu "The Way".
    Wychodząc z Zubiri przechodzi się przez most Puente de la Rabia, o którym legenda mówi, że jak przeprowadzisz zwierzę 3 razy przez ten most, to będzie chronione od wścieklizny. Ja na wszelki przypadek też przeszedłem 3 razy . Ponoć w moście są wmurowane relikwie Świętej Kiterii patronki chroniącej od wścieklizny.
    Idąc wzdłuż rzeki spotkaliśmy pana, który sprzedawał owoce oczywiście rozmowa głównie na migi, ale okazało się że ma znajoma dziewczynę w Fond du Lac ulubionego miasta Mariana.
    Z ciekawych mostów przechodziliśmy przez most w Villava i tam z kolei legenda mówi że przechodzący pielgrzym poprosił piorąca ubranie w rzece niewiastę o chleb. Ona powiedziała że nie ma chleba ale okłamała. Była bowiem córka piekarza, robiła pranie a w międzyczasie piekła chleb. Jak wróciła do domu to w piecu zamiast chleba były kamienie.