reiste i 4 land Les mer
  • Dag 4

Hanoi 29.08

29. august 2022, Vietnam ⋅ ⛅ 34 °C

Tego poranka obudziłem się około 11, zamiast planowanej 7 i przespałem śniadanie, a co gorsza darmową wycieczkę po centrum miasta... Wstałem trochę zdenerwowany z tego powodu, ale na szczęście zobaczyłem wiadomość od Alexa którego poznałem poprzedniego dnia w drodze do hostelu , który pytał czy nie chce się wybrać na wspólne zwiedzanie. W miarę szybko się zebrałem i zamówiłem skutero-taksowke za pomocą aplikacji Grab, która jest w Wietnamie bardzo popularna. Jazda skuterem w dosyć szalonym ruchu uliczn w Hanoi juz sama w sobie jest atrakcją i podobala mi sie tak bardzo ze rowniez później wielokrotnie z niej korzystalem. Udało mi się dotrzeć o umówionej godzinie (12) do świątyni literatury. Tak zwana świątynia jest de facto także najstarszym uniwersytetem w Wietnamie, gdzie miejscowe elity i mnisi mogły zgłębiać Konfucjanska filozofię i odbierać wszechstronne wykształcenie w zakresie wielu nauk. Następnie udaliśmy się do Mauzoleum Ho Chi Minha, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w mieście, położonym przy wielkim placu na przeciwko gmachu parlamentu. Przed wejściem na plac trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa, ale byliśmy dosyć rozczarowani ponieważ mauzoleum można zobaczyć tylko od zewnątrz. Wejścia pilnują reprezentacyjnie ubrani wartownicy i być może, do środka wpuszczają tylko na specjalne okazję. Kolejnym punktem była bardzo Instagramowa uliczka w zatłoczonym centrum miasta, przy której znajduje się mnóstwo kawiarni i przejeżdża tamtędy pociąg o wyznaczonych godzinach, ledwo mieszcząc się pomiędzy budynkami. W oczekiwaniu na pociąg zamówiliśmy popularną w Wietnamie "Egg coffee", która podobno wywodzi się z gorszych czasow gdy był problem z dostępem do mleka i zamiast niego do kawy zaczęto dodawać jajka...
    Jest ona gęsta ale smaczna, jedyny problem to że w Wietnamie standardowo dają bardzo dużo cukru do kawy - trzeba wyraźnie poprosić aby go nie dodawali, jeżeli chcemy wypić zwykłą czarną kawę.
    Oczekując na pociąg okazało się, że pomyliliśmy rozkład tygodniowy z weekendowym i będzie on dopiero za 3h. Niestety nie czekaliśmy tyle i nie mam typowego dla Hanoi zdjęcia z przejeżdżającym tą uliczką pociągiem :( Ostatnim punktem tego dnia było największe jezioro w Hanoi oraz znajdująca się nad nim świątynia buddyjska. Spacerując pomieście mieliśmy okazję natknąć się na różne komunistyczne plakaty oraz pomnik Lenina w centrum miasta, które przypominały o ustroju państwa w którym się znajdujemy (poza tymi nielicznymi elementami, dla przeciętnego turysty zupełnie nieodczuwalny jest fakt, że Wietnam jest państwem autorytarnym i komunistycznym, w którym panuje wszechobecna korupcja). Po zachodzie słońca wróciłem do hostel, codziennie od 7-8 można wypić tyle darmowych piw ile się zdąży, był to moment w którym prawie wszyscy w hostelu wracali ze swoich wycieczek i siadali w barze na dole przy basenie, atmosfera ewidentnie sprzyjała długim i wesołym rozmowom, na których spędziłem ostatnie godziny tego dnia :)

