Satélite
Exibir no mapa
  • Dia 5

Maľované kláštory

17 de fevereiro, Romênia ⋅ ☀️ 10 °C

V rámci atrakcií dnes po ceste pokračujeme v skúmaní maľovaných kláštorov zapísaných v UNESCO. Začíname kláštorom Humor. Kostol však preskúmame len zvonku, lebo bol zamknutý a bohužiaľ už sa na ňom podpísal zub času.

Úplne iný level je kláštor a kostol Sucevita a neskôr kláštor a kostol Moldovita.

Kostoly sú uzavreté v hradbách, v ktorých bývajú mníšky a samotné kostoly sú pomaľované oveľa krajšie ako včerajšia "Sixtínska kaplnka". Na stenách sú celé scény, možno snáď celá biblia v obrazoch. Je to niečo neskutočné a na fotografiách vôbec nevidno tu bohatosť, plasticitu a zložitosť ako je to namaľované tak, že sa zachovávajú, alebo zvýrazňujú rôzne stavebné oblúky, hrany a pod.
    Sme z týchto miest obaja nadšení a má to taký James-Bondovský nádych, keďže fotenie je všade zakázané, ale my špióni máme pre čitateľov kopu exkluzívnych fotiek :)

Kláštor v Sucevite má dokonca vlastnú lekáreň, kde predávajú rôzne bylinky, sirupčeky a tinktúry, ktoré mníšky zbierajú po miestnych horách. Je to taká zvláštna atmosféra, ktorá z týchto miest dýcha a nám sa to fakt páči.
    Leia mais