FindPenguins
  • ホーム
  • 探検
    • アプリを入手する
    • サインアップ
    • ログイン
    • アプリを入手する
    • ログイン
    • ホーム
    • 本を印刷する
    • 探検
    • サポート
    • フォローする
  • サインアップ
マップで表示する
  • Filip WahlbergMexiko旅行者
    • 旅行を表示する
    • 死ぬまでにやっておきたいことリストに追加死ぬまでにやっておきたいことリストから削除
    • 共有
    • 日7
    • 2024年2月21日水曜日 14:32
    • ☀️ 26 °C
    • 海抜: 4 m
    • メキシコTulum beach20°12’24” N  87°25’51” W

    Snorkling och strandhäng

    2024年2月21日, メキシコ ⋅ ☀️ 26 °C

    Den här dagen skulle vi till stranden och åka på en snorklingstur. Vi tog bilen ända fram till stranden denna gång. Väl framme fick vi ett erbjudande om ett paketpris på parkering och snorkling. Mycket passande!

    När det väl var dags för snorklingsturen var vi lite oförberedda så det blev lite stressigt att hämta vår egen snorklingsutrustning från bilen och fixa andra praktikaliteter. Innan själva snorklingen tog båten en sväng så vi fick se mayaruinerna från vattnet.

    Väl i vattnet fick vi se en del färgglada fiskar. Korallerna är inte så många, men det fanns några fina tunna, men stora, bladliknande koraller som vajade i vattnet. Höjdpunkten var att se rockor! Andreas såg flera stycken.

    Lite senare tog vi in på en strandklubb där vi vilade på solstolar i skuggan. Med tanke på de hutlösa priserna längs stranden var det här stället relativt prisvärt. Vi tog det lugnt ett tag tills vi blev för rastlösa (läs: Filips mobil dog så ingen mer e-bok) och begav oss tillbaka till staden.
    もっと詳しく

    翻訳をご覧ください
    2いいね
     
旅行を表示する
  • 2025© FindPenguins
  • ホーム
  • 当社について
  • グループ追跡
  • プレス
  • 規約
  • プライバシー & Cookies
  • ヘルプセンター
  • 印象
  • フォローする