• Dag 3

Hanoi 28.08

28. august 2022, Vietnam ⋅ ⛅ 34 °C

Stało się :) Udało mi się spełnić marzenie, które miałem od wielu lat. Kiedyś dosyć przypadkowo usłyszałem o trasie motocyklowej biegnącej z Hanoi do Sajgonu i od tamtej pory bardzo chciałem zobaczyć Wietnam. Kraj ten jest znany przede wszystkim z produkcji odzieży oraz krwawej wojny z USA w latach 70. Mi zawsze kojarzyły się z nim również piękne góry i dobre jedzenie, którego miałem okazję próbować wielokrotnie w czasie studiów (chociażby słynny na cały wydział MiNI bar Bin Minh) :D
    Pomimo, że do Wietnamu ostatecznie nie wybrałem się z zamiarem jazdy na motocyklu to i tak byłem bardzo podekscytowany tym co może mnie tam spotkać. Od początku przywitał mnie tropikalny klimat - czyli połączenie wysokiej temperatury i dużej wilgotności, było to odczuwalne od pierwszego wyjścia z samolotu. Pomimo przespania jak dziecko całego lotu z Dubaju wciąż byłem dosyć mocno zmęczony.
    Do centrum miasta dostałem się autobusem, gdzie z powodu braku miejsca musiałem siedzieć na schodkach przy drzwiach (od razu więc mała różnica kulturowa). Będąc lekko zestresowany podróżą, poczułem że wszystko będzie dobrze gdy podczas 10 minutowej drogi z dworca autobusowego do hostelu spotkałem dwóch innych podróżników z którymi wymieniliśmy się numerami i umówiliśmy się na później. Hostel Buffalo okazał się jednym z najlepszych w jakich byłem do tej pory, nowocześnie i komfortowo urządzony, do tego bar, darmowe piwo od 19 do 20, basen, czego chcieć więcej...
    Ostatecznie po krótkim zwiedzaniu okolicy i odpoczynku, skorzystałem ze wspomnianej happy hour i poznałem bardzo fajnych ludzi z którymi wybraliśmy się na Pub Crawl organizowany przez nasz hostel. Odwiedziliśmy grupą kilka innych hosteli i klubów, a impreza skończyła się około 4 rano :) Dodatkowo w jednym z miejsc spotkałem kilku Polaków młodszych ode mnie, kończyli oni już swoją podróż po Wietnamie i jak to bywa w takich sytuacjach - po niecałej godzinie kupowaliśmy razem butelkę wiadomego trunku w sklepie, co spowodowało że poranek kolejnego dnia był dosyć ciężki ;)

• Dag 2

Dubaj 27.08.2022

27. august 2022, De forente arabiske emirater ⋅ ☀️ 38 °C

W piątek tuż po oddaniu sprzętu w Bravurze wróciłem do domu po bagaże i o 21:25 zacząłem długo wyczekiwaną podróż. Przyleciałem do Dubaju o 5:30 rano, a wylot miałem dopiero następnego dnia o 3:30. Mogłem spędzić więc cały dzień zwiedzając miasto, jednak brak snu i ogromny upał dosyć mocno odbił się na mojej kondycji i humorze :D Zwiedziłem głównie wielkie centra handlowe i trafiłem do bardzo dobrej i taniej pakistanskiej restauracji, gdzie porcja zdecydowanie przerosła moje oczekiwania. Miasto jest podzielone na bardzo drogie miejsca dla turystów i lokalnych milionerów, a także na miejsca gdzie na codzień egzystuje cała rzesza imigrantów zarobkowych z biedniejszych państw azjatyckich. W oczy rzuciło mi się takze jak ludzie bronią się przed falą letnich upałów - oprócz klimatyzowanego metra i wszystkich innych budynków, wiele miejsc takich jak biurowce czy centra handlowe połączone są tunelami w których również jest klimatyzacja. Tym samym pewnie wiele osób wychodząc na codzień do pracy czy na zakupy w ogóle nie musi wychodzić na dwór i w ten sposób całkowicie pomija panującą na zewnątrz temperaturę. Bardzo szybko skojarzyło mi się to z planowanymi bazami na Marsie gdzie z uwagi na panujące szkodliwe promieniowanie, ludzie również będą ograniczeni do poruszania się w taki sposób oraz będą zależni od technologii utrzymujacej optymalne warunki do życia.Les mer

Bli med hos oss: