Iceland
Bláfellsháls

A my znowu w drodze (F) przez interior

June 28, 2021 in Iceland ⋅ ⛅ 10 °C

Nasza wyprawa po Islandii jest złożona w dużej części z (dalekobieżnych) przejazdów przez obłędne krajobrazy, stąd wpisy poświęcone specjalnie dla nich. Dzisiejszy etap - do Kerlingarfjöll i Hveradalir. Przez marsjańskie krajobrazy, miejscami terraformowane (kto grał, wie jakie to trudne) - porostami a miejscami nawet trawą! Wody jest pod dostatkiem, śniegowe czapy i lodowce też powszechne. Nie ma jeszcze zaawansowanych roślin, ani zwierząt (choć owadów jest aż zanadto, no i ptaki wepchnęły się przed kolejkę).
      A w trakcie drogi otwiera się vista za vistą, co jedna to bardziej nieprawdopodobna. Od zupełnie marsjansko-ksiezyciwych pustkowi (kto mi poda odpowiednik "barren" po polsku????) , przez rozlewiska, rzeki, przekraczane jednonitkowymi drewnianymi mostkami (dlaczego drewnianymi w kraju gdzienie ma drzew???) wodospady, wąwozy, ośnieżone szczyty gór i wielokrotnie już wspomniane - lodowce.
      Kerlingarfjöll jest cudnie położoną stacją turystyczną ( niegdyś - narciarską) na odludziu, nad strumykiem, wśród gór, i jeszcze do niedawna na lodowcu. Lodowiec niestety znikł jakieś 15 lat temu, jedna z wielu ofiar globalnego ocieplenia.

Bláfellsháls, Blafellshals