Pamplona ...rest day

September 14, 2022 in Spain ⋅ ⛅ 23 °C

Bardzo miły dzień. Zwiedzaliśmy po raz kolejny stare miasto. Katedra de Santa Maria la Real de Pamplona zbudowana na gruncie romańskim przechodząca przez różne etapy kończąc na stylu gotyckim, przepiękna,wiele ołtarzy z różnych epok historycznych z głębokimi detalami poświęconych różnym ważnym świętym. Po środku grobowiec króla Carlosa III i jego zony.
    Dużo komplikacji mieliśmy aby ustawić w czasie Świętego Saturnina i Świętego Fermina. Obydwoje zginęli śmiercią męczeńską w różnych miastach ale w podobny sposób. Byli przywiązani za nogi do byka i jeden był ciągnięty przez ulicę miasta a drugi po schodach za to że nie chcieli się wyrzec swojej wiary. San Saturnin jest patronem Pamplony a San Fermin patronem Nawarry. Święto biegania z bykami jest pod patronatem Świętego Fermina i jest obchodzone od około 1070 roku. Ponoć nikt jeszcze nie zginął.
    Jeszcze jedna ciekawostka, otóż studnia/źródło wodne w którym był święcony Saturnin jest nadal zachowane i spacerując przez ulicę starego miasta nawet nie wiesz że tam jest dopiero jak go odkryjesz to wszystko wiesz. Piękna rzecz. Będą później zdjęcia ❤️