Afficher sur la carte
  • Jour 2

Fes El Bali

10 mai 2014, Maroc ⋅ ☀️ 13 °C

Fes je bývalé hlavní město Maroka a jedno z největších a nejstarších středověkých měst na světě. Místní medína je tou největší v celém Maroku a zároveň jednou z nejlépe zachovalých v celém arabském světě a člověk se při procházce místním labyrintem ulic a uliček přenese do období několika století zpět. Za hradby se nedostane žádné auto, a tak je přeprava čehokoli zajišťována osly, mulami či dvoukoláky. Na prohlídku medíny jsme se vydali již kolem osmé ráno. V tuto dobu je v medíně ještě pořádně mrtvo, a proto jsme vystoupali na kopec k pevnosti Borj Nord, odkud je krásný výhled na celou starou čtvrť města a její hradby. Poté jsme se vrátili opět do medíny, kde jsme se v místní spleti uliček zcela ztratili a pozorovali, jak město začíná pomalu ožívat - obchodníci otevírají svoje krámky, děti v dresech se v ulicích honí za fotbalovým míčem a každou chvíli uvízneme v nějaké oslí zácpě. UNESCO zde nedávno nechalo namontovat barevné cedule a směrovky, což turistům usnadní lepší orientaci po městě, především po dvou páteřních trasách napříč medínou, které vedou od brány Bab Boujeloud k mešitě Kairouine. Po vyznačené trase lze taktéž dojít k místním slavným koželužnám, ale k nim vede cesta jedině skrz mnoho dotěrných průvodců, kteří vás dále nepustí, pokud jim nezaplatíte něco za jejich průvodcovské služby. Pohled na koželužny je totiž možný pouze z teras místních domů nebo obchodů s kožešinami, kam vás pustí jedině za menší obnos peněz. My jsme návštěvu koželužen usmlouvali na 20 Dh. Po obědě jsme se pěšky vydali skrz židovskou čtvrť na vlakové nádraží a vydali se vlakem do Meknésu.En savoir plus