• Collioure og Port-Vendres

    21 oktober 2024, Frankrijk ⋅ ⛅ 18 °C

    Vi starter dagen med en morgencykeltur langs med kanalen og ud til Marseillan Plage (Middelhavet), for lige at se det rigtige hav og mærke temperaturen. Vandet er ikke så koldt, men der er lidt vind i dag og også lidt dis for solen, så vi nøjes med en gåtur i vandkanten og samler muslingeskaller! Derefter fortsætter vi vores vej langs kysten mod den spanske grænse. Vi kører igennem departementer, som vi ikke har været i før; Hérault og Aude, inden vi kommer til Pyrénées-Orientale. Vinmarkerne og vejtræerne har stadig flotte efterårsfarver, landskabet er tørt, og minder allerede en del om Spanien.

    Vi kører til den lille kystby Port-Vendres, hvor vi parkerer på en lille camper-plads. Vi er i et hjørne af Frankrig, hvor der ikke er ret mange steder, hvor man må holde med autocampere for natten. Næsten alle parkeringspladser har en bom i 2 meters højde, så kun små biler kan komme ind. Men pladsen her er ret fin og stille, og så kan vi bruge cyklerne til at besøge nabobyen Collioure. Det er en flot gammel havneby, med en blanding af gammelt og nyt, turister og kunstnere, men på alle måder mere charmerende end stranden i morges ved Marseillan Plage.

    Inden solen forsvinder helt, når vi også en cykeltur ud på den anden side af Port-Vendres til Cap Béar. Et fint naturområde kun med stier og cykelveje og et fyrtårn på spidsen! Her dufter stadig af sommer fra den blomstrende maki langs med vejen. Man kunne sagtens bruge et par dage i området lige her, men det er nu vores plan at køre op i den første lave del af Pyrenæerne i morgen.
    Meer informatie