Satellit
Vis på kort
  • Dag 7

Merzouga - Erg Chebbi

15. maj 2014, Marokko

Během snídaně jsme si rezervovali noc v naší dnešní cílové destinaci, vesnici Merzouga, kde se nachází proslulé písečné duny Erg Chebbi. Do nejvýchodnějšího bodu celé naší cesty nás však čekal třísetkilometrový přejezd poměrně jednotvárnou krajinou. Po levé, severní straně se táhlo pohoří Džebel Sarhro, zatímco po pravé, jižní straně se nacházela písečná a stepní krajina s křovinatým porostem a cedry. Čím dále na východ jsme jeli, tím více se zhoršoval i asfaltový povrch silnice, ale vzhledem k velmi řídkému provozu nám to ani moc nevadilo.
    Odpoledne jsme dorazili do cíle a ubytovali se přímo u saharské pouště v kempu Auberge Africa. Ubytovatel nás pohostil tradičním čajem s arašídy, který jsme si vychutnali za zvuku písní snad nejoblíbenějšího zahraničního interpreta v Maroku, Boba Marleyho, a doporučil nám, abychom se do pouště vydali až po sedmé večer, kdy nebude takové horko. Jeho rady jsme však neuposlechli, vzali jsme si flašku vody, pokrývku na hlavu a šli zdolat nejvyšší písečnou dunu, která měla na výšku necelých sto metrů. V celém okolí taky v tuto dobu nebylo na poušti jediného živáčka. Postupem času se však začala překvapivě zatahovat obloha, zvedat vítr a dokonce i trochu poprchávat, což mě mírně znervózňovalo. Ovšem to nebylo nic proti tomu, co nás potkalo zrovna přímo na vrcholu duny, kde nás chytl neskutečně silný vítr s deštěm, a nám nezbývalo nic jiného, než jen stát, krýt si hlavu a nechat se bičovat větrem s pískem. Poté, co se počasí umoudřilo, jsme se vrátili do kempu, kde nám náš hostitel nabídl teplý čaj, vysmál se nám, že z dálky pozoroval trápící se postavy dvou bláznivých Čechů, a zavzpomínal, že naposledy tady v poušti zapršelo před čtyřmi lety. Písek poměrně rychle oschl a my se do pouště vydali ještě jednou, tentokrát se bavit s vypůjčeným snowboardem a bobem. Písečný podklad byl poměrně tvrdý a hladký, takže sjíždění dun bylo snadné, rychlé a hlavně zábavné, i když to někdy bylo trošku o hubu, kór když jsem na snowboardu stál poprvé v životě. Lyže však už k dispozici nebyly. Po setmění jsem se těšil na pohled na noční oblohu, neboť v tak odlehlé oblasti je naprosto minimální světelné znečištění, avšak zatažená obloha vše zhatila.