Ziua 4: Aventuri prin Singapore

September 23, 2019 in Singapore ⋅ ⛅ 30 °C

Azi vom explora Singapore. E ultima noastră zi aici.
    Ne începem ziua cu Kaya și Kopi (pâine cu dulceață și cafea) Pornim spre Sentosa- insula favorita a turistilor unde, spre surprinderea noastră, găsim un fel de Disney Park ce nu ne impresionează prea tare.
    Ne întoarcem acasă și după-masa vizitam Marina Bay și urcam la etajul 57 ca să vedem orașul.
    E extraordinara senzația. Odată sus, ai ocazia sa vezi cu cata măiestrie e construit Singapore.
    Totul e perfect măsurat, colorat și plin plin de verdeață. Ne scoatem Eugenia din geanta, dam "cioc" și ne bucuram de momentul în care realizam cât suntem de norocoși sa trăim asta.
    Coboram în Grădinile din Marina- Gardens by the Bay- unde începe spectacolul de lumini. Aceste grădini sunt de fapt un parc cu 10 copaci luminați, artificiali construiți dar plini de plante agățătoare, alei înguste și câteva muzee ce surprind vegetația ecuatoriala, totul aranjat gratuit pentru localnici și turiști. E un loc magic, superb, în care te poți pierde cu orele.
    Al treilea moment important al zilei sunt fântânile arteziene din fata Mall-ului Marina. Un spectacol de lumini și muzica, holograme în apa si culori... Ramai fără cuvinte.
    Seara, ne întoarcem la restaurantele noastre preferate ca să mâncăm orez cu fructe de mare și un fel de mămăligă de orez cu... Picioare de broasca 🤫 DELICIOS!!!
    Ne strângem bagajele pentru ca, dimineața plecam spre Kuala Lumpur