Sucre & Parque Cretácico

April 16 in Bolivia ⋅ ☀️ 21 °C

Na dnešek bylo v plánu navštívit naleziště dinosauřích stop. Snídani máme v ceně ubytování a pro jednou to nebyly housky s máslem a marmeládou, ale miska s ovocem a malý sandwich. Po snídani nás na chvíli přišel navštívit i Charlie, cože je pes majitele.

Na hlavním náměstí sice opět probíhaly protesty, i tak ale místní taxikáři nabízeli své služby kolemjdoucím turistům. Jeden dědula nám nabídl odvoz do dinosauřího centra, jenže my ještě potřebovali zařídit pár věcí. Když ale počká hodinu, sejdeme se a využijeme jeho služby.

Snídaně nás sice nasytila, my ale chtěli ještě ochutnat místní specialitu salteñas. To jsou vlastně bolivijské empanady, které mají speciální náplně. My vyzkoušeli vegetariánskou a klasickou variantu (s mletým masem). Náplň připomínala hustou polívku a člověk si musel dávat pozor při jídle, aby taštička někde nepraskla a nebo aby vše nevyteklo ven.

Ještě jsme neměli přesný plán na další dny a tak jsme se informovali o výletu v cestovce. To nám úplně nevyhovovalo a nakonec jsme přišli se skvělým nápadem, kde nebudeme jezdit autobusem tak dlouho a navíc navštívíme další město.

Nadšeně jsme se vraceli na náměstí, kde jsme se nejdřív zapovídali s 68 letým pánem, který si jen chtěl trochu procvičit angličtinu a my zase španělštinu. Pak už byl čas dojít na domluvené místo, kde na nás už čekal náš řidič.

Nejdříve nás odvezl na terminál, kde nás doprovodil až k prodejními okénku a ptal se za nás, kdy jezdí autobusy a kolik to stojí. Takhle jsme měli jistotu, že dostaneme místní a ne turistické ceny. Za 5 minut jsme odcházeli s jízdenkami za celkem 5€ a našimi oblíbenými místy v autobuse.

U dinoparku nám ukázal, kam jít, a čekal před vchodem. My koupili vstupenky a už za 10 minut začínala tour s průvodcem. Na skále Cal Orck'o se nachází největší naleziště dinosauřích stop na světě. Díky pohybu tektonických desk byla tato část vytlačena do současné polohy, kde stojí v úhlu asi 70°. Stojí v prostorách cementárny, která je stále ještě aktivní. Díky těžbě materiálu byla tato stěna vůbec objevena.

Největší stopy dosahují průměru až 1 metr a nejdelší trasy jsou dlouhé stovky metrů. Celá stěna vypadá uměle a člověku se nechce věřit, že to jsou reálné stopy dinosaurů staré několik milionů let.

Po prohlídce jsme opět naskočili do taxíku, který na nás čekal skoro dvě hodiny, a jeli zpět do města. Dneska vynecháme oběd a místo toho si dopřejeme něco na zub. Během procházky do parku Simon Bolívar jsme si dali zmrzku a po cestě zpět zase koupili pár pralinek.

Kousek od našeho ubytování jsme ještě navštívili kostelní věž a vnitřní prostory. Není zas tak jednoduché to najít, protože člověk musí zazvonit u jedněch dveří a až pak je možné vstoupit. Nejsou tu však žádné cedule. Prostory byly super a byl odsud i krásný výhled na město. Dlouho jsme se ale nezdrželi, protože jsme ještě museli zařídit ubytování a transport na další dny.

Večer jsme si akorát došli na večeři a doma dál plánovali. Naše žádosti o zapůjčení auta v Chile byly zamítnuty a tak budeme zítra pokračovat v hledání.