Rozvaliny Pisaq

April 5, 2016 in Peru ⋅ ⛅ 10 °C

Po troska skaredem a smutnem vcerajsku sme dnes urobili pekny vylet. Opat k tym istym rozvalinam incke citadely Pisac. Rozhodne stoji za trek i navstevu, odporucame!

Su to obrovske a rozlahle rozvaliny rozprestierajuce sa nad udolim na vrcholku kopca s polnohospodarskymi terasami vybudovanymi vo svahu hory, kde stalo mesto. Dnes sme tam prisli z druhej strany, kde nechodia ziadny turisti, alebo len velmi malo (5 ludi za cely polden).

K rozvalinam na zaciatku hrebena, kde sme vcera stravili slabu pol hodinku, sa nam uz taxikom vracat nechcelo. Vyrazili sme proto brzo rano sami peso a asi za hodinku sme v prijemnom tempu nastupali 700 vyskovych metrov. Asi uz mame po Huascaranu nachodene ;).

Bohuzel ani zacatek tohoto dne se neobesel bez "setkani tretiho druhu" s peruancem, opet strazcem. Kdyz jsme totiz v 6:26 stoupali z ulic pesinou k hore, zastavil nas a pravil, ze dal muzeme az v 8. Nechapali jsme proc, kdyz nikde nebyla zadna brana, a nez dojdeme nahoru tak osm bude... Byl neoblomny a my se pasivne agresivne posadili na cestu primo pod nej a kroutili nahlas hlavami. Zuzka vybalila snidani a filozoficky poznamenala, ze tu maju mnoho krasneho ale su to taki chuji. Za 10 minut prisel dalsi strazce, starsi pan, a po dalsich 8 minutach mrcaseni se proste odesli do vsi. Sbalili jsme svacinu a vyrazili nahoru... Jako - proc?? Nikde zadna cedule, nikde se clovek nedocte info od do, kam kdy, jen plati (cizinci vzdy dvojnasobek nez peruanci). Za ty ceny, ktere v Peru jsou, ale nenabizeji v podstate zadne kvalitativne srovnatelne sluzby. 98% lidi v cestovnim ruchu nemluvi jinak nez spanelsky, ani nejevi snahu jakkoli resit cokoli.

Pri stoupani na horu k ruinam nam proto hlavou tahly chmurne myslenky, jak se domluvime s dalsim strazcem, pokud mu bude vadit ze mame uz stiple listky nebo jdeme o pulhodku drive. Jsou to proste takove uplne zbytecne klacky pod nohy, ktere cloveku pridelaji spoustu potizi, stoji penize a jsou straslive umele a zbytecne vytvorene. Clovek se usmiva a je na kazdeho mily, snazi se dodrzovat vsechna pravidla - a zustava horkost ze to nedostava zpet, a ze opacnym smerem pravidla tak upe neplati, nebo se priohnou podle nalady peruance... Zvlastni a neprijemne.

Nastesti se chmury nenaplnily a vsichni strazci nam dali uplny pokoj.

Krasne slnecne dopoludnie sme stravili na vrchole prehliadanim inckych ruin, kochanim sa vyhliadkami, vyprahlou avsak pestrou prirodou (kaktusiky! Agawe! Kvietocky!) a polodnym odpocinkom v tieni jednej z budov. Pripadali sme si ako unaveny incki polnohospodari :).

Vcerajsie nalezisko sme z tento strany navstivit ani nemohli, pretoze pristupovy chodnik bol uzavraty. Opet, umelo vytvorena zabrana bez akehokolvek opodstatneneho vysvetlenia, proste sa tych 200 metrov nemoze a basta. Museli by sme zist dole, taxikom opet hore na druhu stranu hrebena a hlavnym vchodom... Pritom par rokov dozadu to bolo mozne, vieme to z blogu inych cestovatelov! Ani nam to ale nevadilo, ked sme tam videli tie davy turistov, ktorych tam hufne navozili cestovne agentury. Tu sme mali dokonca rozlehlejsie ruiny k naprosto volnemu patraniu :).

Den pokracoval sprchou, odpocinkem a rychlym ale zabavnym nakupem barevnych vecicek z Apalca vlny na trhu - doslova pred dvermi hostelu.

Predchazelo ale jeste reseni jak a kdy se dostat na Machu Picchu, jak to vyjde? Nakonec vcerejsi plany totalne menime a jedeme hned zitra, trekem zezadu podel reky do Agua calientes. Vlak uz totiz nebylo mozne rezervovat, navic platit 90$ za osobu za 2h svezeni odmitame z principu. Tolik plati samozrejme cizinci. Peruanci maji vypravene zvlastni vlaky za zlomek teto ceny. To se nam take nelibi.

Listky na Machu samotne se maji koupit online dopredu. Chteli jsme, ale peruanske vlade funguje prislusny web jejich nejvetsi pamatky pouze ve flashi (zastarala technologie), coz na ipadu nerunguje... To uz se clovek jen smeje. Nebo to delaji schvalne, aby si turiste museli kupovat vylety u predrazenych agentur?? Chvili jsme i probirali moznost, ze se na to realne vykasleme a celou tu masinerii kolem zprofanovaneho Machu nechame mimo sebe. Zvedavost a velikost symbolu ale vitezi.

Po rychle porade se Spuntem na chatu do Svycarska :), ktery tam byl loni, vyrazime brzy rano na blind s tim, ze dle oficial informaci se daji koupit v pokladne pod kopcem, ve vychozim turistickem hnizde Aguas calientes.

Hotel tam uz mame rezervovany, zbyva ujet asi 4hodinovou trasu se tremi prestupy a dojit 12 km po ne upe oficialni stezce podel vody a koleji.

Tak taky drzte palce, pomuze to :). Budeme vyrazet vaseho casu ve 14 h.

Dobrodruzstvi zdar.