Posebnosti Malte

November 18, 2023 in Malta ⋅ 🌬 21 °C

Stojim v vrsti za oddajo prtljage in mam kar nekaj časa na voljo, da napišem še nekaj posebnosti, ki so meni padle v oči in uho:

- govorijo neko čudno mešanico italijansko-francoske-angleščine z arabskimi koreninami, da o pisavi ne govorim, čeprav je smer ta prava, se pravi z leve na desno;

- vozijo narobe, tako kot Angleži. To in oznake po cestah in na ulicah so ostanki angleške kolonizacije, ki so se je znebili enkrat v sedemsetih letih prejšnjega tisočletja; vožnja in gužva na cesti je pa bolj podobna Neaplju kot Londonu;

- kar sem videl Malte je ena sama zmes vasic, en sam velik labirint ulic, kjer se človek z lahkoto zgubi. Turistični deli predvsem ob obali so polni gistinske ponudbe, nočnih klubov in lokalov pa nisem iskal;

- stavbe mi zgledajo psihološko zelo zaprte. Vrata so večinoma masivna in skoraj vsa z dodatno ograjo ali celo gavtrami spredaj, oken na ulico skoraj da ni. Verjetno pa je to bolj zaradi vročine kot nebodigatrebcev, ker imajo tukaj sonca in vročine res za izvoz.

- hrana... kaj pa vem; težko dobiš kaj res lokalnega, skoraj vse je neka tuja kuhinja. Kar sem se navadil je, da so opisi jedi zelo marketinški ali pesniški, ker se največkrat krožnik hrane precej razlikuje od slikovite napovedi slastne jedi.

- maltežani so spretni pri utaji davka. Sami sebe radi pohvalijo, kdaj česa niso plačali državi. Od 1996 so za dve leti celo bili uradno brez DDVja, dokler država ni propadla. Zdaj imajo nek davek, EUju pa nagajajo z nizkimi davki (5%) za tuje firme, ki odpirajo biznis na Malti;

- mafije menda ni, čeprav so pred leti na neki vaški cesti z bombo v avtu uspešno odstranili novinarko, ki je pisala o korupciji v vladi in tajkunih;

- Malta je oaza tudi za online igralništvo. Menda se kar ogromno denarja steka v Mato ravno od te dejavnosti, tako da turizem ostaja bolj postranski :) ;

- narave žal nisem videl glih veliko, kako drevo tu pa tam in morje z aviona. Pravijo, da je lepo, ampak sem sam bolj v drugem delu maltežkega reka, ki pravi: "Malta... either you love it or you hate it."