Spain
Mirador Altos de Baracán

Ziua 2 - Drumeție Teno Parque

March 10 in Spain ⋅ ⛅ 16 °C

Traseu care te trece prin toate anotimpurile și prin toate tipurile de peisaje. Cu vedere la ocean, mers pe creastă, vânt, ploaie, nădușeală. Pe pietre, prin noroi, prin argilă, prin jnepeniș dar și prin junglă.

Mersul pe creastă a fost fascinant pentru că pe dreapta - spre ocean - era vegetație luxuriantă iar pe stânga era doar stâncărie și ariditate. Am mers prin nori care erau împinși de vânt și ne ploua de jos în sus. Apoi norii au devenit grei și ne-a plouat bine de tot din creastă până în primul sat.

Mii și mii de păsări colorate pe care nu le-am putut identifica. La fel multe forme de cactuși și copăcei necunoscuți nouă. Și nu ne e clar dacă acești cactuși se folosesc la ceva sau nu. Că par să crească și sălbatic și să fie cultivați

Clima locală foarte interesantă, aici toată vegetația e luxuriantă și super verde datorită norilor aduși de vânturile oceanului. Istoric zona e agriculturală și am coborât de sus pe niște drumeaguri de piatră construite inițial pentru animale și căruțe care transportau recoltele de jos din vale către toate satele răsfirate pe dealuri.

Adăpostit de ploaie cu o gașcă de franceji în sătucul Teno - și cu greu nu le-am zis poezioara mea.

Mirador Altos de Baracán, Mirador Altos de Baracan