Centrum Bogoty

March 8 in Colombia ⋅ ☁️ 21 °C

První 2 hodiny výuky byly výživné... Fredy to bere naštěstí vážně a i přes počáteční pochyby se mě snaží vzdělat. Trvám na přestávkách, alespoň po dvou hodinách. Diví se. Moje hlava se vaří a těším se na kávu.
    V mých představách země, která je na předních příčkách vývozu kávy, se těším na kvalitní nakopávající nápoj.

Poznávám další z typických vlastností Kolumbie. Veškeré své bohatství exportuje a místní je nejsou moc zvyklý využívat. To se týká jak ropy, kterou nezpracovávají, ale prodávají do USA - pak zpět nakupují hotové produkty za vyšší ceny. Tak i smaragdů, uhlí, fosforu... až po zemědělské produkty. Důvod je prostý. Vláda je prolezlá oligarchy-superbohatými rodinnými klany, kteří mají na současném stavu založené podnikání.

Zrnková káva je tu tak drahá, že si ji obyčejný Kolumbijec nemůže dovolit. Takže si kupují Nescafé a připravují ho velmi zvláštním způsobem. Do vody hodí kus tuhé tyčinky vyrobené z třinového cukru a pak hustou směs nalijí na instantní kávu. Je to sladké a hnusné.

Pak jsme vyrazili na prohlídku centra.... protože je den žen, historické centrum je uzavřené a budov pokryté černým plátnem... jako by byl státní smutek. Prý se očekávají manifestace na podporu ženských práv a obvykle to je maso. Ovšem moje představa, že křehké ženy hází ovoce na zdi úřadů a paláců.... mně přijde přehnaná. Je mi vysvětleno, že jakékoli příležitosti k manifestaci se ihned chytnou radikálové... no radikálové, postupně objevuji místní mentalitu a princip fungování jihoamerické společnosti. Jedná se o prezidentský oligarchický systém plný korupce a místní mají takhle jedinou možnost, jak dát najevo nespokojenost.

Tradiční nápoj z kvašené kukuřice Chicha ochucené mangem mě vůbec nenadchnul... vyráběli ho indiáni a nyní se po něm opíjejí turisté.

Kostel kde byly založeny základy Bogoty je malinký a uprostřed cool (chevre) zóny plné obchůdků s uměním, hudbou a prodejci všeho druhu.

Umělec z Venezuely., který maluje na bezcenné bankovky... podle něj už inflace dosáhla takových hodnot, že bankovky nemají cenu ani papíru, na kterém jsou vytištěné... v roce 2018 přesáhla inflace Venezuely 65.000 %. Nyní je na pouhých 200 %.

Fredy nezapře pusu...naštěstí.. takže jsem pořád pod palbou španělštiny...